Kujira jest jednym z najbardziej wyczekiwanych projektów w ekosystemie Terra.

W poprzednim artykule przybliżyliśmy podstawy funkcjonowania, oraz pokazaliśmy jak będzie wyglądał interfejs. Jeżeli nie czytałeś poprzedniego artykułu, to serdecznie polecamy. Kujira zaprezentowała swój interfejs.

W dniu wczorajszym zespół zaprezentował litepaper projektu. Poniżej przedstawiamy jego treść.

Co to jest Kujira?

Kujira jest zaangażowana w wyrównywanie szans w zdecentralizowanych finansach (DeFi) poprzez budowanie zdecentralizowanych aplikacji dla zwykłych użytkowników kryptowalut.

Jesteśmy zespołem ekspertów w dziedzinie finansów, blockchain i rozwoju oprogramowania, którzy celują w obszary DeFi typowo zarezerwowane dla „techies” lub elit (osób z bardzo dużym kapitałem, lub z dostępem do botów).

Nasza wizja

Aby być prawdziwie rewolucyjnym, DeFi musi generować dochód zarówno wtedy, gdy rynek jest w hossie, jak i w bessie. Chcemy pomóc inwestorom detalicznym wyjść poza giełdy, staking i ICO, aby otworzyć możliwości, które kiedyś były zarezerwowane dla wielorybów, elit i insiderów.

Nasza misja

Chcemy zbudować narzędzia, które są łatwe i opłacalne w użyciu dla każdego, od początkującego entuzjasty kryptowalut do doświadczonego inwestora detalicznego, niezależnie od wybranego przez niego łańcucha, bez konieczności ryzykowania więcej niż można pozwolić sobie stracić.

Nasze przesłanie

Każdy zasługuje na to, by być wielorybem.

Przedstawiamy projekt ORCA

Kujira wystartuje z pierwszą zdecentralizowaną aplikacją (dApp) z naszego pakietu produktów – ORCA. ORCA to ekonomiczna, łatwa w użyciu platforma do składania ofert na obniżone, zagrożone zabezpieczenia na Terra za pomocą kliknięcia przycisku. Bez botów, bez kodu, bez komplikacji.

Użytkownicy nie potrzebują już bardzo dużych kapitałów, ani wiedzy na temat kodowania smartkontraktów, aby uczestniczyć w upłynnieniach. A co najważniejsze, nie muszą już toczyć z góry skazanej na porażkę walki z botami.

Dlaczego ludzie zaciągają kredyty?

Wykorzystanie istniejących tokenów do zaciągania pożyczek na blockchainie stało się bardzo popularne wraz z powstaniem DeFi. Użytkownicy pożyczają w zamian za ich wartość zabezpieczenia, aby uczestniczyć w IDO, oszczędzać w pulach płynności o wysokim APY i handlować na rynku, bez konieczności upłynniania swoich istniejących udziałów. Jest to szczególnie ważne w okresie hossy, kiedy ceny tokenów rosną.

Anchor obecnie pozwala użytkownikom na wiązanie swoich tokenów Luna (bLuna) i Ether (bETH) jako zabezpieczenie i pożyczanie do 80% ich wartości zabezpieczenia. Z większą ilością aktywów na horyzoncie, potencjalne zyski dla użytkowników ORCA na pewno wzrosną.

Dlaczego kredyty są likwidowane?

W celu uregulowania rynku i zapewnienia bezpieczeństwa pożyczek DeFi, pożyczki muszą zostać zlikwidowane, gdy stają się niewystarczająco zabezpieczone. Siły rynkowe powodują spadek wartości zabezpieczenia, a kredytobiorcy nie mają płynności, aby ponownie zabezpieczyć swoje kredyty.

Gdy LTV (loan-to-value) kredytu przekroczy 80%, kredyt jest likwidowany, a zabezpieczenie jest przesyłane do umowy likwidacyjnej, gdzie jest rozdzielane pomiędzy oferentów po obniżonej wartości.

Jak ORCA działa?

Upłynnione zabezpieczenie nie jest już sprzedawane na zasadzie „fastest-finger-first”, czyli w systemie, który w przeszłości faworyzował boty o wysokiej płynności. Aktywa są teraz sprzedawane od najniższej do najwyższej premii i dzielone równomiernie pomiędzy wszystkich licytujących po tej samej obniżonej stawce.

ORCA pozwala użytkownikom na składanie ofert po dowolnej stawce i z dowolną ilością UST, które są dostępne w ramach nadchodzących likwidacji.

ORCA oferuje strategię „fire-and-forget”, czyli składanie ofert po wybranych premiach i ruszanie dalej. Aplikacja zajmuje się resztą, w tym ponownym licytowaniem zwrotów, jeśli użytkownik się na to zdecyduje.

Co najważniejsze, boty nie mają już przewagi.

Czy ORCA jest likwidatorem?

Nowy kontrakt Anchor nie wymaga już od użytkownika spłacania poszczególnych pożyczek. Jednakże, funkcja na smartkontrakcie nadal musi być wywołana, aby zlikwidować pożyczki pod zabezpieczeniem, aby aktywa obligacyjne mogły być sprzedane.

Nie ma interfejsu do wywołania tej funkcji przez ORCA. Zamiast tego, Kujira monitoruje pożyczki w czasie rzeczywistym, aby wywołać tę funkcję, tak aby oferty były wypełnione.

Używamy przychodu za wywołanie tej funkcji do utrzymania salda w puli płynności $KUJI-UST i zakupu $KUJI. Jest to wydawane jako nagrody dla naszej społeczności i airdropowane do zlikwidowanych pożyczkobiorców jako rekompensata za ich straty (i zachęta do zabezpieczenia się przed kolejną pożyczką).

$KUJI Token

Wszystkie aplikacje w naszym pakiecie korzystają z $KUJI albo poprzez użyteczność albo staking.

Użyteczność

Płacąc nasze opłaty w $KUJI użytkownicy będą korzystać z rabatów w wysokości 50-90% wartości $UST.

Nagrody za staking

Użytkownicy wpłacający do naszej puli płynności $KUJI-UST otrzymają $KUJI.

Stabilność finansowa

ORCA ma dwa stałe źródła dochodu. Zarabia $UST z opłat ponoszonych podczas realizacji likwidacji oraz w $KUJI z wypłat dokonywanych przez użytkowników. Środki te będą wpływać bezpośrednio do puli płynności, aby wspierać stabilność cenową tokena.

Roadmap

Jesteśmy bardzo zaangażowanym oraz ambitnym zespołem budowniczych i planujemy, że Kujira będzie miała swój własny ekosystem zdecentralizowanych aplikacji zgodny z naszą wizją opisaną w tym dokumencie.

Każdy produkt będzie wykorzystywał token $KUJI w sposób „użyteczny w świecie rzeczywistym”.

ORCA

  • Stakerzy z około 5000 $KUJI będą mieli dostęp do narzędzi przewidujących najlepsze rynki do składania ofert w oparciu o modelowanie danych predykcyjnych.
  • Opcja automatycznej konwersji wypłat na $UST i ponownej oferty po wybranej składce.
  • Dodawanie nowych rynków zabezpieczeń, gdy staną się one dostępne. Obecnie mamy bLUNA i bETH, a wkrótce pojawi się bSOL.
  • Rozciągnięcie ORCA cross-chainowo na Solana, Thorchain, i każdy inny blockchain, który ma rynek pieniężny z pożyczkami

BELUGA

Już teraz Beluga umożliwia użytkownikom wysyłanie dowolnego tokena CW20 Terra na wiele adresów jednocześnie w ramach jednej transakcji.

Podczas testów wysłaliśmy transakcję na 11 różnych adresów, a całkowita opłata (gas fee) wyniosła 3,20 USD. Koszt wysłania 11 oddzielnych transakcji wyniósłby 22 dolary.

Przypadki użycia tego rozwiązania są bardzo szerokie: jest to niewiarygodnie łatwy sposób dla VC na płacenie członkom, firmy kryptowalutowe mogą używać go do wypłacania pensji,  a użytkownicy detaliczni mogą z niego korzystać na wiele sposobów.

Będziemy nadal wsłuchiwać się w głos społeczności i budować produkty, które oszczędzają czas i pieniądze, jednocześnie popychając ekosystem Terra do przodu w każdy możliwy sposób.

Terra & Beyond

Wybraliśmy Terra jako podstawę dla naszych aplikacji, ponieważ uważamy, że nie tylko ich filozofia jest zgodna z naszą, jeśli chodzi o udostępnienie DeFi dla wszystkich, ale również technologia spełnia tę obietnicę. W miarę jak ekosystem Terra będzie się poszerzał o nowe rozwiązania i protokoły, pojawią się dodatkowe możliwości tworzenia użytecznych i korzystnych produktów.

Ponadto Terra agresywnie poszukuje połączeń poprzez mosty i integracje z innymi sieciami; jest to strategia, która pozwala na udostępnienie naszej oferty coraz większej części rynku kryptowalut.

Idąc dalej, planujemy wprowadzić ORCA i inne nasze aplikacje cross-chainowo na inne ekosystemy. To rozszerzy użyteczność $KUJI i zwiększy świadomość na temat Terra. Jest to dokładnie ten rodzaj obopólnej wygranej, który przewidujemy dla naszych użytkowników poprzez nasze produkty.

Zespół

Większość zespołu ma za sobą ponad dekadę wspólnej pracy przy tworzeniu oprogramowania dla szerokiego zakresu branż.

Doświadczyliśmy wielu wzlotów i upadków, które wiążą się z pracą na tym polu. Ponieśliśmy porażkę i odbudowaliśmy się, i jesteśmy dzięki temu lepsi.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za szczęście, które doprowadziło do powstania tej grupy. Umiejętności i doświadczenie wniesione do zespołu są znaczące, a przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

Łączy nas pasja do budowania i wspólna wizja przyszłości; przyszłości, którą mamy nadzieję pomóc urzeczywistnić poprzez produkty, które tworzymy.

Wnioski

Decentralizacja oznacza dostęp dla wszystkich, a do tej pory likwidacja była strefą zamkniętą dla większości w sferze kryptowalut. Stworzyliśmy rozwiązanie, które otwiera tę przestrzeń praktycznie dla każdego, czyniąc ją uczciwą i łatwą do uczestnictwa w tym krytycznym aspekcie DeFi.

ORCA to w pełni funkcjonalna aplikacja z przepięknym i czytelnym interfejsem użytkownika, gotowa do działania w momencie, gdy aktualizacja kontraktów likwidacyjnych Anchor wejdzie na rynek.

Pracowaliśmy ramię w ramię z Anchor i TFL, i będziemy to robić nadal, gdy będziemy dalej rozwijać ORCA, BELUGA i inne produkty.

Jeśli pojawią się kolejne możliwości współpracy z innymi sieciami, będziemy je wykorzystywać z taką samą energią.

$KUJI to kolejny krok w tworzeniu ekosystemu aplikacji i produktów, które dają przeciętnemu inwestorowi kryptowalutowemu szansę na zostanie wielorybem.

Przyszłość rysuje się w jasnych barwach i mamy nadzieję, że dołączysz do nas w jej budowaniu.

Zastrzeżenie

Niniejsze opracowanie służy wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowi on porady inwestycyjnej, rekomendacji ani zachęty do kupna lub sprzedaży jakiejkolwiek inwestycji i nie powinien być wykorzystywany do oceny zasadności podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Nie należy opierać się na nim w zakresie doradztwa księgowego, prawnego lub podatkowego ani rekomendacji inwestycyjnych. Niniejsze opracowanie odzwierciedla bieżące opinie autorów i nie jest sporządzone w imieniu autorów lub ich współpracowników i nie musi odzwierciedlać opinii autorów, ich współpracowników lub osób z nimi powiązanych. Opinie zawarte w niniejszym dokumencie mogą ulec zmianie bez konieczności ich aktualizacji.

Oryginalny Litepaper znajdziecie tutaj.

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl