W ekosystemie Terra jeszcze w tym roku zostaną uruchomione dwie giełdy zdecentralizowane (DEXy) z automatycznym animatorem rynku (Automated Market Maker — AMM), w którym pojawi się mechanizm Liquidity Bootstrapping Pool, znany z ekosystemu Balancer. Warto zatem poznać ten mechanizm rynkowy.

DEFINICJA

Zacznijmy od tłumaczenia słowa bootstrapping z języka angielskiego:

Przyjrzyjmy się jeszcze definicji zaczerpniętej ze słownika finansowego:

Tak jak widzimy w świecie finansów bootstrapping oznacza (w dużym uproszczeniu) samofinansowanie swojego rozwoju. Można więc przyjąć jako tłumaczenie Samofinansująca Pula Płynności. Teraz wyjaśnimy sobie jak tą metodę rynkową można wykorzystać w pulach płynności tworzonych na giełdach zdecentralizowanych.

Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się nowo listowane projekty?

Zarówno inwestorzy jak i zespoły odpowiadające za nowe projekty wchodzące na rynek kryptowalut stają przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest obecność botów na rynku, które najczęściej w chwili wylistowania nowego tokenu na DEXie, skupują go w dużej ilości prowadząc do nagłego wzrostu ceny. Poszkodowani są w tym wypadku zwykli inwestorzy, którzy nie zdążyli zakupić danego aktywa po okazyjnej cenie. Poniższe zdjęcie przedstawia pierwsze chwile nowo listowanego tokenu na Uniswapie w parze do ETH.

W niektórych przypadkach, boty chwilę po listingu sprzedają to co przed chwilą zakupiły. Prowadzi to do tak zwanego Pump and Dump.

Drugim, równie istotnym wyzwaniem dla nowo listowanych projektów jest zgromadzenie odpowiednich środków finansowych aby zapewnić minimalną płynność nowo powstającej puli. Obecnie do zgromadzenia kapitału początkowego wykorzystuje się różne metody.

W hossie 2017 roku, jeszcze przed powstaniem DeFi, jedyną formą do pozyskiwania kapitału było ICO (Initial Coin Offering) stosowane również w obecnej hossie, w którym możemy wyróżnić różne etapy (np. faza seed, private sale, public sale).
W obecnej hossie metod jest znacznie więcej. Oto kilka z nich:

 • IEO (Initial Exchange Offering) — oferowany przez KuCoina czy Binance
 • IIO (Initial Insurance Offering) — oferowany przez helmet.insurance
 • IWO(Innitial Wallet Offering) — oferowany przez Swipe
 • IDO (Initial DEX Offering) — oferowany przez protokoły oparte o DeFi

My jednak skupimy się na nowym rozwiązaniu, które dostarczył Balancer.

Zatem czym jest LBP ?

Jest to metoda pozwalająca nowo startującym tokenom na wygenerowanie odpowiedniej płynności przy użyciu małego kapitału początkowego, chroniąca zarówno inwestora jak i projekt przed dużą zmiennością ceny powodowaną przez boty oraz wieloryby. Samofinansująca Pula Płynności należy do tak zwanych Smart Pools i w przeciwieństwie do klasycznych puli płynności, w LBP parametry mogą ulec zmianie, ale tylko w określony sposób. Dla lepszego zrozumienia posłużę się przykładem APY.Finance (ticker APY), które miało swój start 5 listopada 2020 roku.

Początkowo większa część puli była ustawiona na korzyść tokena listowanego. W tym przypadku wynosiła:
APY 90:10 USDC z wysoką cena początkową tokenu APY i ulegała zmianie do
APY 30:70 USDC w przeciągu 48 godzin.

Istnieje dowolność ustawienia parametrów początkowych oraz końcowych, zależnie od oczekiwanych efektów. Dla przykładu na poniższej grafice przedstawiam parametry LBP dla tokenu Illuvium.

Wracając jednak do LBP APY:USDC, wykres ceny APY na przestrzeni
48 godzin prezentuje się następująco:

Jest to droga jaką będzie podążać cena w trakcie rebalansowania się wagi puli płynności, w przypadku gdy nie będzie żadnych kupujących. Dzięki temu można wyliczyć przybliżoną cenę tokenu w dowolnym momencie trwania LBP. Tutaj znajduje się symulacja ceny tokenu APY.

Jednak jak wiadomo celem LBP jest sprzedanie tokenu inwestorom i zebranie kapitału. Co w takim razie z ceną w przypadku gdy kupujący są obecni?

Po każdym zakupie cena ulega wzrostowi. Na poniższej grafice jest to przedstawione jako pionowe piki. Mimo tych chwilowych wzrostów cena będzie nadal opadać ponieważ wciąż dochodzi w czasie do rebalansowania wagi tokenów w puli. Co za tym idzie, mimo kupujących, cena końcowa głównego tokena jest ostatecznie dużo niższa niż cena początkowa co również można zaobserwować na poniższym wykresie.

Oczywiście to o ile niższa będzie cena końcowa w stosunku do początkowej zależy od parametrów LBP oraz od ilości kupujących chętnych na dany token (czyli zgodnie z zasadami popytu i podaży). Jeśli jesteś inwestorem, który chce zakupić dany token, nie dokonuj zakupu od razu, ponieważ cena początkowa jest w większości przypadków bardzo wysoka.

Warto również nie dokonywać jednorazowo dużego zakupu, ponieważ może on spowodować nagły wzrost ceny. Zamiast tego lepiej dokonać kilku mniejszych zakupów na przestrzeni czasu, jeśli pozwalają na to oczywiście niskie opłaty transakcyjne i nasze techniczne możliwości.

Co więcej, w trakcie trwania LBP możemy dokonać zarówno zakupu jak i sprzedaży. Jeżeli kupiłeś tokeny zbyt wcześnie i widzisz w przyszłości szanse na zakup tokena po cenie niższej, możesz go sprzedać, by potem kupić ponownie, gdy cena będzie Ci się wydawała korzystniejsza.

W przypadku Balancera możemy podejrzeć na bieżąco cenę za pomocą specjalnych narzędzi i wykresów. Tutaj możecie zobaczyć wideo przedstawiające zmieniający się wykres ceny APY.Finance w trakcie LBP.

Na samym końcu tego procesu dochodzi do ustalenia ceny aktywa (ang. Full Price Discovery).

Po zakończeniu Samofinansującej Puli Płynności, ze środków uzyskanych za jej pomocą uruchamiana jest klasyczna Pula Płynności.

Jakie są zalety Liquidity Bootstrapping Pools

 • Brak FOMO
  Ponieważ czas trwania jest z góry określony, a cena maleje, nie ma powodu do pośpiechu. Inwestor może spokojnie wyznaczyć cenę zakupu przy której czuje się komfortowo. Mamy również możliwość zrezygnowania i wycofania środków.
 • Chroni przed front-runningiem
  Przede wszystkim chroni inwestora jak i projekt przed dużą zmiennością ceny powodowaną przez boty oraz wieloryby. W przypadku LBP nie występuje front-running. Jeśli bot dokona szybkiego zakupu na początku, będzie to niekorzystne ze względu na wysoką cenę. Dodatkowo zostanie zniechęcony do sprzedaży, gdyż cena tokenu będzie malała.
 • Zachodzi ustalenie ceny
  Podobnie jak ma to miejsce w przypadku aukcji holenderskich, użytkownicy mają szerokie okno czasowe do wyznaczenia atrakcyjnej ceny aktywa.
 • Dobry start
  Pozwala nowo startującym tokenom na wygenerowanie odpowiedniej płynności przy użyciu małego kapitału początkowego.

Podsumowanie

W ekosystemie Terra pojawią się dwie giełdy zdecentralizowane posiadające opisany wyżej mechanizm. Jedną z nich będzie Astroport, z kolei drugą będzie LoopFinance.

Warto zatem znać mechanikę działania LBPs oraz optymalne strategie wykorzystania, zważywszy na to, że w środowisku Terry powstaje coraz więcej nowych projektów, a wśród nich znajdą się te wartościowe, które skorzystają z tej metody.

Opracowanie: CryptoShinobi27