Ekosystem Terra został wystawiony kolejny raz na ogromną próbę i zdaje się, że nie zdał tego egzaminu zbyt dobrze. Ciężka sytuacja na całym rynku kryptowalutowym, powiązana z FUDem przeciwko UST (Fear, Uncertainty, Doubt „strach, niepewność, wątpliwość), spotęgowała spadki LUNA, oraz oderwała peg UST, którego wartość spadła w pewnym momencie do raptem 0,60 dolara.

Utrata wartości Luny ponownie została spotęgowana przez falę likwidacji na Anchor Protocol, pogłębiając spadki aż do poziomu 23,50$ (spadek o ponad 50% w ciągu 24 godzin).

Kurs $LUNA na giełdzie Binance


Sytuacja powoli się stabilizuje, ale czy Terra i UST odbudują zaufanie?

Luna Foundation Guard

W ostatnich tygodniach pisaliśmy, że powołana przez Terraform Labs fundacja będzie zajmowała się ochroną pegu UST. Tylko w tym roku LFG zakupiło na ten cel ponad 80000 BTC za kilka miliardów dolarów. Na rezerwę składały się również tokeny AVAX a wartości ok. 100 milionów. Mimo, iż Terra mocno rozbudowuje rezerwy, robi to w aktywach, które są bardzo podatne na wahania kursowe, co nie pomaga w stabilizacji sytuacji.

Wycofanie UST z Curve

Pierwszy strach pojawił się na Twitterze 8 maja, w związku z informacją o wycofaniu 150 milionów UST z puli na Curve Finance. Informacja ta została potwierdzona przez Do Kwona. Wycofanie środków wiązało się z przygotowaniem do wdrożenia ich w puli płynności protokołu DeFi 4pool.

Jak działa algorytmiczny stablecoin UST?

Terra korzysta z seigniorage, opisanego przez Roberta Samsa w jego artykule z 2014 roku, który zapewnia elastyczność dzięki odpowiednim algorytmom. Stablecoiny w Terra nie są niczym wspierane i „są produkowane” tylko wtedy, gdy spalona zostanie równoważna ilość LUNA. Aby utworzyć (wymintować) UST, potrzebujemy spalić $LUNA o tej samej wartości. Mechanizm ten działa również w odwrotną stronę, jeżeli chcemy się pozbyć naszych stablecoinów (nie sprzedając ich na CEX lub DEX), spalamy stablecoiny a w zamian otrzymujemy nowe tokeny $LUNA o tej samej wartości. Wartość tej wymiany jest sztywna i zawsze 1UST = 1USD. Ta zależność pozwala również na arbitraż, który jest podstawą utrzymania pegu.

Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że cena $LUNA jest równa 50$. Jeżeli chcemy spalić 100 UST a cena $LUNA wynosi 50$, otrzymamy 2 tokeny $LUNA.

Jeżeli cena UST odchyli się od 1, do gry wchodzą arbitrażyści.

Przykład

Dajmy na to, że cena UST spada do 0,95$. Arbitrażyści skupują UST po 0,95$ po czym spalają go do tokenu $LUNA w sztywnej proporcji 1:1.

Koszt zakupu 50 UST po 0,95$ daje nam 47,50$. Te same tokeny UST spalamy i otrzymujemy 1 $LUNA o wartości 50$, który możemy sprzedać. Powstała różnica 2,5$ jest zyskiem. W tej samej sytuacji, skup UST z rynku powoduje wzrost jego ceny, dzięki czemu odzyskujemy peg.

Skutkiem działań arbitrażystów jest szybko rosnąca podaż tokenów $LUNA. Tylko od północy do teraz zostało “wybitych” aż 10 milionów tokenów $LUNA.

Historia podaży ze strony https://terra.smartstake.io/history

Jak widać na powyższym screenie, oraz wykresie $UST mechanizm działa co do zasady prawidłowo, tylko nie jest wystarczająco wydajny. Połączenie bardzo złej sytuacji na rynku, z FUDem przeciwko Terra, poskutkowało ogromnym krachem, jeszcze większym niż w maju ubiegłego roku.

Czy $LUNA i $UST podniosą się w tej sytuacji i odbudują zaufanie? Mamy taką nadzieję, ponieważ stworzony przez Terraform Labs system jest rewolucyjny. Pozostaje liczyć, że sytuacja wróci do normy, a setki powstających protokołów ustabilizują sytuację w przyszłości.

Aby zawsze być na bieżąco, śledź nas na Twitterze.

TerraInfo.plhttps://twitter.com/terrainfopl

Zachęcamy również do dołączenia do kanału informacyjnego na telegramie, oraz grupy dyskusyjnej na discordzie.

Telegram https://t.me/terrainfopl

Discord https://discord.gg/UwXNuywQ

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl