Wczorajszy dzień w ekosystemie Terra naznaczony był spadkami wyceny LUNA. Utrata pegu przez MIM oraz powiązanie z rodzimym UST napędziło inwestorom sporo strachu. Na Twitterze nie brakuje screenów, na których możemy zobaczyć oferty wymiany MIM na Sushiswap (SUSHI). Na jednym z nich, użytkownik chcący wymienić około 1 miliona dolarów w MIM, otrzymał wycenę na poziomie 728,6 tys. USDC. Ryzyko utraty pegu przez UST spowodowało również exodus inwestorów z Anchor Protocol.

Wykres UST – źródło: coinmarketcap

Odchylenie na UST nie było tak duże jak na MIM, ale w połączeniu ze spadkami Luny istniało realne ryzyko załamania się pegu.

Spadek rezerwy w Anchor Protocol

Spadek Yield Reserve jest drugim zapalnikiem wczorajszych spadków i jednym z największych problemów w ekosystemie.

Jak działa Anchor Protocol?

Anchor Protocol jest protokołem depozytowo-pożyczkowym. 19,5% oprocentowanie depozytów, które jest wypłacane za zdeponowany kapitał pochodzi głównie z dwóch źródłem. Pierwszym źródłem jest oprocentowanie pożyczek, a drugim zysk z zastawionych assetów (bLUNA oraz bETH).

Więcej o Anchor Protocol możesz przeczytać w naszym artykule:


Ze względu na coraz bardziej niedźwiedzie nastawienie na rynku, ilość deponowanych środków rośnie, a pożyczonych środków spada. 

Stan na 1 stycznia 2022

  • Depozyt – 5,139.89 mld UST
  • Pożyczki –  2,014.94 mld UST

Stan na 27 stycznia 2022

  • Depozyt – 6,209.06 mld UST
  • Pożyczki – 1,518.10 mld UST

To negatywne z perspektywy protokołu zjawisko nabiera tempa i powoduje bardzo szybki spadek rezerwy, z której wypłacane są brakujące odsetki. Sama rezerwa od 1 stycznia 2022 spadała z 69 milionów $UST na 33 miliony $UST. Zespół Anchor Protocol wraz z TFL pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Jednym z rozwiązań, będzie dodanie nowych rodzajów zabezpieczeń, co powinno spowodować dopływ nowych pożyczkobiorców. Patrząc jednak na sentyment na rynku, nie możemy spodziewać się nagłego boomu na branie pożyczek. W trakcie bessy potencjalne zyski z pożyczonych pieniędzy mogą nie odpracować kosztów pożyczki. Ponadto, ekspansja cross-chain nie postępuje tak szybko i nowe assety deponować będą w większości osoby, które i tak obracają się w ekosystemie Terra. Assetami nad którymi obecnie pracuje zespół Anchor Protocol to bSOL oraz bATOM.

źródło: http://www.mirrortracker.info/anchor

Z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się w najbliższym czasie propozycji obniżenia oprocentowania. Jest to jedna z propozycji, która bardzo często pada na Terra Środzie u Piotra Misiurka. Zmiana pociągnęłaby za sobą prawdopodobnie kolejną falę ucieczki kapitału, co dodatkowo pozytywnie wpłynęłoby na wysokość rezerwy, ale negatywnie odbiłoby się na marketingu sieci Terra. 

W governance Anchor Protocol pojawiła się wczoraj propozycja podniesienia LTV do 80%, co zwiększy możliwości pożyczkowe w relacji zastawionych assetów. Warto mieć jednak nadal na uwadze, że przy obecnym sentymencie na rynku, chętnych na zaciąganie pożyczek nadal nie będzie wielu.

Kolejnym problemem ekosystemu jest brak możliwości dywersyfikacji. LUNAtycy nadal czekają na od dawna zapowiadany Mars Protocol. Premiera jednak nastąpi najszybciej w drugim kwartale. Na horyzoncie pojawił się również Edge Protocol, ale sama zapowiedź protokołu nie rozwiązuje istniejących obecnie problemów.

Na czas pisania artykułu peg UST wrócił do normy. Cena LUNA odreagowuje wczorajsze spadki i jest na poziomie 53.50$. W najbliższym czasie możemy spodziewać się odbicia w stronę górnej bandy kanału spadkowego.

źródło: tradingview

W nadchodzącym tygodniu, nasza uwaga poza Anchor Protocol będzie również skupiona na premierze PRISM, oraz datach TGE RoboHero oraz Lunaverse. Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek informacje, zamieścimy je na naszym portalu.

Może Cię zainteresować:

Aby zawsze być na bieżąco, śledź nas oraz StarTerra na Twitterze.

TerraInfo.plhttps://twitter.com/terrainfopl

StarTerra https://twitter.com/StarTerra_io

Zachęcamy również do dołączenia do kanału informacyjnego na telegramie, oraz grupy dyskusyjnej na discordzie.

Telegram https://t.me/terrainfopl

Discord https://discord.gg/UwXNuywQ

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl