Podczas gdy Red Bank będzie fundamentem Marsa, prawdziwym katalizatorem popytu na pożyczki będą „Fields of Mars” i specjalne pożyczki typu „contract-to-contract” (C2C).

Jak szczegółowo opisano w A vision for the 'Fields of Mars’ and contract-to-contract (C2C) lending, Fields of Mars rozwiązują podstawowy problem, który dotyka praktycznie wszystkich protokołów kredytowych w dzisiejszych czasach: aby zostać kredytobiorcą, trzeba być deponentem.

W systemie Fields nie trzeba do Red Banku wpłacać depozytu, aby zostać pożyczkobiorcą. Zamiast tego można zdeponować aktywa bezpośrednio w smartkontrakcie Fields, który został zarejestrowany do zaciągania pożyczek z Red Banku w imieniu użytkownika. Takie pożyczanie może być dokonywane tylko w bardzo specyficznych przypadkach, a pierwszym z nich będzie lewarowany yield farming.

Po uruchomieniu Mars Protocol (w okolicach 7 marca 2022 r.) będzie on obsługiwał trzy strategie yield farmingu z wykorzystaniem dźwigni. Poniżej przedstawimy szczegółowo, jak działają te strategie i jakie parametry będą miały w momencie uruchomienia.

Strategie te będą miały na początku stosunkowo niskie limity linii kredytowych i progi likwidacji. Jeśli okażą się skuteczne, zarząd Marsa będzie mógł modyfikować parametry, a także zatwierdzać dodatkowe zastosowania i przypadki użycia w Fields of Mars. W poniższych sekcjach przedstawiamy strategie i podamy przykład ich działania.

Początkowe stategie

Mars wystartuje z następującymi strategiami:

  • Anchor: ANC-UST
  • Terra: LUNA-UST
  • Mirror: MIR-UST

Przeanalizujmy strategię ANC-UST na przykładzie.

Lewarowany yield farming z systemem Anchor: ANC-UST

Użytkownicy mogą zdeponować token Anchor Protocol (ANC) i pożyczyć do 100% wartości ANC w UST. Odpowiada to współczynnikowi LTV (Loan-to-Value) na poziomie 50%. Kontrakty Fields będą następnie deponować ANC i UST na Astroport w zamian za tokeny ANC-UST LP. Te tokeny LP będą następnie stakowane na Astroport w celu zdobycia nagród.

Dzięki generatorom podwójnych nagród w Astroport, stakerzy LP wykorzystujący tę strategię będą zarabiać nagrody z dwóch źródeł:

  • Nagrody za Anchor (ANC)
  • Nagrody za Astroport (ASTRO)

Kontrakty Fields będą kilka razy dziennie odbierać te nagrody i wpłacać je z powrotem do Twojej lewarowanej pozycji yield farmingu. Będzie się to odbywało automatycznie.

Należy pamiętać, że stosując strategię ANC-UST, pożyczasz (lub shortujesz) UST. Oznacza to, że inwestujesz w długą pozycję ANC. Innymi słowy, wzrost cen ANC wpływa na Twoją pozycję pozytywnie, a spadek cen ANC – negatywnie.

W tej strategii należy obserwować zadłużenie – ilość pożyczonych UST. Zadłużenie to określa się również mianem dźwigni finansowej i wpływa ono na wskaźnik LTV (loan-to-value). Na Twój wskaźnik LTV może wpływać cena ANC i zmienna stopa procentowa pożyczonych UST. Może też ulec zmianie, jeśli UST straci powiązanie z ceną dolara (peg).

Strategia ANC-UST zostanie uruchomiona przy następujących parametrach:

  • Łączny limit linii kredytowej: 5 mln USD w pożyczonych $UST (podzielone między wszystkie aktywne depozyty farmingowe w ramach strategii ANC-UST)
  • Próg likwidacji: 65% (co odpowiada dźwigni finansowej 2,85x)

Jeśli Twoja pozycja osiągnie próg likwidacji, istnieje bezpośrednie ryzyko zlikwidowania pozycji. Mars od początku będzie obsługiwać boty likwidacyjne, jednak każdy może w dowolnym momencie wywołać smartkontrakt, w celu zamknięcia pozycji. Ze względu na koszty związane z obsługą botów likwidacyjnych, likwidatorzy otrzymają 5% premii za przeprowadzenie likwidacji. Ponieważ każdy może otrzymać tę premię, powinna ona wspierać rozbudowaną sieć skryptów likwidacyjnych, które zapewniają wypłacalność systemu.

Dodatkowe parametry

Strategie LUNA-UST i MIR-UST będą działać tak samo jak strategia ANC-UST. Jednakże strategia LUNA-UST nie kwalifikuje się do podwójnych nagród i będzie gromadzić tylko nagrody ASTRO. Każda strategia ma swoje zmienne, które można dostosować do własnych potrzeb i każda z nich będzie uruchamiana z następującymi ustawieniami.

Te stosunkowo proste, sprawdzone strategie to dla Mars Protocol dopiero początek. Jeśli przyniosą one dobre wyniki, zarząd może zdecydować się na zwiększenie opublikowanych limitów linii kredytowych i progów likwidacji.

Inne zespoły deweloperskie, w tym Alpha Homora, Spec i Apollo, również ogłosiły plany zaproponowania i zbudowania dodatkowych aplikacji na Fields of Mars. Więcej informacji o eksploracjach prowadzonych przez Alpha i Spec można znaleźć tutaj.

Jeśli Field of Mars zyskają popularność, aplikacje na nich stworzone powinny wywołać masowy popyt na pożyczki w Red Banku. A ponieważ popyt na pożyczki generuje zysk z depozytów, to właśnie popyt na pożyczki decyduje o sukcesie protokołu kredytowego. Pożyczki te mogą przynieść deponentom Red Banku znaczące APY.

Zespół oczekuje, że pożyczki C2C staną się największym czynnikiem wpływającym na ilość pożyczek w Red Banku. Każda linijka kodu Marsa została napisana z myślą o tym.

Źródło: link

Może Cię zainteresować:

Aby zawsze być na bieżąco, śledź nas na Twitterze.

TerraInfo.plhttps://twitter.com/terrainfopl

Zachęcamy również do dołączenia do kanału informacyjnego na telegramie, oraz grupy dyskusyjnej na discordzie.

Telegram https://t.me/terrainfopl

Discord https://discord.gg/UwXNuywQ

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl