Play-to-Earn, NFT’s Gaming, Gamified Finance — oto nowe trendy, a StarTerra jest zgamifikowanym launchpadem, który zawiera w sobie wszystkie te elementy. Gamifikacja poza aspektem rozrywkowym jest również sposobem by wytworzyć presję zakupową tokenu STT. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej grywalizacji w StarTerze.


Spis Treści:

1. Definicje

2. Uniwersum

3. Frakcje oraz liderzy

4. Pule

5. Squadrony

6. Play-to-Earn

7. Gamified NFTs

________________________________

1. DEFINICJE

Najpierw zaczniemy od zdefiniowania kilku pojęć. Poznanie ich jest istotne by zrozumieć czym jest StarTerra.

Czym zatem jest StarTerra ?

StarTerra jest zgamifikowanym launchpadem, czyli platformą do inwestowania w projekty we wczesnej fazie rozwoju, którego uczestnicy podejmują rywalizację w sposób przypominający grę, to znaczy posiadają swoje postacie, wykonują zadania, kolekcjonują przedmioty, tworzą strategie oraz awansują w rankingu. Wydarzenia przedstawione w StarTerze toczą się w wykreowanym uniwersum zainspirowanym StarCraftem. Gracze przynależą do Tierów, posiadają swoje indywidualne postacie i mogą je usprawniać za pomocą limitowanych NFTs. Najlepsi z najlepszych będą w stanie zarabiać $UST z modelu Play-to-Earn zaimplementowanego w StarTerze.

A teraz rozwińmy nieco każdy z aspektów.

________________________________

2. UNIWERSUM

Inspiracją przy kreacji świata StarTerry było uniwersum StarCrafta, którego Do Kwon (twórca blockchainu Terra) jest wielkim fanem.

Wystarczy spojrzeć na pieczołowicie przygotowane grafiki i animacje, żeby zrozumieć, jak dużo serca zostało włożone w proces kreacji.

Postacie, wydarzenia oraz elementy świata przedstawione w StarTerze czerpią bezpośrednio ze świata realnego znanego użytkownikom ekosystemu Cosmos oraz Terra.

Znajdziemy więc w nim planetę Ozone, legendarnego poszukiwacza gemów Nicolasa Flamela, Columbus-5 czyli stopień zaawansowania cywilizacji Lunatyków czy wreszcie Lunę, która jest kryształem i najważniejszym minerałem całego wszechświata.

Mamy również postacie, które owiane są tajemnicą i przyglądają się wszystkiemu z cienia. Gdy patrzę na tą postać, to dosłownie słyszę mroczny śmiech dobiegający spod kaptura…

Tutaj możecie zobaczyć trailer z tego uniwersum.

________________________________

3. FRAKCJE ORAZ LIDERZY

W uniwersum StarTerry istnieją 3 podstawowe rywalizujące ze sobą Frakcje. Są to kolejno:
Lunatics, Degens & Interstellars.

Poniżej znajdziecie charakterystykę każdej z grup, ich cele, słabe i mocne strony, porównanie wielkość populacji oraz stopnia rozwoju.

Historia odgrywa fundamentalną rolę, a każde IDO będzie wyjątkowe, ponieważ odciśnie swoje piętno we wszechświecie StarTerry. Nad kreacją tego uniwersum pracuje kilka kreatywnych umysłów, a nad wszystkim czuwa Commander Pan Paragraf.

Pierwsze karty historii już zostały spisane. Poniższy artykuł to swoisty Genesis Uniwersum StarTerry, czyli opis początków tego świata:

Choosing your faction — part 1 — Lunatics

Lunatics, Meet your Faction Leader

The Story od Interstellars

The Story of Degens

Każdy kolektyw chcący osiągać skutecznie swoje cele potrzebuje przywódcy. Liderzy Frakcji zostali wybrani ze względu na swoje zasługi dla Terry. Są oni obecni w w tym ekosystemie od niepamiętnych czasów, oraz co istotne posiadają spore zasięgi w Social Mediach.

A oto Liderzy Frakcji:

 • Tier 2 | Lunatics — Midas
 • Tier 3 | Degens — ze względu na swoją chciwość, nie wyłonili przywódcy
 • Tier 4 | Interstellars — CryptoWizardd

Członkowie danej Frakcji mogą komunikować się ze sobą w dowolny sposób. Komunikacja jest niezbędna ponieważ wraz ze swoim Liderem będą opracowywać strategie by zdobyć zasoby Gamified Pool (o której za chwilę).

Aby dołączyć do jednego z trzech wyżej wymienionych Tierów, wymagane jest posiadanie minimum 3000 STE (StarTerra Energy).

Szerzej o zagadnieniu StarTerra Energy pisaliśmy tutaj: https://www.terrainfo.pl/starterra-energy-pre-rejestracja-oraz-pierwsze-ido/
jednak przypomnimy sobie to zagadnienie po krótce.

Jak obliczyć swoją StarTerra Energy:
Starterra Energy(STE) =$STT(single asset staking) + ($STT-UST LP x 1.25)

Przykłady:

 • 1 stakowany token STT = 1 STE
 • 1 stakowany token STT-UST LP = 1.25 STE
 • 1 stakowany token STT + 1 stakowany token STT-UST LP = 2.25 STE

Podsumowując, aby dołączyć do jednej z 3 frakcji musisz stakować minimum 3000 tokenów $STT lub 2400 tokenów LP albo kombinację obu, równą minimum 3000 STE.

Rozgrywka o zgamifikowaną pule (o której w następnym rozdziale) toczyć się będzie pomiędzy Tierami 2, 3 oraz 4.
Istnieją jednak 2 dodatkowe Tiery:

 • Tier 1 — StarTerra stworzona z myślą o mniejszych inwestorach, posiadających conajmniej 250 STE
 • Tier 5 — Whalecraft dla wielorybów czyli top 100 największych portfeli STE

No dobrze, ale o co ta walka? Już spieszę z wyjaśnieniem.

________________________________

4. PULE

Tokeny pochodzące z każdego IDO na platformie będą dystrybuowane pomiędzy Tiery w określony sposób:

20% tokenów trafia do Tieru 1 — StarTerra. Wszystkie tokeny z tej puli są dysponowane w oparciu o losowanie (Lottery Based). Ograniczona ilość zwycięzców sprawia, że można osiągnąć spore zwroty z inwestycji. Swoje szanse na wylosowanie możesz zwiększyć stakując większą ilość niż wymagane 250 STT oraz poprzez robienie tego dłuższy czas.
Tier 1 jest dla osób, które nie posiadają jeszcze wymaganej ilości STT, by dostać się do którejś z Frakcji albo nie chcą dołączać do Frakcji poprzez Squadrony.

20% tokenów trafia do Tieru 5 — Whalecraft, czyli do top 100 największych portfeli. Wszystkie tokeny z tej puli dają gwarantowaną alokację (Guaranteed Allocation). Pomiędzy wielorybami również toczyć się będzie rywalizacja. Ma to na celu zachęcenie do aktywnego uczestnictwa i ciągłego skupowania tokenów STT (presja zakupowa). Dodatkowo im wyżej w rankingu tym większy zarobek w UST (model Play-to-Earn, o którym za chwilę) oraz szansa na wygranie nagród w Top Secret Reward System. Nie mogę się doczekać, aż zobaczę jak wieloryby toczą wojnę i skupują ogromne ilości STT!

Tier 2Tier 3 oraz Tier 4 otrzymują równo 15% tokenów z IDO, a pozostałe 15% stanowi Gamified Pool, o który toczy się rywalizacja. Głównym czynnikiem wpływającym na zwycięstwo grupy jest ilość oraz czas stakowanych STT co przekłada się na ilość StarTerra Energy. Są to parametry mierzalne w oparciu o dane on-chain, powiązane bezpośrednio ze Smart Kontraktami Tierów.

Oprócz tego ważnym parametrem podczas każdego IDO będzie Social Media Engagement (zaangażowanie). Dokładne informacje będą ujawniane w trakcie każdej rozgrywki IDO.

David — CMO StarTerry — w jednym z AMA powiedział: We are working with platform which bringing the social media scoring to a launchpad much easier.

Zdobyte tokeny wewnątrz każdej Frakcji dzielą się na dwie równe części:

 • 50% część loteryjna
 • 50% część gwarantowana

Aby łatwiej Wam było to wszystko zrozumieć, stworzyłem prostą tabelkę. Zakłada ona kilka przykładowych parametrów:

 • IDO o wielkości 1mln tokenów
 • Lunatics zdobyli 25% tokenów w rywalizacji (15%+10%)
 • Degens zdobyli 20% (15%+5%)
 • Interstellars zdobyli 15% (15%+0%)

Tokeny z Puli Gwarantowanej są dystrybuowane równo pomiędzy wszystkich uczestników danego Tieru.
Z kolei tokeny Puli Loteryjnej ma szansę zdobyć niewielkie grono najbardziej aktywnych osób z najwyższym poziomem zaangażowania mierzonym za pomocą jednostki StarTerra Energy.

Można by pomyśleć, że warto zatem należeć do największej Frakcji, żeby łatwiej wygrać więcej tokenów dla swojego ugrupowania. Niekoniecznie.

Jeśli w którejś z Frakcji znajduje się zdecydowanie mniej uczestników to na każdego członka grupy przypada więcej tokenów z Puli Gwarantowanej oraz większa szansa na zwycięstwo w Puli Loteryjnej.

Nie jest więc tak oczywiste, którą stronę konfliktu najlepiej wybrać. Decyzje podejmowane zarówno indywidualnie jak i grupowo będą wpływały na ostateczny rezultat. W okresach pomiędzy IDO będzie możliwość zmiany Frakcji.

________________________________

5. SQUADRONY

To rozwiązanie narodziło się podczas Terra Środy (tutaj znajdziecie Playlistę), a pomysłodawcą był znany Lunatyk Piotr Misiurek —dlatego można również spotkać nazwę Squadrony Misiurka.

Rozwiązanie to ma na celu ułatwienie zdobycia tokenów z Puli Gwarantowanej dla osób które nie posiadają wystarcząjącej ilości StarTerra Energy aby dołączyć do Frakcji.

Jeśli więc posiadasz przynajmniej 250 STE, a obawiasz się, że nie otrzymasz alokacji loteryjnej z Tieru 1, to możesz dołączyć do Frakcji poprzez Squadrony.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie tutaj:
https://www.terrainfo.pl/starterra-squadrony/

________________________________

6. PLAY-TO-EARN

Jak już wspomniałem wcześniej, rywalizacja będzie się odbywać na poziomie grupowym (pomiędzy Frakcjami), a także na poziomie indywidualnym (wewnątrz Tierów). Na platformie będziemy mogli sprawdzić naszą pozycję w rankingu na specjalnie zaprojektowanym gamified leaderboard.

Każdy z nas będzie posiadał swoją postać, przypisaną do danej Frakcji z indywidualnym nickiem oraz awatarem. Aktywność graczy będzie liczona za pomocą specjalnej jednostki — StarTerra Energy. Im wyżej będziesz w rankingu, tym więcej będziesz otrzymywał benefitów z platformy.

Wyższa pozycja w Leaderbordzie to przede wszystkim więcej ticketów, które zwiększą Twoją szansę na wygranie w Puli Loteryjnej, która jak wiadomo, daje zdecydowanie wyższe alokacje, a co za tym idzie duże stopy zwrotu.

Dodatkowo dzięki zaimplementowaniu modelu Play-to-Earn gracze znajdujący się na wysokich miejscach w rankingu każdej z Frakcji oraz wszyscy uczestnicy Tieru Whalecraft będą zarabiać w stablecoinie $UST.

Taka gratyfikacja graczy jest możliwa dzięki 3 źródłom:

 • 25% Yieldu Anchora generowanego z depozytów pre-funding contribution system
 • 20% fee transakcyjnych wewnątrz platformy
 • 50% kwoty ze sprzedaży limitowanych kolekcji NFT

Dobrze zbudowana postać z wysokim poziomem StarTerra Energy zapewni wiele szans na zarobek. Tokenomia jest fenomenalna i wywołuje niesamowitą presję zakupową STT.

Podsumuję korzyści płynące ze stakowania natywnego tokenu StarTerry:

 • platforma wynagradza nas tokenami STT
 • staking a co za tym idzie posiadanie minimum 3000 StarTerra Energy oraz dołączenie do Frakcji daje gwarantowane alokacje na IDO
 • zwiększamy poziom STE naszej postaci oraz nasze szanse na wygranie tokenów IDO z Puli Loteryjnej
 • zwiększamy naszą pozycję w rankingu i zarabiamy $UST dzięki modelowi Play-to-Earn
 • dzięki STT możemy uczestniczyć w Multi-Planetary Farming
 • dostajemy możliwość deponowania środków w pre-funding contribution system

Oczywiście im więcej tokenów stakowanych nieprzerwanie, tym więcej profitów jesteśmy w stanie uzyskać. Ciekaw jestem jak wielu StarTerran zachowa zimną krew podczas bessy.

Jest jeszcze jeden sposób, aby ulepszyć swoją postać i dodać jej energii — NFT.

________________________________

7. GAMIFIED NFTs

Dzięki przyjaciołom z Talis Protocol możliwe stanie się dostarczenie NFTs do StarTerry oraz całego blockchainu Terra.

NFT będą wzbogacały naszą postać o:

 • elementy pancerza
 • stworzenia
 • bronie
 • skórki i inne

Jednak oprócz bycia ozdobą naszej postaci, pełnią jeszcze jedną ważną funkcję. Zwiększają poziom Energii, co jak wiemy wiąże się z wieloma korzyściami.

Więcej na temat postaci i ekwipunku możecie usłyszeć od Macieja Miłkowskiego, szefa zespołu zajmującego się wizualnymi aspektami interfejsu (UX/UI).

Kolekcje NFT będą możliwe do kupienia po odgórnie ustalonej cenie (fixed price) przez osoby, które zostały wylosowane z whitelisty.
Każda z kolekcji będzie zawierała 4 różne rodzaje NFT:

Jedynym wyjątkiem jest NFT Legendary. W każdej kolekcji będzie dostępna tylko jedna sztuka i będzie ona poddawana licytacji.

Każda z Frakcji będzie miała swoje własne NFTs, a większa sprzedaż kolekcji konkretnej Frakcji będzie zwiększała szanse na zwycięstwo w rywalizacji.

________________________________

Jeśli chcesz znaleźć nasze wszystkie tłumaczenia i artykuły na temat StarTerry, wystarczy że wejdziesz w link poniżej
https://www.terrainfo.pl/category/starterra/
albo klikniesz Tag StarTerra na dole strony.

CZOŁEM! 🌟

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl