Ten artykuł jest kontynuacją naszego poprzedniego artykułu o likwidacjach w Anchor Protocol. Jeżeli jeszcze nie widziałeś tamtego, lepiej do niego wrócić.

Artykuł znajdziesz pod adresem: Wprowadzenie do likwidacji na Anchor Protocol.

Wprowadzenie do ORCA

ORCA jest pierwszym produktem od Kujira, zespołu zajmującego się tworzeniem zdecentralizowanych aplikacji, które mają sprawić, że DeFi jest dostępne dla każdego.

Intuicyjny design ORCA sprawia, że proces likwidacji jest łatwy w obsłudze.

Stworzyliśmy bardzo przejrzysty interfejs, a wszystko – od składania ofert do wypłaty zarobków to tylko kilka kliknięć.

Ten artykuł jest drobnym poradnikiem, jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z ofertami likwidacyjnymi.

Jesteśmy pewni, że szybko się w tym połapiesz, ale jeśli napotkasz jakieś problemy, nasza entuzjastyczna społeczność Telegrama jest zawsze chętna do pomocy.

CZAS NA LIKWIDACJĘ

Proszę się nie martwić, nie zajmujecie się likwidacją. Zajmuje się tym ORCA. Ty masz dwie decyzje:

  1. Ile licytować.
  2. Po jakiej premii licytować.

LICYTACJA

Wielkość Twojej oferty jest całkowicie zależna od Ciebie. Nie ma minimalnych ani maksymalnych kwot. Wybierz kwotę, którą chcesz zalicytować i kliknij niebieski przycisk „Złóż ofertę”. Panel ORCA pokazuje całkowitą wartość ofert na każdej premii i premie, na których złożyłeś oferty.

Tak, możesz składać oferty na tyle premii, na ile chcesz.

PREMIE

Premia jest rabatem, który otrzymuje oferent. Zaczyna się od 0% i sięga do 30%, przy czym najmniejsze premie są zaspokajane w pierwszej kolejności. Zakładając, że istnieje wystarczająca liczba kredytów do upłynnienia, wszystkie oferty z najniższą premią są wykorzystywane przed aktywowaniem kolejnych najwyższych, przesuwając się stopniowo w górę, aż do momentu, gdy nie ma już zabezpieczeń do upłynnienia lub nie ma więcej ofert.

WYPŁATY bASSETÓW

Kiedy jesteś gotowy, aby zakończyć dzień, nadszedł czas, aby wypłacić swoje bASSETY. Po prostu kliknij na zielony przycisk Wypłać, potwierdź transakcję na swoim portfelu, a bASSET zostanie usunięty z ORCA i umieszczony w Twoim portfelu.

ANULOWANIE OFERT

To samo dotyczy Twoich ofert. Jeśli zdecydujesz się anulować swoją ofertę, aby ponownie złożyć ofertę z inną premią (lub przenieść się z bLUNA do bETH), przewiń w dół do tabeli oznaczonej jako „Moje oferty” i kliknij czerwony przycisk Anuluj obok ofert, które chcesz chcesz anulować.

INFORMACJE OGÓLNE

Istnieje pewna wiedza podstawowa, której potrzebujesz, aby lepiej zrozumieć ten proces. Oto kroki do umieszczenia swoich pierwszych udanych ofert likwidacyjnych. Dodaliśmy każdy krok, jaki przychodzi nam do głowy, więc pomiń te, o których już wiesz.

BĘDZIESZ POTRZEBOWAŁ PORTFELA.

Jeśli jeszcze nie pobrałeś aplikacji lub rozszerzenia Chrome, musisz zacząć od tego miejsca. Pamiętaj, aby podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności z hasłami i frazą seed. Załaduj do niego trochę UST i możesz zaczynać.

CO TO JEST POŻYCZKA?

Kiedy dana osoba chce pożyczyć UST, składa w Anchor zabezpieczenie w postaci obligacji. Obecnie jest to bLUNA lub bETH. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się w Intro To Liquidations.

W tym przypadku pożyczką jest $UST, stablecoin który Anchor pożycza pożyczkobiorcy.

Z pożyczką związane są pewne warunki; jeśli pożyczkobiorca nie jest w stanie ich spełnić, pożyczka zostaje zlikwidowana, a pożyczkobiorca traci ustanowione zabezpieczenie.

W takim przypadku następuje likwidacja.

CO TO JEST LIKWIDACJA?

Anchor udziela pożyczek $UST w wysokości maksymalnie 60% wartości zabezpieczenia. Gdy wskaźnik ten przekroczy 60%, pożyczka jest uznawana za zagrożoną i grozi jej likwidacja. Dzieje się tak, ponieważ kredyt ma stabilną wartość $UST, ale zabezpieczenie (na przykład $bLUNA) zmienia swoją wartość.

Kiedy wartość zabezpieczenia kredytobiorcy spada, jego kredyt może zostać uznany za zagrożony.

Wówczas osoba trzecia wkracza do akcji, aby pokryć różnicę. W przypadku firmy Anchor, tą trzecią stroną są użytkownicy ORCA (czyli Ty).

CO SIĘ DZIEJE, GDY NASTĘPUJE LIKWIDACJA?

Kiedy pożyczka zostaje zlikwidowana, pożyczkodawca stara się odzyskać pożyczone $UST.

Taka jest rola likwidatora: wypłaca on różnicę i sprawia, że pożyczkodawca nie jest stratny.

Pożyczkodawca wynagradza likwidatora za tę usługę, sprzedając mu zabezpieczenie po cenie obniżonej w stosunku do bieżącej wartości rynkowej. Wielkość zniżki jest znana jako premia, a na ORCA można wybrać premię od jednego do trzydziestu procent.

Przykład:

Bob ma trochę $LUNA. mintuje 100 dolarów $bLUNA w Anchor Protocol, a następnie wpłaca je na lokatę. Ma prawo do pożyczenia 60 dolarów $UST, które może wykorzystać w dowolny sposób.

Tymczasem jego kumpel Ross ma 100 $UST, które licytuje po 30% na ORCA.

Kryptowaluty to niestabilny rynek, a niektóre FUD sprawiają, że wartość $LUNA zaczyna spadać. 100 dolarów $bLUNA Boba jest teraz warte 95 dolarów, a jego pożyczka jest zagrożona.

ORCA wkracza do akcji, a oferta Rossa wchodzi w grę. Pożyczka Boba zostaje zlikwidowana, a Ross otrzymuje $bLUNA za premię, którą wylicytował.

Efekt końcowy wygląda następująco:

  1. Anchor (Pożyczkodawca) odzyskuje 60 dolarów, które pożyczył, „sprzedając” $bLUNA, który Bob zdeponował.
  2. Bob ma 60 dolarów, które pożyczył, ale $bLUNA nie jest już jego*.
  3. Ross ma $bLUNA o wartości 95$, za którą zapłacił 66,5$. Rossowi pozostało jeszcze 33,5 $UST w kontrakcie ORCA, gdyby pojawiły się inne ryzykowne likwidacje.

*Na szczęście dla Boba, token, który kupił za pożyczone $UST, ma się całkiem dobrze. W Kujira lubimy, gdy wszyscy mają szczęśliwe zakończenie.

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl