Chciałbym podzielić się z Wami moimi przemyśleniami na temat ceny $LUNA w najbliższych tygodniach.
W tym artykule postaram się wyjaśnić, dlaczego wierzę w to, że $LUNA osiągnie 200USD do końca tego roku.

Po pierwsze i najważniejsze, ten artykuł jest moją opinią i nie jest to porada inwestycyjna. 

A więc do rzeczy, dlaczego $LUNA tak bardzo zaskoczy wszystkich w ciągu najbliższych 2 miesięcy?

Popyt na UST

Aktualizacja Columbus-5 już jest z nami, ale nie widzieliśmy jeszcze związanego z nią wzrostu cen $LUNA, ponieważ IBC i Wormhole dopiero startują. Wormhole i IBC bardzo mocno zwiększą popyt na $UST, co będzie skutkowało automatycznie popytem na $LUNA.

Do końca roku powinniśmy mieć premiery przynajmniej 60 nowych protokołów oraz zdecentralizowanych aplikacji. Część z nich ma zaplanowane airdropy dla stakerów $LUNA (tutaj znajdziesz listę tych projektów), co jest silną motywacją do stakowania $LUNA (a zatem zmniejszania jej podaży na rynku). Poza tym, każda z tych aplikacji bardzo mocno zwiększa popyt na $UST a więc jest to kolejny katalizator spalania tokenów $LUNA. Na czas pisania tego artykułu kapitalizacja wynosi ok, 2,7 miliarda $UST. Do Kwon szacował, że do końca roku może to być 10mld $UST. W niedawnym wywiadzie prognozę tę potwierdził.

Aplikacje i protokoły, które moim zdaniem znacząco zwiększą zapotrzebowanie na $UST:

Terra Land – projekt umożliwiający kupowanie fizycznych nieruchomości w formie tokenów za TerraUSD ($UST).

IDO Terra Land na StarTerra już w przyszłym tygodniu. Warto zapoznać się zatem z dokładnym opisem tego wydarzenia. Zapraszam do artykułu: Terra Land X StarTerra IDO.

MARS Protocol – bank w ekosystemie Terra, umożliwiający pożyczki oraz wysoko oprocentowane depozyty. Patrząc np. na Anchor Protocol ze zdepozytowanymi $UST w wysokości ok 2 mld, pozwala to patrzeć w przyszłość pozytywnie.

Dokładny opis projektu znajdziecie w artykule: Nowości od deweloperów MARS.

Alice – aplikacji DeFi dla rynku Stanów Zjednoczonych. Depozyty w oparciu o Anchor Protocol, płatności ekspresowe i zbliżeniowe, oraz karty płatnicze.

Funkcje Alice opisaliśmy ostatnio w artykule: Alice – przełom w DeFi.

Orion Money – Jak szybko Orion Money potrafi spalać $LUNA, widzieliśmy w trakcie pierwszego zbierania kapitału. W 3 dni spalono $LUNA o wartości 70mln usd. Gdy Orion Saver zostanie w pełni uruchomiony, w najbliższych tygodniach będziemy oglądali ogromny wzrost zapotrzebowania na $UST.

Bardzo dużo mówi się ostatnio także o premierze $UST na Binance. Jeżeli to się wydarzy, będzie to kolejny czynnik bardzo mocno zwiększający popyt na $UST. Pamiętaj jednak, że to nie jedyny CEX (screntralizowana giełda), na którym możemy spodziewać się $UST. W kuluarach sporo się mówi o tym, że jeszcze w listopadzie natywne tokeny $UST i $LUNA pojawią się na Coinbase. Ponadto, na TeFi Alpha w NY Do Kwon mówił o kilkudziesięciu giełdach do stycznia 2022.

Zmniejszenie podaży $LUNA

Wzrost nagród za staking po aktualizacji Columbus -5. Kolejnym motywatorem dla stakerów $LUNA jest wzrost nagród za staking. W obecnej sytuacji nagrody za swap tokenów nie będą palone jak wcześniej, tylko będą przekazywane w formie nagród stakerom. Powinno to zwiększyć nagrody z ok. 3% do 9-12%, a co za tym idzie znacząco zachęcić kolejnych HODLerów $LUNA do stakingu.

Kolejnym czynnikiem zmniejszającym podaż będzie Prism Protocol – protokół, w którym każda zdeponowana $LUNA będzie stakowana. Aż trudno sobie wyobrazić, jak mocny wpływ na cenę będzie to miało. 

Więcej o Prism Protocol możecie przeczytać w artykule: Prism Protocol – rewolucja w ekosystemie Terra Luna.

NFT

Szybciej niż cena LUNA wzrasta ilość projektów NFT w ekosytemie Terra. Nie sposób w tej chwili wszystkie policzyć. Tak szybki wzrost ilości projektów NFT na $SOL spowodował gargantuiczny wręcz wzrost wartości tokena. Warto jednak pamiętać o tym, że u nas to jest tylko jeden z czynników.

Podsumowanie

W niedawnym wywiadzie Do Kwon na pytanie o jego predykcję co do ceny, sam się jej nie podjął, ale odesłał do szczegółowego raportu mikroekonomisty Murraya Rudda, który przewiduje, że cena LUNA wyniesie 250 dolarów na początku 2022 roku. Warto to mieć na uwadze.

Sporo osób zapyta, jaka musiałaby być kapitalizacja całego projektu, jeżeli cena wzrosłaby tak bardzo. W pierwszej chwili wydaje się to być sensownym kontrargumentem.

Sprawdźmy, jakby to wyglądało, przy tytułowych 200 dolarach. W pierwszej kolejności, popatrzmy na bieżącą kapitalizację.

Przy cenie 41.20 dolarów łączna kapitalizacja to 16 358 016 453 dolarów.

Przy cenie 200 dolarów, dawałoby nam to łączną kapitalizację 80 324 630 200. Patrząc jak szybko ekosystem się rozwija, kwota 80 miliardów dolarów przestaje wydawać się niemożliwa. Dla porównania takie Cardano ($ADA) ma łączną kapitalizację 73,5 miliarda.

Jest jednak jeszcze jeden bardzo istotny czynnik, które nie wzięliśmy pod uwagę. Mintowanie $UST oraz spalanie tokenu $LUNA.

Na chwilę obecną w Circulating Supply (bieżącej podaży) mamy 401 623 151 tokenów $LUNA. Wartość ta od dłuższego czasu sukcesywnie spada. Od 21.04 – czyli przez ostatnich 6 miesięcy, podaż zmniejszyła się o 25 797 328 sztuk – a to wszystko przed Columbus – 5 oraz kilkudziesięcioma nowymi aplikacjami i protokołami, które mają pojawić się jeszcze w tym roku!

Cześć!

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl