Poradniki
Poradniki oraz informacje na temat ekosystemu Terra
Czym jest Terra
Terra pracuje nad rozwiązaniem jednego z głównych problemów w świecie kryptowalut – stablecoiny.
Stablecoiny to tokeny cyfrowe, których kurs jest powiązany z odpowiednimi walutami fiducjarnymi. Przykładami stablecoinów są: Tether (USDT), USD Coin (USDC) czy Binance USD (BUSD).
Jednym z problemów, które dotykają stablecoiny, jest centralizacja. Smart kontrakty dostarczają tylko tokeny, natomiast za przechowywanie zabezpieczenia, które stoi za stablecoinami w charakterze pokrycia, odpowiedzialne są firmy powiernicze. Właśnie ten problem rozwiązuje Terra.
Terra to zdecentralizowana platforma blockchain założona w 2018 roku przez Do Kwona i Daniela Shina z Terraform Labs – firmy, która wniosła na rynek krypto kilka unikalnych koncepcji i pomysłów. Wyjątkowość platformy Terra tkwi w jej pełnoprawnym ekosystemie, który zapewnia mechanizm zabezpieczenia stabilności cenowej stablecoinów, blockchainowych wyroczni (oracle) i smart kontraktów, które automatycznie przetwarzają transakcje na platformie. Terra jest wspierana przez Terra Alliance, grupę 15 firm e-commerce z Korei i Azji Południowo-Wschodniej. Głównym celem Terra jest stworzenie globalnego i wydajnego systemu płatności opartego na zdecentralizowanych technologiach, aby umożliwić szybkie i tanie transakcje, w tym płatności transgraniczne. Różni się to jednak zasadniczo od innych platform oferujących stablecoiny (pod względem kompatybilności). Platforma działa na kilku blockchainach, co zapewnia wyższy stopień decentralizacji. Aby to osiągnąć, Terra korzysta z technologii Cosmos SDK (artykuł na ten temat niebawem ukaże się na łamach Bithub) i Inter Blockchain Communication (IBC).
Ekosystem Terra zawiera już 16 stablecoinów, w tym UST (TerraUSD), KRT (TerraKRW) czy EUR (TerraEUR).
LUNA jest natywnym tokenem stakingowym protokołu Terra i podstawowym zasobem cyfrowym dla całego ekosystemu. LUNA pełni dwie podstawowe funkcje:
– zapewnia stabilność stablecoinów Terra poprzez ich rolę w zabezpieczaniu mechanizmów w sieci
– zapewnia zachęty dla walidatorów platformy, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo łańcucha bloków.
Tokeny LUNA służą do stakingu, oraz do miningu stablecoinów poprzez spalanie, w zależności od aktualnego kursu kryptowaluty. Terra korzysta z seigniorage, opisanego przez Roberta Samsa w jego artykule z 2014 roku, który zapewnia elastyczność dzięki odpowiednim algorytmom. Stablecoiny w Terra nie są niczym wspierane i „są produkowane” tylko wtedy, gdy spalona zostanie równoważna ilość LUNA. Pozwala to nie tylko „generować” kolejne stablecoiny, ale także aktywa hedgingowe. Na przykład, jeśli kurs LUNA wzrośnie o 50% w stosunku do dolara, zostanie wyemitowanych 1,5 razy więcej monet TerraUSD. Podobnie, jeśli stawka LUNA spadnie o 25%, możesz wymienić więcej monet na UST.
Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć, jak to działa.
Nagrody za staking
Do czasu upgrade sieci do Columbus-5 średni APR ze stakingu to ok. 3% + airdropy (tygodniowe oraz podstawowe).
Wraz z tygodniowymi airdropami (obecnie $MIR, $ANC oraz $MINE) łączny APR to ok. 6%.
Po upgrade sieci średni APR ze stakingu powinien wzrosnąć do ok. 10-12% + airdropy (tygodniowe oraz podstawowe).
Na nagrodę ze stakingu składają się opłaty transakcyjne, w tym głównie LUNA oraz pozostałe stablecoiny.
Terraform Labs
Firma zajmująca się technologią blockchain, która wchodzi w skład Terra Alliance (grupa 15 dużych azjatyckich firm) założona w 2018 roku z siedzibą w Seulu, w Korei Południowej. Jednym ze współzałożycieli jest Do Kwon.
Podstawowym celem jaki postawiło sobie Terraform Labs jest zbudowanie największej na świecie zdecentralizowanej sieci płatności opartej o blockchain wykorzystującą algorytmiczne stablecoiny. TFL jest twórcą fundamentów całego ekosystemu, jak również odpowiada za dwa główne protokoły czyli Anchor Protocol oraz Mirror Protocol. Terraform Labs w przyszłości ma zostać rozwiązane, by wypełnić wizję jaka przyświeca jej twórcom czyli stworzenie w pełni zdecentralizowanej, kontrolowanej przez społeczność sieci, w której nie ma instytucji nadrzędnej, a decyzje podejmuje się poprzez głosowanie.
Opracowanie: CryptoShinobi27
Transfer stablecoinów na sieć Terra
Jak wybrać odpowiedniego walidatora?
Na to pytanie odpowiada Michał Lewicz. Zachęcam do zapoznania się z filmem.
StarTerra — poradnik krok po kroku jak wziąć udział w IDO
W tym artykule przeprowadzimy Was przez wszystkie etapy niezbędne do wzięcia udziału w IDO na StarTerra. Zarówno w formie wideo jak i infografik.
PORADNIK WIDEO
Dla osób, które wolą posłuchać wskazówek i zobaczyć cały proces, Adam z kanału Twoje Krypto specjalnie na tą okazję przygotował materiał. W poradniku Adam tłumaczy jak poruszać się po stronie StarTerra.io oraz jakie kroki należy wykonać zarówno z perspektywy Tieru 1 (Recruit Tier) jak i Tierów Frakcyjnych (Tier 2, 3 i 4) oraz Szwadronów by dostać się do IDO.
INFOGRAFIKI
Poniżej znajdziecie również infografiki, które przeprowadzą Was przez cały proces, od zakupu STT, poprzez staking, wybór tierów aż do samego IDO.


Krok 1 —zdobądź STT.
BUY (KUP):
Na stronie StarTerry
Na DEX Loop Finance
Wewnątrz portfela TerraStation lub TerraStation Mobile [android] [iOS]
Na TerraSwap
CLAIM (ODBIERZ):
Jeśli otrzymałeś airdrop
LUB
posiadasz tokeny z Vestingu
_______________
Krok 2 — stakuj LP lub STT by uzyskać STE
Możesz zdecydować. aby:
- LP TOKEN STAKING
dodać płynność na parze STT-UST, a następnie otrzymane tokeny LP wrzucić na staking (cechy: wyższe APR%, mnożnik 1,25x do STE, ryzyko nietrwałej straty [ang. impermament loss]) - SINGLE ASSET STAKING
dodać tokeny STT na staking (cechy: niższe APR%, większe airdropy z Multi-Planetary Farming, brak nietrwałej straty) - możesz zastosować obydwie metody jednocześnie
Wybierz optymalną dla siebie strategię i zdobądź jak najwięcej StarTerra Energy !
_______________
Krok 3 — decyzja o przystąpieniu do IDO
Na stronie głównej StarTerry znajdziesz informację o aktualnie trwających IDO (LIVE) oraz zbliżających się. Zapoznaj się z projektem, w którego IDO chcesz brać udział.
Dokładne opisy w języku polskim możesz znaleźć na naszej stronie pod tagiem #StarTerra.
_______________
Krok 4 — wybór tieru/frakcji/szwadronu
Tutaj wszystko zależy od Twojej ilości StarTerra Energy. W panelu wyświetlą Ci się jedynie te opcje, które są dla Ciebie odblokowane.
- Jeśli masz co najmniej 3000 STE to oczywistym wyborem jest:
–Tier Frakcyjny (Tier 2, Tier 3 lub Tier 4), dzięki któremu możesz zdobyć alokację gwarantowaną oraz loteryjną.
3000 STE = gwarantowana alokacja + 1 ticket loteryjny
-każde dodatkowe 250 STE to 1 ticket loteryjny. - Jeśli masz więcej niż 250 a mniej niż 3000 STE to możesz wybrać:
–Tier Recruit dzięki któremu możesz zdobyć alokację loteryjną
250 STE=1 ticket loteryjny
każde dodatkowe 250 STE to 1 ticket loteryjny.
–Szwadron dzięki któremu możesz zdobyć alokację gwarantowaną (jeśli Twój Szwadron spełni warunki) oraz Loteryjną
Zasady dla Szwadronów są ustalane indywidualnie dla każdego IDO. - Jeśli masz mniej niż 250 STE nie spełniasz minimalnych wymagań by uczestniczyć w IDO
Po wybraniu sposobu w jaki chcesz dołączyć do IDO i zaakceptowaniu warunków przejdź dalej.
_______________
Krok 5 — złożenie depozytu oraz formalności
Teraz musisz przejść wszystkie niezbędne procedury, czyli:
- złożyć depozyt do Pre-Funding Contribution System
- przeczytać warunki i regulaminy oraz zaakceptować
- przejść procedurę KYC
- Zatwierdzić
Gratulacje! Zostałeś zapisany na IDO.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat StarTerry polecamy nasze inne artykuły .