Krótkie przedstawienie Stader Labs

Misją Stader jest uproszczenie stakowania oraz oferowanie delegującym najlepszych zwrotów dostosowanych do ryzyka. Twórcy snują plany, gdzie ich elementy konstrukcyjne DeFi dotyczące stakowania otwierają nowy świat instrumentów pochodnych.

W dłuższej perspektywie Stader byłby platformą dla DAO i programistów do budowania własnych stakingowych rozwiązań, składających się z wybranych pul walidatorów, opartych na stawkach ETF typu cross-asset (odpowiednik indeksu S&P 500, który dodatkowo wypłaca odsetki).

W jaki sposób Stader pomaga promować decentralizację na Terra?

Czy wiesz, że 30 największych walidatorów w ekosystemie Terra gromadzi ponad 70% wszystkich stakowanych tokenów Luna? 

Czy wiesz, że Terra ma niski współczynnik Nakamoto? Współczynnik ten określa minimalną liczbę walidatorów, którzy mogą zmówić się w celu zamknięcia sieci, a w przypadku Terra jest to mniej niż 10.

Stader chce pomóc promować decentralizację w ekosystemie Terra. Twórcy wierzą, że można to zrobić, dodając wartość 3 kluczowym interesariuszom:

  • Po pierwsze i najważniejsze, tworząc indeksy/pule stawek z wieloma walidatorami, obstawiający rozproszą swoje tokeny $LUNA. To automatycznie zdecentralizuje ekosystem.
  • Twórcy chcą również ułatwić staking potencjalnym delegującym. Zostanie to osiągnięte poprzez wykrywanie i ułatwienie dostępu do wielu projektów PoS oraz do zarządzania tym na jednej platformie.
  • Ostatnią misją Stader jest wspieranie dobrze działających walidatorów, jednocześnie umożliwiając im odpowiednią infrastrukturę/narzędzia do tworzenia atrakcyjnych propozycji dla delegujących.

Stader traktuje tę misję bardzo poważnie.

Poniżej przedstawiamy kluczowe obszary, które zdaniem firmy pomogą zdecentralizować sieci.

1. Indeksy walidatorów

Stader będzie miał wiele indeksów walidatorów PoS. Po wprowadzeniu na rynek, ważnym krokiem w planie działania produktu będzie zwiększenie liczby walidatorów w indeksie, a także liczby indeksów. Czemu? Pomoże to rozproszyć udział i zapewni delegującym wybór spośród różnych wskaźników. Twórcy uważają, że w dłuższej perspektywie może być ponad 20 indeksów i potencjalnie ponad 100 walidatorów w każdym indeksie.

2. Wybór walidatora

W krótkim okresie o składzie indeksu walidatora będzie decydował zespół. Zostanie to zrobione wraz z konsultacjami społeczności Stader na Twitterze, Telegramie i Discordzie. Wraz z wprowadzeniem tokenów SD, decyzje staną się bardziej demokratyczne dzięki głosowaniu społeczności.

3. Wpływ Stadera

Pytanie, które było dość popularne wśród społeczności, dotyczyło tego, czy Stader wpłynie na głosowanie i zarządzanie Terra i innymi blockchainami, gdy zyskuje na znaczeniu. Jednym z głównych obszarów w road mapie produktu Stader jest umożliwienie delegującym stakowanie oraz głosowanie na jednej platformie, tj. Stader. Biorąc to pod uwagę, zespół całkowicie wstrzymuje się od wpływania na decyzje głosowań walidatorów i stakujących.

4. Stader i usługa w chmurze

Stader był stworzony, mając na uwadze ataki typu DDoS. Platforma pomoże temu zapobiec poprzez działanie w chmurze. Stader kategoryzuje walidatorów w oparciu o infrastrukturę chmury i rejon, w którym działają. 

5. Stader Labs i decentralizacja

Stader chce być tak zdecentralizowany, jak to tylko możliwe. Obecnie wszystkie kluczowe decyzje dotyczące planów i zasad dotyczących produktów Stader są podejmowane przez zespół w porozumieniu z członkami społeczności. Pomysł polega na stopniowej decentralizacji protokołu Stader i umożliwieniu społeczności przejęcia kontroli nad zarządzaniem i podejmowaniem decyzji poprzez głosowanie.

Coraz bardziej staje się dla zespołu jasne, że ścieżką do wypełnienia pierwotnej misji jest stworzenie ogólnej infrastruktury do stakowania (takiej jak otwarte usługi Amazon Web Services do stakowania), która może być wykorzystana przez strony trzecie i protokoły do tworzenia wielu produktów i rozwiązań do stakowania na infrastrukturze Stader. Najszybszym sposobem na zbudowanie tego jest decentralizacja platformy Stader i umożliwienie społeczności budowania i zarządzania protokołem.

O kolejnych informacjach od Stader Labs, bardzo chętnie będziemy Was informowali na naszym portalu.

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.

Redakcja Terrainfo.pl