W tradycyjnym świecie finansów od wielu lat istnieją różne metody pozyskiwania kapitału przez nowo startujące firmy. Pojawienie się rynku kryptowalut wprowadziło wiele innowacji, również w zakresie zbiórek pieniędzy oraz crowdfundingu. W tym artykule przyjrzymy się nowemu launchpadowi jakim jest StarTerra.

Opowiem Wam, co sprawia że jestem do niej byczo nastawiony. Wiele wskazuje na to, że będzie to potężne narzędzie łączące inwestorów i twórców w niespotykanym dotąd zgamifikowanym środowisku. Śmiem twierdzić, że StarTerra nie poleci na księżyc, bo ona z niego startuje 🚀.

Kto jest na rynku krypto chociaż od początku tego roku i nie słyszał o żadnym launchpadzie lub IDO robiącym po 50–100x niech pierwszy rzuci kamieniem. Kamil Jarzombek w lutym tego roku opowiadał o tym nowym trendzie na swoim kanale na YouTube.

Wszystkie przedstawione wyżej launchpady to najpopularniejsze spośród wielu platform do inkubowania nowych projektów. Część z nich jest na rynku od lat (DAO Maker od 2018) i stanowi solidny fundament rynku kryptowalut oraz wsparcie dla startupów blockchainowych, a część powstała na fali hype z potrzeby zrobienia zwykłego Pump & Dump.

Najlepsze launchpady ze swoimi IDO, wprowadziły kluczowe dla rynku rozwiązania oraz usprawniły te znane już z ICO oraz IEO.

StarTerra idzie o krok dalej ulepszając znane mechaniki oraz dodając nowe dotychczas nieznane. Zaraz opowiem Wam o wszystkim co sprawia że nie mogę przestać o niej myśleć.

________________________________

1. ZESPÓŁ

Najistotniejszy element całej układanki. To Ci ludzie będą kapitanami statku kosmicznego lecącego w najdalsze zakątki Cosmosu. Przedstawiam Wam dowódców StarTerry.

Kolejną niezwykłą postacią z teamu jest DoKwon, CEO i założyciel TerraForm Labs oraz całego blockchainu Terra. Sam osobiście “udzielił błogosławieństwa” oraz zapewnił pełne wsparcie od pierwszych chwil istnienia projektu, co powinno stanowić wyznacznik tego, jak ogromny potencjał drzemie w StarTerze.

W skład załogi wchodzi mnóstwo znakomitych osób, ale pozwolę sobie krótko opisać jeszcze jedną, a mianowicie Tomasza Kowalczyka (znanego jako CryptoDev). Posiada On tak ogromną wiedzę i doświadczenie z zakresu bezpieczeństwa oraz technologii blockchain, że mógłby udzielać korepetycji Satoshiemu Nakamoto. Zatem o bezpieczeństwo StarTerry nie musimy się martwić 🛡.

Tutaj możecie się dokładniej zapoznać ze wszystkimi członkami załogi StarTerry.

Ale wracając do naszego Core Teamu czyli Wojtka oraz Kamila.
To co stanowi o ich doświadczeniu to fakt, że korzystali z wielu platform do IDO, w tym tych najlepszych jak DAOMaker, Ferrum Network czy Polkastarter. Doświadczenia i przemyślenia zebrane przez miesiące korzystania z launchpadów stały się inspiracją do stworzenia StarTerry.

To, że specjalizują się w tokenomiach, a ich researche pozwoliły wielu osobom na tym rynku zarobić nie pozostawia najmniejszych wątpliwości (swoją drogą tokenoekonomia to bardzo interesująca dziedzina).

Dzięki tym ludziom i ich doświadczeniu StarTerra jest niczym launchpad na sterydach.

________________________________

2. GAMIFIKACJA

Najbardziej unikatową cechą StarTerry jest aspekt grywalizacji, osadzonej w wykreowanym świecie inspirowanym StarCraftem.

Ciekawostką jest, że podczas poszukiwania grafików do kreacji uniwersum, pierwszym pytaniem kwalifikacyjnym było: “Czy grałeś w StarCrafta?” 😁.

W świecie StarTerry istnieje kilka Frakcji rywalizujących ze sobą i to my, użytkownicy tej platformy wcielamy się w postać jednej ze stron, by pod kierownictwem Liderów Frakcji walczyć o zasoby czyli tokeny nowo startujących protokołów.

Będzie to stanowiło ogromny Social Booster dla projektów chcących mieć swoje IDO na StarTerze.

Mechanizmy Social Miningu znane są z platformy takiej jak DAO Maker (wiadomo, że jak porównywać się to tylko do najlepszych) jednak twórcy StarTerry przenieśli je na zupełnie nowy, nieznany wcześniej poziom.

Temat jest na tyle ciekawy, że zasługuje na osobny artykuł, także wszystkich zainteresowanych odsyłam tutaj: StarTerra — Play-to-Earn, Gamified NFT’s, Token, Energy, Leaderboard.

________________________________

3. PRE-FUNDING CONTRIBUTION SYSTEM

Zdarzyło Ci się, że dostałeś się na whitelistę, ale termin który został wyznaczony na wpłatę środków Ci nie odpowiada? A może musiałeś zjeżdżać na pobocze bo dostałeś cynka, że IDO na które otrzymałeś alokację osiągnęło w parę chwil 90% HardCapu?

StarTerra rozwiązuje ten problem z pomocą pre-funding contribution system. Zasada działania jest banalna. Lokujesz swoje UST na StarTerra i możesz zapomnieć o dacie IDO. Jeśli otrzymałeś alokację (gwarantowaną lub loteryjną) na dane IDO to z puli Twoich środków potrącana jest część na automatyczny zakup tokenów. Genialne rozwiązanie, ale to nie wszystko! 🔥

Kapitał musi pracować, dlatego Twoje zdeponowane UST za sprawą bridge z Anchor Protocol generuje stały 20% Yield nie spotykany nigdzie indziej w DeFi.

Jest to system znany z DAO Makera pod nazwą Venture Bond o którym szerzej mówi w swoim wideo Kamil.

Team StarTerry poszedł jednak o krok dalej i część z 20% yieldu przeznacza na nagrody dla najlepszych uczestników grywalizacji.

Cześć środków z kolei wykorzystywana jest na skupowanie tokenów $STT z rynku by dokonać ich spalenia. Jest to element deflacyjnej tokenomii $STT.

W przypadku topowego launchpada DAO Makera, yield ze stablecoinów jest na tyle niski, że pozwala jedynie na przeznaczenie ich na alokację, nie wspominając o tym, że wiele czołowych platform wogóle nie posiada takiego mechanizmu.

Tokeny do spalenia uzyskiwane są również, gdy któryś z użytkowników zechce natychmiastowo wycofać swoje środki ze stakingu (Instant Unstaking). Jak widać na załączonym obrazku, jest to 5% tokenów z takiej szybkiej transakcji (Burn Fee).

Jeśli nie chcemy płacić tego fee, musimy się liczyć z 5 dniowym okresem, gdy nasze środki są zablokowane. Jest to mechanizm mający na celu ochronę protokołu przed nagłymi dumpami cen. Porównując to do 21 dniowego okresu unboundingu jaki trzeba czekać by odsyskać np. tokeny $Luna lub $Atom, takie rozwiązanie wydaje się być zrównoważone i sprawiedliwe.

O paleniu tokenów, które miało miejsce przy starcie Columbus-5 mogliście przeczytać tutaj: StarTerra pali kolejne tokeny.

________________________________

4. MULTI-PLANETARY FARMING

Launchpad to swoisty inkubator, czyli powinien zapewniać wsparcie nie tylko przed, ale również po zrodzeniu projektu. Niestety jest to aspekt nagminnie pomijany pozostawiając projekty z małym marketcapem na pastwę Pump & Dumpów i manipulacji rynkowych. Nie wspominając nawet o śmierci w social mediach.

I w tym aspekcie twórcy StarTerry znaleźli unikatowe autorskie rozwiązanie.

Multi-planetary Farming to nic innego jak cotygodniowe airdropy projektów, których IDO się odbyły. Jeśli więc stakujesz tokeny $STT, będziesz miał możliwość claimowania airdropów również tych projektów, w których alokacji nie miałeś udziału nawet przez okres 6 miesięcy. Mechanizm ten jest bliźniaczo podobny do systemu weekly airdrops dla stakerów Luny.

Ale uważaj! Airdrop będzie do odebrania tylko przez określony czas, jeśli tego nie zrobisz to przepadnie w otchłani czarnej dziury ⚫️.

Zanim stakerzy $STT będą mogli ubiegać się o tygodniowe airdropy, muszą wykonać jakieś działanie, które wcześniej zostanie ustalone przez projekt chcący dystrybuować swoje tokeny poprzez Multi-Planetary Farming

Ma to być zachętą do regularnego odwiedzania strony i obserwacji jak radzą sobie projekty startujące ze StarTerry. Powinno to również zminimalizować efekt Pump & Dumpów.

Na stronie głównej można znaleźć dokładne opisy każdego z protokołów mających swoje IDO na StarTerze. Tutaj możecie zobaczyć jak prezentuje się Orion Money https://app.starterra.io/project/orion

Gdybyś chciał przeczytać ten opis w języku polskim, możesz to zrobić w artykule na naszej stronie: IDO Orion Money.

Tak interesującego rozwiązania nie prezentuje żaden z obecnych na rynku launchpadów. StarTerra przeciera kosmiczne szlaki, pozostawiając jasno oświetloną drogę dla tych, którzy chcą StarT(err)ować z ich launchpada.

________________________________

5. STARTERRA COUNCIL

Jest to organ składający się z doradców, partnerów oraz inwestorów, którzy będą aktywnie uczestniczyć w rozwoju platformy. Nie zagłębiając się zbytnio w temat, organ ten ma uczestniczyć w wyborze projektów do przeprowadzenia IDO, zapewniać doradztwo w zakresie tokenomii, modelu biznesowego oraz opieki zarówno przed jak i po IDO.

Wybrane projekty kwalifikujące się do StarTerra Labs Cultivator będą mogły liczyć na dofinansowanie, by wspomóc ich wzrost przed IDO, ponadto uzyskają wsparcie deweloperów oraz audytorów oraz pomoc w budowaniu marki w mediach społecznościowych poprzez odpowiedni PR i marketing.

Warto wiedzieć o istnieniu tych struktur, ponieważ daje to wyobrażenie jak ogromnym i starannie zaplanowanym projektem jest StarTerra.

________________________________

6. TOKENOMIA

Gdy po raz pierwszy przeczytałem tokenomię, moja reakcja była taka:

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że została skonstruowana przez specjalistów w tej dziedzinie, bo w dłuższej persketywie jest deflacyjna oraz nadaje dużą użyteczność tokenowi $STT.
Oczywistą sprawą jest że w początkowych etapach istnienia projektu tokenów będzie przybywało, jednak już od pierwszych chwil na buyback and burning przeznaczane będzie:

  1. 30% kosztów transakcji w obrębie protokołu
  2. 5% z yieldu Anchora użytkowników pre-funding contribution system
  3. 5% kwoty transakcji z Instant Unstaking

Głównym założeniem tokenomii jest uniknięcie Pump & Dumpów oraz stałe prawidłowe funkcjonowanie platformy niezależnie czy mamy hosse czy bessę. Zgadza się, strategia została przemyślana również pod kątem nadchodzącej bessy.

Ciągła presja zakupowa generowana jest na wiele sposobów.

Liczne nagrody dla stakerów zarówno w postaci tokenów $STT, ale również tokenów mających swoje IDO na platformie. Gamifikacja zachęcająca do rozwoju swojej postaci, większa pula loteryjna dla czołowych StarTerran, wyższe alokacje dla najlepszych tierów, więcej airdropów z Multi-Planetary Farming, a w przyszłości również governance czyli możliwość zarządzania protokołem w systemie DAO.

Dodatkowo Tier 5 czyli Whalecraft został przemyślany pod kątem zniechęcenia wielorybów do masowej sprzedaży tokenów $SST, zapewniając specjalne nagrody dla tych najwierniejszych oraz angażując ich w rywalizację pomiędzy sobą wewnątrz Tieru.

Nie sposób opisać wszystkiego, ale uwierzcie mi, ta tokenomia to prawdziwy diament 💎.

________________________________

7. LOKALIZACJA

StarTerra jest protokołem zlokalizowanym na blockchainie Terry w ekosystemie Cosmos.

Daje to dwie niesamowite właściwości:

  1. niskie koszty transakcji oraz szybkość blockchainu
  2. perspektywę ekspansji w całym Cosmosie

Rozwińmy nieco temat kosztów transakcji. Jak wiadomo, nie każdy dysponuje dużymi kwotami, a popularne launchpady jak Ferrum Network czy DAO Maker operują na blockchainie Ethereum, na którym fee często kilkukrotnie przewyższają otrzymaną alokację.
300 USDT alokacji i 1000$ kosztów transakcji w ETH? To możliwe!
Przypadek Polkastarter jest dosyć egzotyczny, ponieważ jedyną wspólną cechą łączącą ją z blockchainem Polkadot jest nazwa. W rzeczywistości również operuje na blockchainie Eteherum.

Pewnie nie raz zdarzało Wam się czekać całe wieki na wejście Waszej transakcji do “block-wagonu” albo widząc “cenę biletu” zwyczajnie rezygnowaliście z IDO.

Jeśli chodzi o szybkość bloków to dla blockchainu Terry czas ten wynosi około 6 sekund, a wraz z pełną implementacją Columbusa-5, czas skróci się jeszcze bardziej. Co więcej po dniu 21 października 2021 roku Terra zostanie zintegrowana z protokołem IBC (Inter-Blockchain Communication).

Otworzy to możliwość ekspansji na wszystkie blockchainy wchodzące w skład Cosmosu. Co więcej już teraz UST zyskało miano najbardziej zdecentralizowanego algorytmicznego stablecoina, odpornego na cenzurę, a to właśnie on będzie paliwem napędowym StarTerry oraz każdego IDO.

Śmiało można powiedzieć, że StarTerra podbije cały Cosmos.

________________________________

PODSUMOWANIE

Uff… dotarliście do samego końca, a to dopiero początek 😎.

Dzięki StarTerra każdy może zainwestować we wczesnym etapie w projekty na takich samych zasadach jak Venture Capital.

StarTerra zwiększa zapotrzebowanie na UST oraz rozpoznawalność Terry.

To właśnie tutaj w bessie mogą zrodzić się projekty, które w następnej hossie będą nowymi gamechangerami.

I wciąż nie powstała żadna gra w oparciu o Lunę 😶.

Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, jak duże możliwości stoją przed Terra oraz StarTerra.

CZOŁEM! 🌟

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl