Na Twitterze zostałem niedawno podlinkowany do artykułu o Orne. W tym samym mniej więcej czasie, zobaczyłem, że notowania takiego tokena są widoczne na Coinhallu.

Projekt okazał się dla mnie, jako fana ekologii bardzo interesujący. Poniżej przedstawiam przetłumaczony artykuł. W niedługim czasie poświęcę temu projektowi więcej czasu i miejsca na naszym portalu.


Witam wszystkich,

Jestem Luc Michault, założyciel Orne.io. Reakcja na wprowadzenie tokena $ORNE była dla mnie zaskoczeniem i szczerze mówiąc, byłem trochę przytłoczony. Chciałbym jednak poświęcić teraz trochę czasu, aby wyjaśnić mój sposób myślenia i wizję tego projektu, a także opowiedzieć Wam trochę o sobie. Poniższy tekst podzieliłem na pytania i odpowiedzi, aby ułatwić jego lekturę. Poznajmy się!

Jakie jest Twoje wykształcenie zawodowe?

Ukończyłem krótkie szkolenie z zakresu informatyki oraz szkołę graficzną. Od razu wiedziałem, że mam duszę przedsiębiorcy i szybko rozpocząłem tę przygodę, startując w 2012 roku jako projektant stron internetowych.

Moja kariera zawodowa doprowadziła mnie następnie do stanowiska kierownika projektu internetowego w agencji komunikacyjnej przez cztery lata, gdzie żonglowałem między spotkaniami z klientami, premierami marek, SEO i rozwojem witryn pokazowych, a wszystko to podczas szkolenia i zarządzania zespołem grafików pierwotnie specjalizujących się w druku.

W 2019 roku wróciłem do freelancingu, aby odzyskać wolność po narodzinach mojego syna.

Jakie jest twoje doświadczenie z blockchainem?

Odkryłem Bitcoina w grudniu 2017 roku podczas końcowego szału i w tym czasie prawdopodobnie kupiłem szczyt tego, co nazywają bańką. Szybko zdałem sobie sprawę, że było już za późno na inwestowanie w BTC i zwróciłem się w stronę Altów. Zetknąłem się z wieloma społecznościami na wielu różnych projektach, a sam przyczyniłem się do powstania dwóch francuskich społeczności, jednej na Tomochain i drugiej na Terra. Większość inwestorów przedsprzedaży Orne pochodzi właśnie z tych dwóch kanałów.

Dlaczego Orne?

Pomysł na Orne przyszedł mi do głowy podczas spaceru po lesie. To proste wytłumaczenie, prawda?

Widzisz, często chodzę na długie spacery po lesie, aby się zainspirować i naładować baterie. Chociaż zazwyczaj jestem pochłonięty swoimi myślami, podziwianie i delektowanie się ciszą natury zawsze pomagało mi odblokować mój proces twórczy.

Od kilku lat chciałem przyczynić się do przyjęcia technologii blockchain, aby stać się raczej aktorem niż widzem. Właśnie odkryłem NFT i uznałem, że to prawdziwy wstyd ograniczać ten zasób do rynku sztuki. To koncepcja, która jest nierozpoznana i niedoceniona, a która moim zdaniem zasługuje na znacznie więcej niż jej obecne zastosowanie. Mogłoby to być związane z wieloma elementami życia codziennego, takimi jak akt własności domu lub ziemi lub dowolnego pojedynczego produktu, jako rozwiązanie śledzenia i logistyki. Jego potencjał jest nieograniczony.

Miałem wiele pragnień, a mianowicie uczestniczyć w adopcji blockchain, stworzyć oryginalną i ciekawą koncepcję, rozwinąć koncepcję NFT i pracować w rodzinie z moim bratem, który jest pasjonatem przyrody. Byłem głęboko pogrążony w takich myślach, gdy mój wzrok padł na wspaniały dąb…Dlaczego nie drzewo?

Ten zabawny pomysł, który właśnie przyszedł mi do głowy, uderzył mnie jako genialny i absurdalny zarazem. Pieniądze zainwestowane i przechowywane w drzewach, które rosną. Rodzaj zielonego banku powiązanego z podstawowym zasobem naturalnym, który rośnie wszędzie, a którego nam brakuje.

Większość projektów ekologicznych zależy od dotacji i wolontariuszy, a przecież wszyscy pośrednio na nich korzystamy. Lasy i bioróżnorodność są cennymi zasobami, zarówno dla naszej planety, jak i dla naszego życia. Co zrobilibyśmy bez drewna i jego produktów ubocznych?

Dzielenie się kosztami i korzyściami z produkcji – czyż nie jest to proste rozwiązanie problemu ponownego zalesiania naszej planety? Gdybyś mógł zasadzić drzewo za każdym razem, gdy je sprzedajesz, proces ten byłby samofinansujący się.

Nie mając ani czasu, ani środków na sfinansowanie projektu, pozwoliłem, aby pomysł dojrzewał i rozwijał się w mojej głowie przez kilka miesięcy, aż do rozmowy z moim przyjacielem Étienne, który pracował wtedy jako DevOps w TFL. Jego wiedza techniczna pozwoliła mi przetestować moje pomysły w konfrontacji z rzeczywistością i po tym, jak prawdopodobnie wiele razy brzmiałem jak głupiec, w końcu opowiedziałem mu o idei stojącej za Orne. Spędziliśmy wiele miesięcy rozmawiając o tym, badając teorie i koncepcje. Szukaliśmy nazwy projektu i wspólnie pracowaliśmy nad szatą graficzną.

Co to znaczy Orne?

Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, Orne nie pochodzi od nazwy drzewa (Fraxinus ornus) ani od francuskiego regionu o tej samej nazwie. Nazwa projektu wywodzi się od słowa Ornë, jednego z określeń „drzewa” w języku elfickim stworzonym przez Tolkiena. Jest to zarówno hołd, jak i ukłon w stronę geeków.

Jaka jest Twoja reakcja po wprowadzeniu tokena $ORNE na rynek?

Nigdy nie spodziewałem się tak imponującej reakcji ze strony społeczności i jestem zachwycony, że pomysł przemawia do tak wielu ludzi. Myślałem, że wprowadzenie tokena na rynek będzie bardzo powściągliwe i że będę miał czas na powolne rekrutowanie zespołu, jednocześnie kupując ziemię leśną i rozpoczynając działalność. Planowałem rozpocząć plan marketingowy, gdy pierwsze NFT będą dostępne na Talis, ale sprawy nabrały tempa, gdy Do Kwon retweetował mój oryginalny wątek i szybko okazało się, że jestem przytłoczony. Na szczęście członkowie francuskojęzycznej społeczności, którzy uczestniczyli w przedsprzedaży, pomogli mi uporać się z ciągłym napływem pytań. Wszystko odbyło się bardzo naturalnie i jestem wdzięczny za ich pomoc.

Start otworzył mi również oczy na część kryptowalutowego wszechświata, której nie znałem. W ciągu dwóch dni otrzymałem ponad 250 wiadomości z propozycjami coraz bardziej absurdalnych płatnych „usług”, w tym filmik promocyjny z logo Orne naklejonym na samochód.

Organiczny wzrost jest najlepszy dla projektu. Nie trzeba dodawać, że Orne nie jest w ogóle zainteresowane tego typu usługami.

Jaka jest Twoja wizja Orne?

Orne to nietypowy projekt. Nie jest to ani projekt blockchain, ani po prostu firma zarządzająca lasami. Chcę zaproponować zrównoważony i stabilny model oparty na prawdziwym naturalnym zasobie. Sadzenie i utrzymanie lasu to długi proces, przeciwieństwo obecnych projektów blockchain, w których wszystko dzieje się bardzo szybko. To zakład na przyszłość i przyjęcie technologii blockchain.

Jeśli chodzi o las, chcę rozwijać i ulepszać narzędzia w celu uproszczenia monitorowania i zarządzania. Możemy sobie wyobrazić, na przykład, wykorzystanie wszystkich metadanych zawartych w każdym NFT do stworzenia wirtualnej mapy lasu, co pozwoli nam na bardzo prosty przegląd zawartości lasu, rozmieszczenia gatunków i jego ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli chodzi o wykorzystanie tokena, rozważanych jest wiele modeli. Ja zdecydowałem się zacząć od prostej zasady 1 NFT = 1 drzewo, ale równie dobrze możemy zaproponować kompletne działki, które pozwolą na regularne generowanie zysków, a nawet kompletne lasy w formie stakingu, gdzie wszystkie korzyści byłyby dzielone i rozdawane właścicielom tokena $ORNE.

Aby technologia mogła się przyjąć, musi być niewidoczna dla użytkownika. Trzeba będzie wykonać wiele pracy w zakresie UI/UX, aby każdy mógł kupić i posiadać drzewo, nie znając technologii, z której korzysta.

Jestem bardzo podekscytowany myśląc o postępie technologicznym i modelach, które Orne będzie w stanie opracować i zaproponować w przyszłości.

Ile pieniędzy zebrał Orne?

Według mojego księgowego, nie jest możliwe wyjście z funduszy kryptowalutowych bez KYC. Nawet z KYC, banki są ostrożne i bardzo łatwo jest znaleźć się na czarnej liście.

Początkowo myślałem o przejściu przez platformę do uruchomienia Orne, zwróciłem się do Pylon i StarTerra. Miałem nadzieję, że te platformy będą w stanie doradzić mi w środowisku, którego nie znałem. Niestety, zmarnowałem wiele tygodni, czekając na odpowiedź po wypełnieniu formularzy inicjujących projekt. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi od żadnej z nich. Próbowałem skontaktować się z ich zespołami, ale moje wiadomości na Telegramie były widziane i ignorowane. Postanowiłem więc rozpocząć projekt samodzielnie.

Aby uniknąć komplikacji z bankami i francuskim regulatorem rynku finansowego (AMF), postanowiłem sam sfinansować rozpoczęcie działalności, aby Orne oficjalnie było zwykłą firmą zarządzającą lasami. Blockchain to narzędzie, a NFT to prosty sposób na zaoferowanie produktu. Sprzedaż produktu NFT za pośrednictwem platformy będzie prostsza z prawnego punktu widzenia i zatwierdzona przez mojego księgowego.

Chociaż miałem fundusze na rozpoczęcie projektu, nie mogłem zapewnić płynności, aby zaoferować token do wymiany. Mogłem wprowadzić parę na giełdę z niewielką płynnością, ale widziałem wiele startów, które charakteryzowały się bardzo wysoką zmiennością, nie chciałem więc popełnić tego samego błędu. Sprzedałem więc 22 miliony tokenów po $0,0075, czyli $165,000. Wszystkie te środki poszły na początkową płynność pary na Terraswap. Ponieważ chciałem wystartować z 1$ORNE = 0,01$, dodałem 85 000$ z własnej kieszeni.

Jak wygląda przyszłość rynku drzewnego?

To ironia losu, że może zabraknąć drewna, skoro rośnie ono wszędzie i wszędzie, ale drewno jest surowcem, który już teraz jest deficytowy.

Notowania cen dla osób prywatnych za wykorzystanie drewna (dachy, drewniane ramy, itp.) wzrosły o ponad 15%, a cena palet w Europie podwoiła się w 2021 roku. Ponadto, producenci muszą zmniejszyć emisję CO2 od 30% do 50% w ciągu najbliższych 10 lat, stosując cementy niskoemisyjne i wtrysk drewna. Należy również wycofać opakowania z tworzyw sztucznych, co doprowadzi do wzrostu popytu na opakowania z papieru i tektury.

W związku z tymi kwestiami we Francji nie ma po prostu wystarczającej ilości drewna, a jego cena z czasem będzie tylko rosła.

Kim są doradcy Orne?

Doradcami projektu są:

  • Étienne Napoleone, były DevOps w TFL. Jego wiedza techniczna wspiera Orne od początku pomysłu na projekt.
  • Virgile Goubier, znakomity biegły księgowy znający się na podatkach, regulacjach i księgowości kryptowalut.
  • Sylviane Colombel, która wniosła do projektu oko nie-kryptoznawcy i pomogła mi napisać i przetłumaczyć treści, takie jak whitepaper.

Jaki jest Twój plan krótkoterminowy?

Projekt dopiero się rozpoczął i wszystko jest jeszcze do zrobienia. Pierwszym krokiem musi być oficjalne utworzenie spółki. Virgile jest odpowiedzialny za przygotowanie projektu umowy spółki.

W tym czasie ja i mój brat analizujemy region, w którym będzie znajdował się nasz pierwszy las. Zidentyfikowaliśmy trzy różne środowiska i 17 różnych gatunków drewna do pozyskania. Jest tam również stara odmiana dębu, którą chcemy uratować, obecnie prawie wymarła z powodu choroby.

Po zakończeniu analizy będziemy mogli przystąpić do nabywania gruntów, katalogowania istniejących drzew, opracowania planu działania dotyczącego sadzenia sadzonek, jeśli zajdzie taka potrzeba, i wreszcie zaoferować te drzewa do zakupu w formie NFT.

Obecnie rekrutuję również do zespołu.

Chociaż byłem w stanie sam stworzyć token i uruchomić parę, deweloper będzie musiał szybko wkroczyć, aby wykonać podstawowe kroki, a mianowicie zablokować moje osobiste tokeny na okres od sześciu miesięcy do roku i wprowadzić miesięczne uprawnienia tokenów przydzielonych firmie, przed opracowaniem DApp, aby umożliwić przydzielanie płynności do projektu i zmniejszyć zmienność. Przewiduje się 20 mln tokenów $ORNE dla LP farmingu. Pozwoli to na zmniejszenie krążącej podaży do 52m.

Nasza strona obecnie jest w trakcie sporych zmian. Na stronie znajdą się informacje na temat projektu, oraz pracy jaką wykonujemy.

źródło: link

Website: orne.io

Twitter:  https://twitter.com/orne_i_o

Para Orne/UST na Coinhall: https://coinhall.org/charts/terra/terra1mz0p4wzz5tmethu7rca2jjrw077hv2ypj7h06z

W następnym artykule przeanalizujemy whitepaper oraz tokenomię projektu.

Aby zawsze być na bieżąco, śledź nas na Twitterze.

TerraInfo.pl – https://twitter.com/terrainfopl

Zachęcamy również do dołączenia do kanału informacyjnego na telegramie, oraz grupy dyskusyjnej na discordzie.

Telegram – https://t.me/terrainfopl

Discord – https://discord.gg/UwXNuywQ

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl