Leap litepaper draft

Wstęp

Od momentu startu Terra w kwietniu 2019 r. cały ekosystem rozwija się bardzo szybko i odnotowuje znaczną adopcję zarówno przez użytkowników, jak i deweloperów. Kapitalizacja rynku UST w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła i wynosi obecnie około 16 miliardów dolarów, co czyni UST czwartym co do wielkości stablecoinem. Wraz z tym dynamicznym wzrostem nastąpił znaczny wzrost liczby użytkowników i portfeli. Jednakże, obecne portfele Terra nadal mają charakter transakcyjny, z ograniczonymi funkcjami i niezbyt dobrymi doświadczeniami użytkownika. 

Leap rozpoczął swoją działalność jako propozycja stworzenia przyjaznego użytkownikowi portfela, zapewniającego przyjemne doświadczenia korzystającemu. Po uzyskaniu wsparcia ze strony Terraform Labs, Leap uruchomił swoją wersję beta w grudniu 2021 roku. Od tego czasu był on sukcesywnie ulepszany w oparciu o opinie użytkowników, aby zapewnić wiele kluczowych funkcji. Oprócz zapewnienia podstawowych funkcji portfela, zintegrowano się z większością protokołów Terra, a nawet zapewniono dostęp do niektórych znaczących protokołów (takich jak Anchor, Stader, Astroport) z poziomu portfela.

Długoterminową wizją zespółu jest, aby Leap służył jako punkt kompleksowej obsługi, w którym można rozpocząć swoją podróż po ekosystemie Terra, wchodzić w interakcje ze zdecentralizowanymi aplikacjami (dApps), odkrywać nowe projekty i korzystać z możliwości dostępu do swoich aktywów w świecie rzeczywistym. Ponadto, celem twórców jest ciągłe ulepszanie Leap, aby zapewnić innowacyjne i przyjemne doświadczenia web3 w zakresie DeFi, NFT, gier, tożsamości, społeczności i wielu innych. Dzięki znakomitym inżynierom oraz konstruktorom, którzy wcześniej pracowali w McKinsey, Facebooku i Microsoft, zespół ma odpowiednie doświadczenie, aby osiągnąć ten cel.

Niniejszy artykuł zawiera więcej szczegółów na temat aktualnych możliwości portfela Leap oraz długoterminowej wizji i planu rozwoju projektu. 

Kontekst i opis problemu

We wczesnych dniach web3, portfele były tworzone z myślą o programistach. Pozwalały one programistom na używanie ich kluczy prywatnych do interakcji z bazowym blockchainem. Jednak wraz z rozwojem ekosystemu web3, portfele mają teraz dużo większą odpowiedzialność. Jeśli zostaną dobrze zaprojektowane, mogą stać się bramą do świata web3 zarówno dla doświadczonych, jak i nowych użytkowników kryptowalut, stanowiąc jedno rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie wszystkiego, co web3 ma do zaoferowania. 

Jednym z czołowych graczy tego świata web3 jest blockchain Terra. Terra, uruchomiona w kwietniu 2019 roku, została wydana z misją stworzenia zdecentralizowanego algorytmicznego stablecoina i rozwinięcia wokół niego dobrze prosperującego ekosystemu. Terra zyskała znaczące przyjęcie dzięki wczesnemu partnerstwu z różnymi platformami e-commerce w Azji Południowo-Wschodniej. Jak widać na poniższym wykresie, kapitalizacja rynkowa UST stale rosła, a co ciekawe, pod koniec ubiegłego roku eksplodowała.  Ta iskra napędzała wzrost ekosystemu Terra, zachęcając do tworzenia wielu innych projektów, co doprowadziło do wdrożenia ponad 150 protokołów/dApps do marca 2022 r.

W przyszłości nie tylko znacznie wzrośnie liczba projektów wdrażanych w systemie Terra, ale także pojawi się silny impuls do szerszego stosowania UST w innych sieciach. Wraz z tym wzrostem spodziewamy się znacznego zwiększenia liczby używanych portfeli Terra, która już teraz rośnie w stałym tempie 80 000 portfeli miesięcznie.

Użytkownicy Terra mają już do dyspozycji kilka portfeli. Chociaż portfele te służyły podstawowemu celowi, jakim jest wprowadzenie użytkownika do Terraverse i umożliwienie interakcji z dApps, to obecnie istnieje potrzeba stworzenia znacznie bardziej wszechstronnego i łatwego w użyciu portfela, który mógłby zaspokoić potrzeby zaawansowanych użytkowników w miarę rozwoju Terraverse, a także pomóc we wprowadzeniu nowych użytkowników do Web3. Obecne portfele Terra nie są stworzone do zaspokajania tych potrzeb z następujących powodów: 

 • Ograniczone funkcje. Brakuje takich funkcji, jak agregacja DEX, możliwości DeFi w portfelu, galeria NFT.
 • Gorsze doświadczenie użytkownika. Dzisiejsze portfele są dostępne głównie jako rozszerzenia do przeglądarek. A te dostępne na urządzeniach mobilnych mają ograniczone funkcje. Stanowi to barierę dla wielu pierwszych użytkowników urządzeń mobilnych i uniemożliwia bezproblemowe korzystanie z nich na wszystkich urządzeniach.
 • Brakująca integracja z dApp. Gwałtowny rozwój firmy Terra sprawił, że w krótkim czasie powstało ponad 150 różnych dApps. Istnieje wiele opcji o podobnych funkcjach, takich jak Astroport/Terraswap/Loop/Prism/TFloki dla DEX oraz Random Earth/Knowhere/Luart/One Planet/Talis/Messier.art dla rynków NFT. Istniejące portfele pozostawiają użytkownikom wybór najlepszej dla nich opcji, co może być zbyt zniechęcające dla nowych użytkowników. 
 • Powolny rozwój. Obecne portfele mają długie cykle rozwojowe i nie są w stanie reagować na opinie użytkowników w odpowiednim czasie. 
 • Ograniczony nacisk ze strony Terra. Terraforms Labs dąży do rozwoju ekosystemu Terra jako całości. Chociaż w wyniku tego powstał funkcjonalny portfel, to jednak cierpi on na brak innowacji i bezproblemowego doświadczenia użytkownika z powodu ograniczonego skupienia zespołu na portfelu. 

Przedstawiamy Leap – superportfel dla Terra!

Leap jest portfelem non-custodial nowej generacji dla Terra. Celem zespołu jest, aby Leap stał się najbardziej przyjaznym dla użytkownika portfelem kryptowalutowym dla Terra i stanowił bramę do każdego aspektu Terraverse. Aby osiągnąć ten cel, zespół zamierza zmierzyć się z wcześniej wymienionymi problemami.

Problem / Jak firma Leap chce rozwiązać ten problem

Ograniczone funkcje

 • Funkcje portfela nowej generacji, takie jak agregacja Dex, śledzenie portfela, galeria NFT, roszczenie Airdrop jednym kliknięciem, możliwości DeFi w ramach portfela, transfery Cross-chain i inne.

Gorsze doświadczenie użytkownika

 • Czerpanie inspiracji z najlepszych aplikacji konsumenckich web2 i wykorzystanie badania użytkowników, aby zapewnić intuicyjne i przyjemne doświadczenie korzystającym. Zespół chce, aby Leap był przyjemnym w użyciu portfelem i aby korzystanie było łatwe dla nowych użytkowników. 
 • Zespół zacznie od rozszerzenia dla przeglądarki, ale szybko rozszerzy ofertę na inne formy – natywne aplikacje dla systemów iOS, Android i desktopów. 
 • Integracje z aplikacjami wewnątrz portfela, aby umożliwić łatwy dostęp do portfela, eliminując potrzebę nawigowania pomiędzy różnymi platformami.

Integracje z brakującymi aplikacjami

 • Integracja się z wszystkimi ważnymi aplikacjami i protokołami ekosystemu Terra. Zespół oferuje dwa rodzaje integracji:
  • Wewnątrz portfela aplikacji/protokołu, do których można uzyskać dostęp z poziomu portfela Leap bez konieczności przechodzenia do innych aplikacji
  • Integracja z aplikacją/protokołem Web, dzięki czemu można korzystać z funkcji „połącz portfel” na ich stronach internetowych. 
 • Zwiększenie liczby integracji z portfelem poprzez udostępnienie sklepu z aplikacjami dApp dla każdej aplikacji/protokołu w celu stworzenia mini-aplikacji, do której można uzyskać dostęp z poziomu portfela.  

Powolny rozwój

 • Odniesienie się do tych opinii i wprowadzanie ich w szybkich sprintach, aby regularnie wypuszczać poprawki i nowe funkcje. Przykład – zespół zakończył fazę 2 pierwotnej roadmapy trzy miesiące przed planowanym terminem. 

Ograniczona koncentracja ze strony Terra

 • Skupiamy się wyłącznie na ulepszaniu jednego produktu – Leap – i uczynieniu z niego superportfela, którego można używać do wszystkiego, co ekscytujące w Terraverse.

Aby rozwiązać te problemy, w listopadzie 2021 r. udostępniono wersję beta systemu Leap i stale go udoskonano, aby oprócz podstawowych funkcji portfela oferował także inne unikalne funkcje.

Oprócz powyższych funkcji, zintegrowano się z najbardziej znanymi protokołami Terra i dApps.

Integracje w portfelu

Ponieważ zespół jest świadom tego, że Leap musi mieć formę, w której użytkownicy czują się najlepiej, wkrótce udostępniona zostanie aplikacja mobilna na iOS i Androida!

Wizja twórców

Jak już wcześniej wspomniano, głównym celem jest uczynienie z Leap najbardziej przyjaznego użytkownikowi portfela kryptowalutowego dla Terra i uczynienie go bramą do każdego aspektu Terraverse. Kierując się tym celem, długoterminową wizję zespołu dla Leap można podsumować w następujący sposób:

 • Dostarczanie najlepszych w swojej klasie funkcji w celu stworzenia superportfela dla Terra
 • Przesuwanie granic poprzez dostarczanie innowacyjnych doświadczeń w web3

Zostać Superportfelem

Dotychczas portfele kryptowalutowe były produktami czysto transakcyjnymi, wykorzystywanymi na ostatnim etapie podróży web3, tj. podczas podpisywania transakcji na dApps. Wizją twórców jest stworzenie kompleksowego rozwiązania spełniającego wszystkie wymagania użytkownika – wejście na platformę Terra, dokonywanie transakcji na dApps, odkrywanie nowych dApps i możliwości inwestycyjnych oraz korzystanie z off-ramps w celu wykorzystania posiadanych aktywów. A podczas wszystkich tych punktów styku Leap będzie utrzymywał najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa i wydajności.

Wprowadzenie

Celem zespołu jest uproszczenie procesu wprowadzania nowych użytkowników do Leap. Oznacza to, że Leap będzie dostępny w formie, do której jesteś najbardziej przyzwyczajony. Początkowo Leap został uruchomiony jako rozszerzenie dla Chrome, ale szybko zostanie rozszerzony na inne czynniki formalne – natywny iOS, Android i aplikację internetową. Ponadto twórcy chcą rozwiązać dwa z największych problemów, z jakimi borykają się nowi użytkownicy – wprowadzanie fiatów i zarządzanie kluczami. Będzie wiele opcji fiat on-ramp w portfelu, aby umożliwić użytkownikom korzystanie z najbardziej korzystnych możliwości. Zespół analizuje różne rozwiązania w zakresie zarządzania kluczami i zapewnia różne opcje (takie jak social recovery, non-custodial keys itp.) W oparciu o preferencje i wygodę użytkownika.

Transakcje

Twórcy chcą, aby po wejściu na platformę, transakcje za pomocą protokołów Terra/dApps były niezwykle proste, zarówno jeśli chodzi o inwestowanie w projekty DeFi, jak i bezproblemowe przeglądanie i handel NFT. 

Jeśli chodzi o inwestowanie w DeFi, celem zespołu jest zapewnienie w ramach Leap opcji inwestowania za pomocą jednego kliknięcia, które będą obejmować: wpłaty do protokołów pożyczkowych w celu uzyskania odsetek, stakowanie $LUNA w celu uzyskania opłat transakcyjnych, zapewnianie płynności w pulach w celu uzyskania udziału w opłatach transakcyjnych, blokowanie tokenów w farmach w celu uzyskania potencjalnie większych zysków oraz wpłaty do skarbców w celu automatycznego przenoszenia aktywów między pulami, aby zmaksymalizować zyski. Co więcej, zespół planuje zezwolić nowym protokołom na uproszczoną integrację z tymi opcjami, dzięki czemu można automatycznie uzyskiwać najlepszą wydajność w miarę pojawiania się nowych protokołów. I wreszcie, chcą ułatwić zarządzanie portfelem, udostępniając pulpity nawigacyjne do śledzenia zwrotów w czasie i za pomocą różnych protokołów, a także zintegrować się z rozwiązaniami podatkowymi, aby pomóc w przygotowaniu zeznań podatkowych.

Jeśli chodzi o NFT, wdrożono już galerię NFT w portfelu, która automatycznie wykrywa znaczące kolekcje. Następnie zespół zamierza ułatwić użytkownikom wysyłanie NFT między portfelami. Twórcy pracują również nad połączeniem rynków NFT i zapewnieniem dostępu poprzez Leap, aby odkrywać nowe kolekcje i znaleźć najlepszą cenę. W miarę rozwoju przestrzeni NFT twórcy planują monitorować i obsługiwać inne zastosowania NFT, np. muzyka, kwalifikacje akademickie, własność aktywów poza łańcuchem, takich jak nieruchomości, głosowanie itp.

Odkrywaj

Będziesz mógł odkrywać ekosystem Terra, korzystając z wygodnego portfela Leap. Może to oznaczać znajdowanie nowych projektów web3 poprzez launchpady wbudowane w Leap, bycie na bieżąco z projektami poprzez curated feed, otrzymywanie powiadomień o nowych projektach NFT lub ulubionych istniejących projektach, odkrywanie nowych możliwości zysku poprzez rekomendacje Leap, śledzenie popularnych portfeli w celu ich zbadania i naśladowania i wiele więcej.

Off-ramp

Podczas gdy odkrywanie i transakcje pomagają budować Twój portfel, potrzebujesz możliwości, aby wykorzystać swoje aktywa w prawdziwym świecie. Twórcy planują zapewnić wiele możliwości off-ramp, takich jak integracja z dostawcami usług płatniczych, aby umożliwić Ci dokonywanie płatności online i w sklepach przy użyciu Leap. Ponadto, zamierzają współpracować z dostawcami kart debetowych, aby umożliwić wypłatę Twoich aktywów na karty debetowe lub portfele gotówkowe. Wreszcie, przewidują stworzenie platformy e-commerce discovery w ramach Leap, abyś mógł korzystać z możliwości off-ramp z poziomu swojego portfela.

Bezpieczeństwo i wydajność 

Twórcy kładą szczególny nacisk na bezpieczeństwo, jednocześnie umożliwiając Ci odbycie podróży od początku do końca w Terraverse. Jesteśmy portfelem non-custodial, co oznacza, że zespól nie przechowuje Twoich kluczy prywatnych i nie ma dostępu do Twoich środków. Mobilne portfele wykorzystują biometryczne logowanie, aby zapewnić dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Zmniejszono prawdopodobieństwo interakcji z niewłaściwymi smartkontraktami, zapewniając dostęp do najważniejszych protokołów z poziomu portfela. Ponadto twórcy badają różne rozwiązania w zakresie odzyskiwania danych, aby zapewnić lepsze zarządzanie kluczami w zależności od preferencji użytkownika. Ponadto zespół w trakcie audytu prowadzonego przez wiodące firmy audytorskie, a szczegóły zostaną ujawnione po jego zakończeniu. Oprócz bezpieczeństwa, twórcy zdają sobie sprawę z potrzeby zwiększenia decentralizacji i wysokiej wydajności portfela Leap. W związku z tym, dążą do uruchomienia własnych węzłów, aby wyeliminować zależność od podmiotów zewnętrznych. 

Przesuń granicę doświadczeń związanych z portfelem

Wizją twórców jest uczynienie z Leap czegoś więcej niż tylko bogatego w funkcje super-portfela. Zespół chce, aby był on środkiem zapewniającym innowacyjne i przyjemne doświadczenia związane z Web3. Aby to osiągnąć, zespół nadal będzie uważnie śledzić postępy w świecie web3 i udoskonalać Leap, aby przesuwać granice doświadczeń w zakresie tożsamości, społeczności, gier i nie tylko.

Tożsamość

Wizja tożsamości w sieci Web3 wykracza poza standardowe adresy TNS i zdjęcia profilowe NFT. Zespół chce:

 • Pomóc w tworzeniu i zarządzaniu Twoją tożsamością, gdzie kontrolujesz, które elementy Twojej tożsamości są on-chain, a które off-chain, oraz które protokoły/ aplikacje mają dostęp do jakich elementów. 
 • Umożliwienie (opcjonalnie i za zgodą użytkownika) dApps śledzenia preferencji użytkownika i dostępu do poprzednich interakcji w celu dostosowania doświadczeń użytkownika z dApp
 • Zapewnić sposób na budowanie reputacji i przechowywanie danych uwierzytelniających. Na przykład, udostępnić platformę dla aplikacji/protokołów do wysyłania nagród, które można wykonać, aby zdobyć punkty i poprawić swoją reputację.

Społeczności

Społeczności Web3 zdobywają znaczącą popularność, a twórcy chcą, aby Leap stał się częścią tej rewolucji. Ich wizja to:

 • Ułatwianie tworzenie grafów społecznościowych, w których użytkownik jest właścicielem swojej sieci i może ją przenosić z jednej aplikacji społecznościowej do drugiej. 
 • Rozszerzenie tego doświadczenia społecznego poprzez dodanie warstwy komunikacyjnej, takiej jak wiadomości w portfelu i powiadomienia push.
 • Zbadanie sąsiednich obszarów, w których Leap mógłby się rozwijać, takich jak zdecentralizowane publikowanie, protokół podobny do POAP do weryfikacji fizycznej/cyfrowej obecności, itp.

Gaming

Wraz z rosnącym zainteresowaniem grami sieciowymi, zespół przewiduje, że Leap stanie się kluczowym towarzyszem graczy poprzez:

 • Umożliwienie stworzenia profilu gracza, wraz z jego osiągnięciami, postępami w grze oraz aktywami w grze w postaci NFT. 
 • Ułatwienie posiadania, wymiany i przenoszenia zasobów NFT w różnych grach. 
 • Dostarczanie pulpitów nawigacyjnych, które pozwolą na łatwe śledzenie, przeliczanie i wydawanie zarobków z gier play-to-earn.

Portfel jako usługa

Zespół chce stać się krytyczną warstwą oprogramowania pośredniczącego, która zapewni każdej aplikacji (kryptowalutowej lub innej) dostęp do korzyści płynących z UST i innych protokołów na platformie Terra. Modularna architektura pozwoli na połączenie odpowiednich funkcji portfeli (np. depozytów w systemie Anchor, stakingu w systemie Stader) w pakiet SDK, który będzie można udostępnić innym protokołom kryptowalutowym oraz aplikacjom web2 fintech. 

Roadmap

Po pierwszym uruchomieniu MVP wprowadzano kolejne funkcje iteracyjnie w krótkich cyklach, aby mieć pewność, że zawsze dostarczono wartość dodaną.

Faza 0 ✔ Zakończona

W listopadzie 2021 r. uruchomiono MVP systemu Leap, który obejmował wymienione poniżej kluczowe przepływy pracy portfela.

 • Wprowadzanie – tworzenie nowego portfela lub import istniejącego portfela Terra
 • Przeglądarka portfela – zobacz sumy i podział aktywów Terra-native.
 • Transfery – wysyłanie i odbieranie aktywów Terra-native
 • Automatyczne blokowanie – portfel jest blokowany po 15 minutach braku aktywności, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie
 • Domyślnie tryb ciemny 

Faza 1 ✔ Zakończona

Zakończono fazę 1 do stycznia 2022 r., aby wprowadzić najczęściej używane i najbardziej pożądane funkcje portfela w uproszczonym i zorientowanym na użytkownika projekcie. 

 • Obsługa tokenów CW-20
 • Książka adresowa – łatwe zapisywanie i dostęp do często używanych adresów
 • Wymiany w portfelu – dzięki integracji z Terraswap
 • Podłączenie Ledgera
 • Kolekcje NFT – przeglądaj kolekcje NFT wewnątrz portfela wraz z użytecznymi metadanymi dotyczącymi kolekcji i właściwości
 • Dziennik aktywności – zobacz ostatnie transfery i wymiany

Faza 2 ✔ Zakończona

Zakończono fazę 2 w marcu 2022 roku (trzy miesiące przed terminem), aby uczynić Leap bramą do wszystkich najważniejszych dApps i protokołów na Terra.

 • Integracje protokołów – Połącz Leap z wszystkimi ważnymi aplikacjami sieciowymi protokołów Terra. Dodatkowo, uzyskaj dostęp do najważniejszych protokołów bezpośrednio w portfelu – Anchor, Stader, Terra Name Service (TNS).
 • Fiat on & off ramps – łatwy on-ramp z fiat do UST poprzez integrację z Transak i Kado.
 • Staking w portfelu – łatwy dostęp do metryk walidatorów oraz wgląd w nagrody i airdropy
 • Szczegółowe śledzenie portfela – podział na pakiety aktywów według protokołów
 • Agregacja DEX – dostęp do najlepszych kursów swapowych na Terraswap, Astroport i Loop 

Faza 3 ⚙️ W trakcie realizacji

 • Aplikacje na systemy iOS i Android – dostęp do aplikacji Leap w wygodnej dla Ciebie formie.
 • Ulepszona strona aktywności – dziennik aktywności zapewniający czytelny poziom aktywności na poziomie protokołu
 • Automatyczne pobieranie zasobów – automatyczne pobieranie wszystkich ważnych natywnych i niestandardowych tokenów, które posiada użytkownik
 • Możliwości DeFi w portfelu – Inwestuj w Pule Płynności, skarbce i inne możliwości zwiększania zysków z poziomu Leap.
 • Galeria NFT v2 – Łatwe wysyłanie NFT na inny adres. Przeglądaj ważne metadane dotyczące ceny minimalnej, ceny ostatniej sprzedaży oraz aktywności.
 • Rynek NFT – Zintegruj się z rynkiem NFT, aby umożliwić użytkownikom odkrywanie i przeglądanie NFT z poziomu portfela. 
 • Transfery międzyłańcuchowe – Transfer aktywów Terra-native do innych łańcuchów z poziomu portfela.

Faza 4 (maj-grudzień 2022)

 • Agregacja rynków NFT – Pozwól użytkownikom łatwo przeglądać i handlować NFT na wszystkich istniejących rynkach z poziomu Leap.
 • Obsługa wielu podpisów – Zwiększ bezpieczeństwo swojego portfela poprzez wymaganie wielu podpisów dla transakcji
 • Mini-aplikacje/rynek integracji – Protokoły/twórcy mogą integrować swoje istniejące dApps lub budować nowe dApps, które mogą być bezpośrednio dostępne w portfelu. Należą do nich aplikacje web2, które pozwalają na kontakt ze światem niekryptowalutowym (kupowanie produktów, płacenie rachunków, itp. wewnątrz Leap).
 • Odbieranie airdropów jednym kliknięciem – Łatwe odbieranie airdropów z portfela Leap
 • Przelewy międzyłańcuchowe v2 -. 

a. Agregacja przez mosty międzysieciowe w celu zaoferowania najtańszych stawek transferowych

b. Integracja z protokołami wydajności sieciowej.

 • Launchpady – inwestuj w nowe, ekscytujące projekty Terra z poziomu Leap
 • Powiadomienia w portfelu – wzorując się na systemie EPNS, zespół chce stworzyć system powiadamiania o likwidacji, airdropach, powiadomieniach dotyczących zarządzania itp.
 • Agregacja ramp FIAT on/off – Uzyskaj dostęp do najlepszych stawek ramp on/off u wszystkich dostawców

Tokenomia

Jak już wcześniej wspomniano, głównym celem jest uczynienie z Leap najbardziej przyjaznego użytkownikowi portfela dla Terra i uczynienie go bramą do Terraverse. Aby to osiągnąć, konieczne jest dostosowanie motywacji wszystkich zainteresowanych stron do długoterminowego wzrostu i zachęcenie społeczności do posiadania większości udziałów w sieci. Aby pomóc w osiągnięciu tych celów, Leap wprowadzi na rynek token LEAP, który będzie służył do zarządzania siecią. 

Podaż i dystrybucja LEAP

Maksymalna podaż tokenów LEAP wyniesie miliard sztuk, które zostaną rozdzielone w sposób przedstawiony poniżej. 

Pula nagród 40% – Nagrody przyznawane użytkownikom za zaangażowanie w portfel Leap i społeczność. Niektóre przykłady obejmują:

 • Nagrody oparte na transakcjach, aby zachęcić do wczesnej adaptacji
 • Nagrody dla pierwszych użytkowników nowych funkcji/produktów w celu uzyskania informacji zwrotnej
 • Nagrody zachęcające do aktywnego uczestnictwa w zarządzaniu poprzez ocenę, jeżeli posiadacze zagłosowali na określoną liczbę propozycji w danym okresie.
 • Nagrody za wykonanie zadań związanych z nauką i innymi nagrodami
 • Nagrody za dostarczanie płynności oraz nagrody za stakowanie

Fundusze zarządzane przez DAO 14% – Przydzielone do skarbca zarządzanego przez właścicieli xLEAP. Zostanie wykorzystany w ramach propozycji dotyczących zarządzania.

Fundusze Rozwoju Ekosystemu 20% – Środki przeznaczone na rozwój Leap oraz finansowanie przyszłych inicjatyw. Środki mogą być wykorzystane do takich działań, jak finansowanie deweloperów, nawiązywanie strategicznych relacji partnerskich itp. 

Zespół i doradcy 18% – Przydzielone zespołowi twórców i doradców, którzy pracują nad projektem Leap*.

Inwestorzy 8% – Przydzielone inwestorom Leap*.

* Podlega 6-miesięcznemu klifowi po TGE. Po tym czasie następuje liniowe nabywanie uprawnień przez 36 miesięcy.

LEAP Staking

Aby wziąć udział w zarządzaniu portfelem Leap i skorzystać z użyteczności tokenów LEAP, musisz stakować swoje tokeny. W zamian otrzymasz xLEAP. Ilość otrzymanych xLEAP zależy od czasu, na jaki zablokujesz swoje tokeny, tzn. im dłużej planujesz stakować, tym więcej otrzymasz tokenów xLEAP.

Model przychodów

Twórcy planują mieć wiele źródeł dochodu, aby wspierać dalszy rozwój Leap. Poniżej przedstawiamy niektóre z obecnie planowanych strumieni przychodów. 

Opłaty po stronie użytkownika – zespół planuje pobierać niewielką opłatę za transakcje wymiany w portfelu (agregacja DEX), aby zapewnić wygodę wymiany jednym kliknięciem w bezpiecznym miejscu portfela i z gwarancją najlepszych cen. Metamask już sprawdził ten model dochodów. Leap zintegrował się już z Astroport, Terraswap, Loop & Market z modułem agregacji DEX, a integracja z modułem Route jest w toku. Ponieważ na platformie Terra powstaje coraz więcej DEX-ów, znalezienie najlepszych cen i najniższego slippage staje się trudne, zespół chce to rozwiązać, udostępniając użytkownikom automatyczny system trasowania w stylu 1inch. Swapy w portfelu będą również dostępne w aplikacji mobilnej, gdzie doświadczenie z wymianą jest na ogół trudniejsze.

Podobny model opłat można docelowo rozszerzyć na usługi typu on-ramp i cross-chain. W miarę rozwoju tych obszarów, które będą oferować wiele konkurencyjnych usług, projekt będzie mógł pobierać niewielkie opłaty za oferowanie uproszczonej obsługi i najlepsze wyszukiwanie cen.

Opłaty po stronie protokołu – Protokół może pobierać opłaty partnerskie od protokołów za zapewnienie płynności i transakcji w ich produktach. Model ten jest pilotowany wraz ze Stader Labs, gdzie Leap otrzyma opłatę za nową płynność z polecenia, którą będzie w stanie wprowadzić do ich puli stakowania oraz puli płynności. Podobnie, prowadzone są rozmowy z Rango na temat partnerstwa afiliacyjnego w zakresie transferów międzyłańcuchowych obsługiwanych przez ich API.

W planach jest również wprowadzenie oferty B2B, w ramach której firmy z branży fintech będą mogły oferować swoim klientom możliwości generowania zysków dzięki wykorzystaniu interfejsów API typu Wallet-as-a-Service. Za te usługi można pobierać opłaty oparte na wolumenie transakcji.

Użyteczność tokenu

Posiadacze tokenów xLEAP mogą korzystać z wielu dodatkowych korzyści podczas korzystania z portfela Leap.

Po stronie użytkownika

 • Zderukowane opłaty za swapy podczas korzystania z wymian w portfelu Leap 
 • Zredukowane opłaty za korzystanie z mostu cross-chain w przypadku korzystania z mostu cross-chain w portfelu Leap
 • Priorytetowy dostęp do Launchpadów w celu uzyskania wczesnego dostępu do nowych dApps

Po stronie protokołu

 • Protokoły posiadające xLEAP otrzymują darmowe, wyróżnione sloty w sklepie dApp i/lub obniżone opłaty partnerskie

Treasury i Governance

Przychody generowane przez Leap będą wpływać do skarbca, który będzie zarządzany przez posiadaczy xLEAP. Posiadacze mogą głosować nad propozycjami dotyczącymi zarządzania tymi środkami. Ponadto, posiadacze mogą również głosować nad nowymi funkcjami, które mają zostać wdrożone, integracją z nowymi protokołami, strategiami monetyzacji i alokacją przychodów.

Posiadacze są zachęcani do dłuższego uczestnictwa, aby otrzymać więcej tokenów xLEAP i mieć większą siłę głosu. Protokoły są również zachęcane do posiadania tokenów xLEAP, aby wpływać na parametry monetyzacji (np. opłaty afiliacyjne), które mają bezpośredni wpływ na ich przychody.