Dawniej znani pod nazwą FCQ Platform na blockchainie Ethereum, obecnie Lunatycy tworzący Terra Land w ekosystemie Terra. W tym artykule dowiecie się, jakiej rewolucji chcą dokonać na rynku.

Przedstawię Wam krótko najważniejsze założenia projektu, a wraz z rozwojem platformy i kolejnymi wiadomościami będziemy starali się poszerzać świadomość projektu wśród polskich inwestorów.

SPIS TREŚCI:
1. WSTĘP
2. ZESPÓŁ
3. PLATFORMA
4. TOKENOMIA
5. FARMING LOAN
6. DLACZEGO TERRA ?
7. WSPÓŁPRACE
8. KONKURENCJA
9. WYWIADY I SOCIAL MEDIA
10. PODSUMOWANIE

_____________

1. WSTĘP

Każdy rynek jest cykliczny, również rynek kryptowalut, a więc i ta hossa dobiegnie końca. Świadomy inwestor chcący chronić i pomnażać swój kapitał musi żonglować swoimi pieniędzmi pomiędzy różnymi rodzajami aktywów takimi jak akcje, metale szlachetne, spółki wydobywcze, nieruchomości itd.

Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości, które mimo relatywnie niskich stóp zwrotu dają ogromne bezpieczeństwo i stanowią nieodłączny element zdywersyfikowanego portfela. Są jednym z ulubionych miejsc lokowania kapitału przez doświadczonych inwestorów.

Niestety przeniesienie kapitału po udanej hossie z rynku kryptowalut do rynku nieruchomości wiąże się z wieloma niedogodnościami, a także generuje zdarzenie podatkowe.

A co jeśli powiem Wam, że możecie niezwykle płynnie i gładko zacząć inwestować w nieruchomości, nie opuszczając rynku kryptowalut?

Twórcy Terra Land przygotowali właśnie takie rozwiązanie!

W tym artykule nie udzielę Wam odpowiedzi czy to dobry moment, żeby wejść w rynek nieruchomości oraz czy warto zainwestować w projekt. Sami musicie dokonać analizy oraz podjąć decyzję. Ja opowiem Wam o narzędziu, które pozwoli Wam to zrobić w sposób niedostępny nigdy wcześniej i to przy wykorzystaniu stablecoina UST.

_____________

2. ZESPÓŁ

Zaczynamy od najważniejszego elementu każdego projektu czyli zespołu, bo wiadomym jest, że nawet najlepszy statek nie popłynie daleko, jeśli nie będzie miał kapitanów, którzy pokierują go zarówno przez spokojne jak i wzburzone morza legislacji i zawirowań rynkowych.

Ci trzej panowie czyli Maciej, Dariusz oraz Jakub to twórcy całego przedsięwzięcia.

Maciej Król to z wykształcenia prawnik i ekonomista. Od wielu lat obecny na rynku inwestycyjnym, głównie jako doradca w międzynarodowych instytucjach. W ostatnich latach zajmował się spółkami deweloperskimi, a od 2017 roku jest związany z technologią blockchain i jego zastosowaniem w nieruchomościach.

Dariusz Zbucki jest z wykształcenia matematykiem ze specjalizacją finansową. Przez wiele lat zdobywał doświadczenie w globalnych instytucjach finansowych oraz bankach. W 2013 pracował w amerykańskim banku w segmencie private banking, gdzie poznał wspomnianego wyżej Macieja, z którym był odpowiedzialny za budowanie portfeli inwestycyjnych najbardziej zamożnych klientów.

Jakub Cukierski to przede wszystkim ekonomista z bogatym doświadczeniem na stanowiskach zarządczych i kierowniczych. Dzięki zaangażowaniu w finanse, logistykę oraz prawne aspekty międzynarodowych korporacji i firm stał się wprawnym strategiem oraz architektem rozwiązań prawno-ekonomicznych. Od 2018 roku obecny w branży blockchain, a w szczególności w globalnym zastosowaniu tej technologii.

To w głowach tych trzech osób zrodził się jakże ambitny pomysł, by dokonać coś czego inne blockchainowe startupy dotychczas nie były w stanie osiągnąćMają oni również całkiem “mocne plecy”.

Jerzy Lasyk to specjalista z branży IT, programista, architekt, twórca aplikacji webowych, a od 2016 roku również twórca rozwiązań opartych o blockchain Ethereum. Pracował na stanowisku lidera backendu.

Michał Januszewski jest ekonomistą, który swoje doświadczenie nabywał w instytucjach finansowych tworząc między innymi portfele dla klientów instytucjonalnych Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz korporacji. Ma za sobą liczne stanowiska kierownicze oraz doświadczenie w tokenizacji firm z sektora finansowego. W Terra Land pełni stanowisko dyrektora marketingu (Chief Marketing Officer).

Wojciech Pasiut z wykształcenia jest muzykiem, jednak swoje wszechstronne umiejętności wykorzystywał w wielu branżach, przede wszystkim usługach i relacjach z klientami na stanowiskach menedżerskich i dyrektorskich. Jest specjalistą do spraw komunikacji z klientem oraz odpowiada za PR.


Podsumowując

Jak pewnie zdążyliście zauważyć w skład zespołu wchodzą wysokiej klasy specjaliści w dziedzinie zarządzania, finansów, inwestycji, bankowości, relacji z klientami oraz nieruchomości. Doświadczenia wszystkich wymienionych wyżej członków zespołu razem wzięte można już liczyć w dekadach.

Co ważne, nie są anonimowi i podpisują się swoimi własnymi wizerunkami pod tym co robią. Jest to niezwykle istotny element w kwestii budowy zaufania wśród inwestorów.

Warto również dodać, że StarTerra która jest partnerem Terra Land, wraz ze swoim StarTerra Labs Cultivator oraz StarTerra Council jest świetnym akceleratorem dla Terra Land dzięki rozbudowanej sieci doradców, inwestorów, deweloperów oraz wsparciu funduszy inwestycyjnych zakorzenionych w ekosystemie Terra, takich jak np. #Hashed.

Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany trochę lepszym poznaniem zespołu, tutaj przygotowaliśmy artykuł, który bardziej szczegółowo opisuje każdą z osób. Tam znajdziecie też linki to ich profili społecznościowych.

To teraz skoro już wiemy z jakiej klasy specjalistami mamy do czynienia, przejdźmy do ich dzieła.

_____________

3. PLATFORMA

Czym jest zatem Terra Land? Zacytuję Whitepaper (który polecam przeczytać):

Projekt Terra Land to globalna platforma transakcyjna zaprojektowana z myślą o sprzedaży całych nieruchomości lub ich części, oparta na technologii blockchain. Pierwszym etapem będą nieruchomości inwestycyjne klasy komercyjnej, czyli takie, które przynoszą inwestorom zwrot bez dalszego zaangażowania. Naszą misją jest łączenie świata zasobów cyfrowych ze światem cegieł i zapraw, czyli zasobów świata realnego. Dodatkowo w dobie dużej zmienności cen walut cyfrowych chcemy stworzyć „bezpieczną przystań” dla inwestorów, sposób na dywersyfikację swoich portfeli poprzez dodanie elementu opartego na jednej z największych klas aktywów na świecie, uważanej za najbardziej stabilną, czyli nieruchomościach. Naszą główną misją jest udostępnienie tej klasy aktywów wszystkim. Ponadto zaprojektowaliśmy nasza platformę z myślą o użytkownikach protokołów DeFi. Oznacza to, że nasi inwestorzy wspólnie z nami budują naszą platformę, angażują się w jej zarządzanie i czerpią korzyści z jej działalności.”

A teraz przyjrzyjmy się, co Terra Land ma nam do zaoferowania.

Platforma jest niezwykle prosta i intuicyjna. Znajdziecie ją pod tym adresem: https://terraland.io/
W zakładce Investment znajduje się kilka różnych nieruchomości w różnych lokalizacjach w Europie, którym można się przyjrzeć. Żadna nie jest obecnie dostępna, ponieważ pierwsze sprzedaże nastąpią w drugiej połowie listopada. Na pochwałę zasługuje fakt, że od pierwszych chwil dostępne są różnorodne rodzaje nieruchomości (apartamenty, całe kompleksy, a nawet wieżowiec), w różnych miejscach Europy. Wygląda to naprawdę dobrze, w porównaniu do jednego z największych graczy czyli RealT, obecnego na rynku od 2019 roku o którym poczytacie więcej w dziale 8. KONKURENCJA.

Możemy również przejrzeć wszystkie dostępne lokacje w formie mapy. W drugiej połowie 2022 roku twórcy chcą rozpocząć ekspansje na rynek amerykański, a następnie na wybrane kraje azjatyckie.

Rzućmy okiem na jedną z ofert w Hiszpanii. Możemy na niej znaleźć takie informacje jak:

Każda z ofert jest zweryfikowana przez zespół Terra Land oraz dokładnie opisana. Pod każdą z nich znajdziecie broszury ze zdjęciami i szkicami.

A w miarę możliwości dołączane są również filmy, żeby jeszcze bardziej ułatwić podjęcie decyzji:

Bardzo cieszy fakt, że twórcy w ten sposób chcą jak najbardziej przybliżyć inwestorom oferowane produkty, by podjęte decyzje inwestycyjne mogły być jak najbardziej świadome. Dokonanie zakupu nieruchomości bez wychodzenia z domu, jedynie przy użyciu urządzenia podłączonego do Internetu przestaje być fikcją.

Warto zdawać sobie sprawę, że zapewnienie użytkownikowi tak prostej wizualnie i technicznie platformy wymagało kilku lat ciężkiej pracy, spędzonej głównie w dokumentach oraz w różnego rodzaju urzędach i instytucjach i ja to bardzo doceniam, bo nawet jedna wizyta w urzędzie potrafi wyczerpać moje zapasy cierpliwości.

Przejdźmy teraz do tokenów.

_____________

4. TOKENOMIA

Przede wszystkim musicie zdawać sobie sprawę, że na platformie dostępne będą dostępne ich dwa rodzaje.

TOKENY NIERUCHOMOŚCI

Właścicielem każdej nieruchomości jest spółka celowa (SPV) powoływana do każdej z nich osobno. To ona bierze na siebie wszelkie prawne aspekty z nią związane. Jest to kluczowe do zrozumienia dalszych etapów.

Wyobraź sobie, że skusiła Cię wcześniej opisana oferta nieruchomości w Hiszpanii i chcesz zakupić 10 sztuk tokena o wartości 400UST co daje sumę 4000UST.

W momencie gdy zadeklarujesz taki zakup na platformie oraz po przejściu KYC i zdeponowaniu środków w świecie realnym zawierana jest umowa przedwstępna pomiędzy Tobą (stąd potrzebne KYC) a spółką celową, która jest posiadaczem wybranej przez Ciebie nieruchomości.
W tym przypadku uzyskałeś 10 opcji na udziały (shares) w tej spółce.

Token nieruchomości jest cyfrowym poświadczeniem posiadanych przez Ciebie opcji.

To oznacza, że na swoim portfelu Terra posiadasz 10 tokenów nieruchomości THE EDGE o wartości 4000UST, których odpowiednikiem w realnym świecie jest posiadane przez Ciebie (w formie umowy przedwstępnej) 10 opcji na zakup udziałów w spółce celowej, która jest właścicielem tej nieruchomości. Pamiętaj, że spółka nie moze nic zrobić z nieruchomością bez zgody inwestorów (np. sprzedać, zadłużyć).

Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji (opcji na zakup udziałów) dostępne są możliwości takie jak:

 • sprzedaż tokenu nieruchomości na rynku wtórnym po cenie ustalonej przez społeczność (a w realnym świecie sprzedaż opcji na zakup udziałów)
 • zarządzanie (ang. governance)
 • wypłata dywidendy
 • wykonanie opcji (executing the option) czyli nabycie realnych udziałów w spółce celowej poprzez spalenie tokenów

Jeśli zdecydowałeś się na wykonanie opcji (ostatnia z wymienionych wyżej możliwości) Twoje tokeny są spalane, a Ty stajesz się posiadaczem udziałów w spółce celowej. Nabycie tych udziałów wymaga od Ciebie zarządzania inwestycją na zasadach obowiązujących na tradycyjnym rynku nieruchomości.

PAMIĘTAJ! Spalenie tokenu (wykonanie opcji) w obecnej chwili nie może zostać cofnięte! Chociaż twórcy nie wykluczają, że takie rozwiązanie z prawnego i technicznego punktu widzenia są możliwe w przyszłości.

A teraz załóżmy, że jesteś wielorybem i wykupiłeś wszystkie 3141,6 tokeny nieruchomości EDGE czyli posiadasz wszystkie 100% opcji na zakup udziałów w spółce celowej, będącej posiadaczem nieruchomości. Co to oznacza dla Ciebie?

 • dopóki nie spalisz tokenów (nie wykonasz opcji), możesz sprzedać je na rynku wtórnym (sprzedać posiadane opcje na zakup udziałów)
 • możesz zmienić przeznaczenie użytkowania lokalu i dalej zarządzać nią poprzez posiadane tokeny oraz opcje na udziały w spółce celowej
 • możesz spalić tokeny nieruchomości i stać się właścicielem nieruchomości na przepisach prawa obowiązujących na tradycyjnym rynku nieruchomości i nie będziesz mógł ich wtedy sprzedać na wbudowanym rynku wtórnym

Poniższa grafika prezentuje dokładnie cały model.

Obecnie tokeny nieruchomości są możliwe do kupienia za pomocą UST (Terra Dolar) a w przyszłości dzięki mostom (bridges) będą również dostępne takie stablecoiny jak USDTUSDC oraz DAI.

Co najważniejsze, możemy korzystać z nieruchomości nie wchodząc do FIAT.

GOVERNANCE
Zarządzanie nieruchomością
 będzie odbywało się za pomocą tokenów nieruchomości. Twórcy są otwarci na inwestorów i dają im ogromną swobodę decydowania o przeznaczeniu danej inwestycji. Oczywiście do przegłosowania wielu aspektów potrzebne jest minimum 51% głosów. Co ważne, osoby które zdecydowały się na wykonanie opcji i spalenie tokenu mają mieć zapewnione możliwość głosowania, cytując Macieja Króla:

“Token odzwierciedlał konkretną liczbę udziałów i możemy „zbindowac” ten udział na stałe do systemu głosowania.”

DYWIDENDY
Jeśli chodzi o dywidendy to są one wypłacane zależnie od rodzaju nieruchomości, z reguły okres wynosi 1 miesiąc i jest wypłacany w formie UST na portfele użytkowników.

KOSZTY UTRZYMANIA NIERUCHOMOŚCI
Jeśli chodzi o koszty utrzymania nieruchomości to są one pokrywane z zysków z najmu tak jak ma to miejsce w przypadku REiT.
To znaczy, że 90% zysków jest wypłacane inwestorom w formie dywidendy, a 10% jest wykorzystane na utrzymanie infrastruktury. Zajmuje się tym operator danej nieruchomości, a my jako inwestorzy nie musimy podejmować żadnych działań.

RYNEK WTÓRNY
Rynek wtórny i handel tokenami jest jednym z najważniejszych aspektów platformy. Użytkownicy będą mogli handlować tokenami (opcjami na zakup udziałów) po dowolnie ustalonej cenie na wbudowanej giełdzie zdecentralizowanej (DEX).

Nawet jeśli nie będzie żadnej dostępnej oferty sprzedaży, inni użytkownicy będą mogli wystawiać oferty kupna, które będą widoczne na giełdzie. Rynek wtórny ma być dostępny od 1 kwartału 2022 roku.

KYC (KNOW YOUR CUSTOMER)
Jak już wspominałem wcześniej, potwierdzenie swojej tożsamości jest niezbędne, żeby spełniać wszystkie wymogi narzucone przez regulatorów i prawo międzynarodowe.

TOKENIZACJA NA ŻĄDANIE
W niedalekiej przyszłości dostępna ma być możliwość tokenizacji nieruchomości na żądanie (on demand). Każda osoba, firma, instytucja lub deweloper będzie mógł zgłosić się do Terra Land i poprosić o stokenizowanie swojej nieruchomości oraz zamieszczenie ich na platformie, albo nabycie jej w 100% w formie tokenów.

To może być prawdziwy game-changer na rynku nieruchomości. Wyobraźcie sobie grupy znajomych/inwestorów, które proszą o stokenizowanie nieruchomości i za pomocą platformy Terra Land, mogą w prosty sposób współdzielić się zyskami, albo sprzedawać udzialy w swojej nieruchomości na rynku wtórnym.

Możliwości są niesamowite 🔥

TOKEN $TLAND

Jest to drugi rodzaj tokenu dostępny w Terra Land zgodny ze standardem CW-20. A do czego ma służyć? Pozwolę sobie zacytować jednego z twórców projektu:

“Token $TLand to ukłon w stronę osób które nie chcą przechodzić KYC. Token który ma odzwierciedlać nie daną nieruchomość, ale cały projekt, a każdy kto wierzy w nasz projekt może partycypować w jego rozwoju. Może to zrobić poprzez token natywny.”

Oznacza to ni mniej, ni więcej, że jeśli ktoś nie jest zainteresowny kupnem nieruchomości, ale widzi potencjał drzemiący w platformie oraz uważa, że tokenomia jest przyszłościowa i może dać interesujące stopy zwrotu to może wejść w posiadanie tokenu natywnego czyli $TLand.

Bardzo dobrze wpisuje się on w trend DeFi, gdyż ma wiele funkcjonalności (utility token).
Pierwszą i podstawową jest dodawanie płynności i stakowanie tokenów LP. W ramach nagród, pomiędzy wszystkich dostarczycieli płynności będzie rozdysponowane 2% udziałów z każdej nieruchomości.

Możliwe jest również stakowanie w Single Asset Staking. Jest to świetna opcja dla osób które obawiają się nietrwałej straty (Impermament Loss) w wyniku dodania płynności, a chcą zarabiać jakiś % za stakowane tokeny.

Dostawcy Płynności będą mieli możliwość wyrażenia swoich opinii na temat kluczowych aspektów ofert nieruchomości. Wszystko to dzięki funkcjonalności governance.

Warto dodać, że $TLand jest tokenem deflacyjnym i w długim okresie czasu, poprzez skup i spalanie (buyback & burn) będzie ubywała jego ilość na rynku.

Będzie do dokonywane na 2 sposoby:

 1. po uruchomieniu rynku wtórnego 50% przychodów z prowizji na rynku wtórnym zostanie przeznaczone na zakup i spalenie tokenów $TLAND z rynku
 2. równowartość 1% transakcji zawartych na rynku pierwotnym zostanie przeznaczona na zakup i spalenie tokenów $TLAND z rynku

ALE! Zanim do tego dojdzie to powyższe przychody będą przeznaczane na pule płynności, by zapewnić odpowiednią płynność i stabilność tokena, aż do osiągnięcia przez pulę wartości 5 000 000 $UST.
Dopiero po osiągnięciu tego pułapu, przychody będą przeznaczane na spalanie.

Twórcy chcą, aby społeczność decydowała mogła decydować, która oferta jest „gorąca czy nie” (oryg. hot or not) aby umieścić ją na platformie.

Presja zakupowa będzie wywierana na token, poprzez korzyści dla osób posiadających nieruchomości np. w postaci Loan Farmingu który jest opisany dokładniej w następnym rozdziale.

Całe założenia tokenomii zostały przedstawione na poniższym filmiku.

Jeśli chodzi o pozostałe aspekty tokenomii, znajdziecie je na poniższych wykresach:

My jako potencjalni inwestorzy IDO jesteśmy zainteresowani IDO Public Sale. Tokeny uwalniane są bez okresu blokady (cliff) codziennie przez 6 miesięcy, z 20% na TGE.

Dla teamu cliff wynosi 6 miesięcy, a dystrybucja nastąpi przez 18 miesięcy.

Na pochwałę zasługuje fakt, że cena tokena dla prywatnych inwestorów, partnerów i podmiotów odpowiedzialnych za marketing wynosi 0,09$, czyli dokładnie tyle samo co dla osób biorących udział w IDO. Z kolei cena listingu wynosi 0,10$.

Jedyne duże “zrzuty” jakich można by się spodziewać, mogą nastąpić ze strony inwestorów z IDO (20% tokenów uwolnionych od razu po TGE) oraz miesiąc później od Marketing/Partnership (10% tokrnow miesiac po TGE).

_____________

5. LOAN FARMING

W ostatnim czasie przedstawiony został niesamowity pomysł czyli Farmienie Pożyczką (oryg. Loan Farming). Pisaliśmy o tym w artykule Terra Land — Loan Farming.

@PanParagraf opisał na swoim Twitterze możliwy sposób wykorzystania tego mechanizmu do pomnażania kapitału. Pozwoliłem sobie przetłumaczyć te 5 kroków:

 1. kup dom za 1mln $UST i uzyskaj token nieruchomości reprezentujący jego wartość
 2. dostarcz ten token jako zabezpieczenie i otrzymaj 0,5 mln $UST z odsetkami 6% APR
 3. zarabiaj 50% APY w tokenach $TLAND
 4. zdeponuj 0,5 mln $UST w Anchor na 20% APY
 5. zarabiaj pasywny dochód z nieruchomości

Wielu osobom mechanizm ten może kojarzyć się z Anchorem i jest to jak najbardziej prawidłowe skojarzenie. Kluczowe dla inwestora jest to, że posiadane tokeny nieruchomości mogą “pracować”, czyli mogą być użyte jako zastaw do wzięcia pożyczki, a pieniądze pożyczone w ten sposób możemy lokować w innych miejscach.

Inwestorzy grający bardziej zachowawczo mogliby użyć uwolnionych środków, aby skorzystać z 20% yieldu Anchora, z kolei Ci lubiący adrenalinę, mogli by stosować strategie typowe dla degen farmerów w tym nawet kupowanie kolejnych nieruchomości za pożyczony kapitał.

Istotne jest, że aby podjąć decyzję o uwolnieniu kapitału oraz wzięciu pożyczki pod tokeny nieruchomości, wymagana jest zgoda większości posiadaczy danej nieruchomości w trybie governance (zarządzania). Przypominam, że tokeny nieruchomości służą nam również do głosowania nad przeznaczeniem danych posiadłości.

Oczywistym jest, że jeśli nie spłacimy pożyczki to nie odzyskamy naszego tokenu nieruchomości, a ten trafia do instytucji/protokołu, która nam tej pożyczki udzieliła.

Dodam również, że powyższy przykład @PanaParagrafa czyli 50% APY w tokenach $TLAND oraz 6% APR odsetek od pożyczonej kwoty tyczy się osób, których portfele w co najmniej 20% składają się z zastakowanych tokenów $TLAND. Jest to jeden z elementów presji zakupowej ich tokena natywnego. Farimg Loan ma być dostępne w Q1 2022.
Wraz z rozwojem platformy pojawią się bardziej szczegółowe informacje dotyczące tego konkretnego zagadnienia.

_____________

6. DLACZEGO TERRA ?

We wrześniu 2021 roku twórcy dokonali niezwykle ważnego kroku w rozwoju swojej platformy, a mianowicie postanowili zostać Lunatykami 😂.

Początkowo platforma dostępna była pod nazwą FCQ Platform i od strony deweloperskiej/programistycznej była tworzona na blockchainie Ethereum. Została ona jednak przeniesiona na blockchain Terra o czym informowali w jednym ze swoich Tweetów.

Wszyscy Lunatycy wiedzą doskonale, jak bardzo “przyjazne” są opłaty transakcyjne na Ethereum. Był to główny problem, który nie pozwalał twórcom spać po nocach, ponieważ od samego początku głównym założeniem było, aby możliwość kupienia stokenizowanych nieruchomości dostępna była dla każdego inwestora, zarówno tego zamożnego, jak i tego dysponującego jedynie setkami dolarów. W przypadku niektórych nieruchomości oprócz funkcji ochrony kapitału poprzez dywersyfikacje, możliwe też będzie zarabianie pasywne kilku procent rocznie. Wyobraźcie sobie teraz, że chcecie wypłacić 300$ zarobku z nieruchomości, a 200$ wynosi Was opłata transakcyjna. ABSURD! Takie rzeczy tylko w Ethereum.

W związku z tym decyzja o zmianie blockchaina na Terra, gdzie opłaty transakcyjne wynoszą kilka centów była najlepszą możliwą decyzją szeroko otwierającą furtkę dla inwestorów detalicznych.

A kolejną niezwykłą cechą blockchainu Terra oprócz szybkości i niskich opłat transakcyjnych są Lunatycy! 🔥 Społeczność Terry jest tym, co przyciąga nowych twórców na ten blockchain.

Są to ludzie, którzy rozumieją, że Cardano jest wydmuszką pod względem market capu, którzy chcą decentralizacji i jak najszerszego wykorzystania stablecoinów z UST na czele. Lunatycy to osoby, chętnie testujące nowe rozwiązania, które pojawiają się na rodzimym podwórku, a twórcy tych projektów są bardzo blisko społeczności.

Praktycznie każdy nowy projekt tworzony na Terra może zostać łatwo zauważony oraz zaadoptowany przez użytkowników. Wynika to przede wszystkim z niewielkiej ilości aktywnych protokołów, chociaż i to w niedługim czasie bardzo się zmieni o czym pisaliśmy w tym artykule: czas boomu dla sieci terra – 160 projektów przygotowuje się do startu.

Wśród Lunatyków są inwestorzy, które w trakcie tej hossy pomnożyli swój kapitał wielokrotnie i będą poszukiwali nowych sposobów zarobku oraz dywersyfikacji środków. Platforma jaką jest Terra Land otwiera zupełnie nowe możliwości inwestycyjne. Nie wspominając nawet o zwiększeniu zapotrzebowania na UST, a co za tym idzie zmniejszeniu podaży Luny i wzroście jej ceny.

Terra Land potrzebuje takich inwestorów jakimi są Lunatycy, a Lunatycy bardzo chętnie zaadoptują rozwiązania zaoferowane przez Terra Land, jestem tego pewien.

Sytuacja Win-Win.

Witamy zatem wśród Lunatyków !

_____________

7. WSPÓŁPRACE

Tak ambitny projekt, który mierzy w rynek globalny potrzebuje również partnerów, a przede wszystkim zagranicznych. Prześledziłem wędrówkę projektu od początku i oto co obecnie udało mi się dowiedzieć.

Intensywne prace nad projektem trwają od 2019 roku.

Wraz z Impera Alpha oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju udało im się postawić pierwsze kroki i zbudować fundamenty projektu. Otrzymali oni grant od NCBR z programu Bridge Alpha po spełnieniu bardzo rygorystycznych wymagań.

Dofinansowanie to pochodziło ze środków Unijnych i wymagało przejścia żmudnej i wielomięsiecznej batalii, w której musieli przebyć drobiazgowy compliance prawny.

Wszystko po to by ich platforma, była zgodna z przepisami unijnymi i międzynarodowymi. Świadczenie wypłacane było przez okres 10 miesięcy i zakończyło się w ostatnich dniach września, a od czerwca platforma jest dostępna w trybie beta (MVP).

Przez ostatnie lata nawiązali oni współpracę z firmami:

EMBIQ — międzynarodowa firma z branży IT, odpowiedzialna za interfejs strony.
Fintech Connector — międzynarodowa firma z branży technologicznej łącząca profesjonalistów w dziedzinie technologii, twórców, organizacje i przedsiębiorstwa.
Renters.pl — lider w zarządzaniu nieruchomościami na rynku polskim.
BitCan — jeden z największych kantorów wymiany kryptowalut w Polsce.
Authologic — firma technologiczna odpowiedzialna ze weryfikację KYC.
Proptech HUB — firma zajmująca się cyfrową transformacją różnych aspektów świata rzeczywistego m.in. nieruchomości.
ARI10 — krypto terminal, giełda, oraz zespół wykfalifikowanych specjalistów do budowy mostów do nowych finansowych światów. Tutaj możecie posłuchać wywiadu z twórcą Mateuszem Karą.

Bardzo ważne z punktu widzenia są współprace z zagranicznymi firmami zajmującymi się stricte rynkiem nieruchomości.

Tutaj znajdziemy kilka świeżych współprac:

Grand Horizon — firma, stojąca za luksusowym kompleksem apartamentowym w Puerto Rico de Gran Canaria na Wyspach Kanaryjskich, za którego budowę i wykończenie odpowiada firma deweloperska z wieloletnim doświadczeniem.

Casa En Sol oraz La Unica — obie firmy zajmują się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami w Hiszpanii, dzięki nim na platformie Terra Land jest już dostępnych kilka nieruchomości w kraju tomatiny i korridy.

Casa Domicana — lider w pośrednictwie obrotu nieruchomościami na Dominikanie, który łączy Europę z Karaibskim Rajem.

Oczywiście jest to dopiero początek i wraz z rozwojem platformy będzie dostępne coraz więcej lokalizacji. Zespół planuje ekspansję na sporą część Europy oraz na Amerykę i wybrane kraje azjatyckie. Wszystko oczywiście wymaga odpowiedniej legislacji i dostosowania się do przepisów prawa lokalnego oraz międzynarodowego.

_____________

8. KONKURENCJA


Co tu dużo mówić. Konkurencja jest naprawdę skromna. Jedynym projektem, który podjął próbę stania się poważnym graczem na rynku stokenizowanych nieruchomości jest RealT.

Projekt obecnie zajmuje się jedynie rynkiem mieszkań rodzinnych (ang. residential family properties) na terenie Stanów Zjednoczonych.

Co gorsza znajdują się na blockchainie Ethereum, co jak już sobie omówiliśmy wcześniej, stanowi spory problem dla mniej zamożnego inwestora. Koszty transakcji na sieci Ethereum często przekraczają cenę jednego tokena (oczywiście tokenów można kupić więcej niż 1 sztukę).

Na CoinMarketCap możecie znaleźć część ich tokenów, dotyczą one nieruchomości, których pierwsza sprzedaż już się odbyła i można je nabyć jedynie na rynku wtórnym (o ile ktoś je wystawi na sprzedaż).

Coingecko z kolei posiada osobną kategorię dla tokenów nieruchomości RealT:
https://www.coingecko.com/pl/categories/realt-tokens, a handlować nimi można na giełdzie
https://app.levinswap.org/#/swap.
Projekt RealT nie posiada jednak swojego własnego tokenu.

Nie będę się zbytnio rozpisywał, jeśli ktoś jest zainteresowany, to zapraszam na ich stronę https://realt.co/ oraz na ich Twittera po więcej informacji.

Exporo to produkt niemiecki, również korzystający z blockchaina Ethereum. Nie pozwalają oni jednak na dokonywanie zakupów za pomocą kryptowalut, a jedynie przy pomocy Euro.
Technologię blockchain wykorzystują jako cyfrowe potwierdzenie własności nieruchomości, ze względu na jej wysoki stopień bezpieczeństwa. Krótko mówiąc, tradycyjna umowa którą zawieracie na posiadanie danej nieruchomości, jest umieszczana na blockchainie w formie tokena. Nie znalazłem żadnego rynku wtórego dla Exporo.

Rozwiązanie to jest dostępne dla społeczeństwa niemieckiego.

W zasadzie to tyle z realnie działających rozwiązań.

Oczywiście istnieją jeszcze takie wynalazki jak:
https://blockimmo.ch/
https://www.realblocks.com/
https://reinno.io/
https://www.solidblock.co/
https://blocksquare.io/
https://consensys.net/codefi/assets/
https://polymath.network/

Są to jednak rozwiązania niekompletne, cześć z nich posiada jedynie wersje demonstarycjne. Niektóre po napotkaniu na mur legislacyjny zwyczajnie zaprzestały dalszego rozwoju. Wśród nich są takie, które nie posiadają żadnej wzmianki o technologii blockchain, chociaż dają możliwość tokenizacji nieruchomości, a te które operują na blockchainie, w dużej mierze opierają się o Ethereum.

Jesli pominąłem jakiś projekt to przepraszam. Niektóre było naprawdę trudno odnaleźć, zwłaszcza, że ta gałąź rynku niezwykle rzadko pojawia się na stronach znanych portali informacyjnych. Wspomina o tym również Max Bijerk w swoim artykule:

Wyszukiwania w witrynach takich jak Google News, Ledger Insights i Cointelegraph przynoszą rozczarowującą liczbę artykułów na temat tokenizacji nieruchomości w 2020 i 2021 roku.

Artykuły o STO nieruchomości, które potwierdzają, że faktycznie zakończyły się sukcesem, są jeszcze trudniejsze do znalezienia.

Przedstawił on również historię tokenizacji nieruchomości w swoim artykule zaktualizowanym po raz ostatni w dniu 27 września 2021:
https://www.blockdata.tech/blog/general/tokenized-real-estate-2021-update

Opisuje on w nim ważne wydarzenia, takie jak historyczne STO (Security Token Offering), wpływ regulatorów na rynek, prawdopodobne przyczyny zahamowania tej gałęzi blockchain i wiele innych. Polecam zapoznać się.

_____________

9. WYWIADY I SOCIAL MEDIA

Zespół Terra Land udzielił kilku wywiadów dla polskich mediów, w których opisuje swoją historię oraz swoje plany. Jeśli jesteście zainteresowani tematem, klikajcie w odnośniki, doczytujcie oglądajcie.

BeInCrypto — Wywiad 1

BeIn Crypto — Wywiad 2

Mam Startup — Wywiad 3

Możecie również posłuchać sobie wywiadu na YouYube dla BeInCrypto. Nie przejmujcie się jakością dźwięku, ten problem występuje jedynie w pierwszych minutach filmu.

BeInCrypto Pyta: Tokenizacja nieruchomości? Wywiad z FCQ platform.


MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Najświeższe informacje znajdziecie na TwitterzeMedium oraz na kanale z newsami na Telegramie.

Na Twiterze społeczność inwestorów TerraLand podpisuje się tagiem #TLanders.

Możecie również prześledzić pozostałe social media czyli YouTubeLinkedInFacebook oraz GitHub.

Chętnych do rozmowy zapraszamy na Oficjalną Polską Grupę Terra Land, gdzie twórcy są dostępni oraz otwarci na nasze pytania.

Tutaj odnajdziecie również Oficjalną Angielską Grupę Terra Land.

_____________

10. PODSUMOWANIE


Na pewno dało się zauważyć, że jestem podekscytowany, że tak rewolucyjny pomysł pojawił się na naszym rodzimym Terra-podwórku. Nawet jeśli nie będę chciał inwestować w nieruchomości to jest to kolejny projekt który znacząco zwiększy popyt na UST oraz zachęci nowych ludzi do zainteresowania się ekosystemem Terra.

Myślę, że najlepszym podsumowaniem będzie zacytowanie Maxa Bijerka:

“Globalny rynek nieruchomości wyceniany jest na około 280 bilionów dolarów, co czyni go jednym z największych rynków na świecie. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej niepłynnych i nieprzejrzystych rynków na świecie.”

“Ponieważ bariery wejścia w posiadanie tokenizowanych nieruchomości stają się coraz niższe, inwestorzy są w stanie tworzyć wysoce zdywersyfikowane portfele.”

To by było na tyle. Gratuluję dotarcia do końca 😁

CZOŁEM ! 😎

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl