$LUNA jest natywnym tokenem stakingowym protokołu Terra i podstawowym zasobem cyfrowym dla całego ekosystemu. Token $LUNA pełni dwie podstawowe funkcje:

  • zapewnia stabilność stablecoinów Terra poprzez ich rolę w zabezpieczaniu mechanizmów w sieci
  • zapewnia zachęty dla walidatorów platformy, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo łańcucha bloków.

Tworzenie nowych stablecoinów (UST, KRT, EUT, etc.)

Wraz ze wzrostem adopcji stablecoinów, zwiększa się zapotrzebowanie na te stablecoiny. Aby powstały nowe stablecoiny, potrzebne jest skupienie z rynku oraz spalenie odpowiedniej ilości tokenów $LUNA.

Terra korzysta z seigniorage, opisanego przez Roberta Samsa w jego artykule z 2014 roku, który zapewnia elastyczność dzięki odpowiednim algorytmom. Stablecoiny w Terra nie są niczym wspierane i „są produkowane” tylko wtedy, gdy spalona zostanie równoważna ilość LUNA. Aby utworzyć (wymintować) UST, potrzebujemy spalić $LUNA o tej samej wartości. Mechanizm ten działa również w odwrotną stronę, jeżeli chcemy się pozbyć naszych stablecoinów (nie sprzedając ich na CEX lub DEX), spalamy stablecoiny a w zamian otrzymujemy nowe tokeny $LUNA o tej samej wartości. Wartość tej wymiany jest sztywna i zawsze 1UST = 1USD. Ta zależność pozwala również na arbitraż, który jest podstawą utrzymania pegu.

Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że cena $LUNA jest równa 50$. Jeżeli chcemy spalić 100 UST a cena $LUNA wynosi 50$, otrzymamy 2 tokeny $LUNA.

Jeżeli cena UST odchyli się od 1, do gry wchodzą arbitrażyści.

Przykład 1:

Dajmy na to, że cena UST spada do 0,95$. Arbitrażyści skupują UST po 0,95$ po czym spalają go do tokenu $LUNA w sztywnej proporcji 1:1.

Koszt zakupu 50 UST po 0,95$ daje nam 47,50$. Te same tokeny UST spalamy i otrzymujemy 1 $LUNA o wartości 50$, który możemy sprzedać. Powstała różnica 2,5$ jest zyskiem. W tej samej sytuacji, skup UST z rynku powoduje wzrost jego ceny, dzięki czemu odzyskujemy peg.

Przykład 2:

Działa to dokładnie tak samo w drugą stronę. 

Dajmy na to, że cena UST wzrosła do 1,05$. Arbitrażyści skupują $LUNA oraz zamieniają na UST w sztywnej relacji 1:1.

Zakup 1 tokenu $LUNA to wydatek 50$. Po wymianie otrzymujemy 50 tokenów UST wartych 52,50$. 2,5$ to zarobek arbitrażystów. Sprzedaż nowo utworzonych tokenów UST wpływa na spadek ceny, co prowadzi do przywrócenia pegu.

Cena $LUNA

Mit: cena $LUNA musi stale rosnąć, aby system się nie zawalił

To zdanie w każdym elemencie jest bzdurą i nie ma żadnego związku z rzeczywistością.
Cena $LUNA jest zależna tylko i wyłącznie od prawa popytu i podaży. Faktem jest natomiast, że adopcja UST i innych stablecoinów w ekosystemie Terra wpływa w pewnym stopniu na popyt na $LUNA.

Adopcja stablecoinów Terra

Pierwszym stablecoinem w ekosystemie Terra był odpowiednik koreańskiego wona – KRT.

KRT jest używany przez kilkanaście aplikacji finansowych do rozliczania płatności. Jedną z takich aplikacji jest Chai, koreańska aplikacja oparta o blockchain Terra. Z aplikacji korzysta ponad 3 miliony użytkowników, dokonując kilkadziesiąt tysięcy transakcji każdego dnia. 

Podobne aplikacje powstają w oparciu o UST. Jedną z takich aplikacji będzie Alice. Więcej informacji o Alice znajdziecie w artykule poniżej.

Podobnymi aplikacjami są/będą również: Memepay, tiiik, Kash, Kado, Pay with Terra, Astral Money i tym podobne.

Ekosystem Terra to jednak nie tylko płatności oraz Anchor Protocol. Adopcja stablecoinów to również dostarczanie płynności na DEX. W ekosystemie Terra mamy obecnie trzy DEXy. Łączna ilość zablokowanych środków (nie tylko UST) na poszczególnych giełach 

  • Astroport 750mln TVL
  • Terraswap 695mln TVL
  • Loop 94mln TVL

UST zyskuje na popularności również, jeżeli chodzi o zcentralizowane giełdy (CEX). Na dzień dzisiejszy, UST jest dostępny w wielu parach m.in. na: Coinbase, Binance, Huobi, KuCoin, FTX, Bitfinex, Bittrex, Okex, i wiele innych. 

Pełną listę znajdziesz tutaj.

Zdecentralizowane aplikacje (dApps)

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się nowych zdecentralizowanych aplikacji , które nie tylko zwiększą zapotrzebowanie na UST, ale również częściowo powinny odciążyć Anchor Protocol.

Na Q2 zapowiedziana jest premiera Mars Protocol – w dużym uproszczeniu, będzie to bank oparty o ekosystem Terra.

Więcej informacji o Mars znajdziesz w naszym artykule.

W najbliższym czasie spodziewamy się premier:

  • Prism Protocol – instrumenty pochodne
  • Nebula – ETF
  • Vertex – forex
  • Ariel Protocol – opcje wieczyste
  • Edge Protocol – pożyczki/depozyty


Nadchodzące miesiące przyniosą nam również rozwój rynku gier (RoboHero, Space Cartels, Fanfury czy Derby Stars), NFT oraz metaverse.

Tak będzie wyglądał ekosystem Terra w najbliższych miesiącach.

źródło: https://terra.smartstake.io/eco

W najbliższym czasie pojawi się na naszym portalu więcej podobnych informacji i poradników, które pomogą zwiększyć świadomość członków ekosystemu.

Może Cię zainteresować:

Aby zawsze być na bieżąco, śledź nas oraz StarTerra na Twitterze.

TerraInfo.plhttps://twitter.com/terrainfopl

StarTerra https://twitter.com/StarTerra_io

Zachęcamy również do dołączenia do kanału informacyjnego na telegramie, oraz grupy dyskusyjnej na discordzie.

Telegram https://t.me/terrainfopl

Discord https://discord.gg/UwXNuywQ

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl