Żeby zrozumieć czym są Galactic Punki, warto poznać najpierw historie Crypto Punków. Szersza perspektywa pozwoli dokonać lepszych decyzji inwestycyjnych.

Crypto Punki

Niezależnie czy jesteś na rynku krypto od kilku lat czy może od kilku miesięcy, na pewno słyszałeś o Crypto Punkach na blockchainie Ethereum. Są to tokeny NFT (Non-Fungible Tokens) zaprojektowane i wypuszczone na rynek w czerwcu 2017 roku przez amerykańkie studio Larva Labs. Był to eksperymentalny projekt zainspirowany kulturą Cyberpunku, a przede wszystkimi takimi dziełami jak NeuromancerJohny Mnemonic oraz Blade Runner. Tokeny te napisane są w standardzie ERC-721, a ich maksymalna podaż wynosi 10,000 sztuk. Każdy z nich został wygenerowany losowo przez kod komputerowy przy użyciu technologii blockchain i posiada różne atrybuty determinujące stopień ich rzadkości. Co ciekawe w chwili uwolnienia były do odebrania za darmo przez członków społeczności, którzy ponosili jedynie koszt opłaty transakcyjnej.

Co czyni je niezwykłymi ?
Można by na ten temat napisać doktorat, ale myślę, że ten cytat znakomicie oddaje istotę ich niezwykłości:

“To nie wygląd jest najważniejszą cechą punków. To nie ich wygląd wykreował popyt tylko to, że stały się znakiem statusu, przynależności do wczesnej historii Ethereum. Jak masz CryptoPunka to jesteś OG, jesteś jednym z pierwszych osadników, you are in the club”
Karma

Dla przykładu jednym z posiadaczy CryptoPunka jest Visa.

Galactic Punki

Za ich stworzeniem stoi Galaxy Labs, a inspiracją do ich stworzenia były oczywiście Crypto Punki. Są one tokenami NFT na blockchainie Terra i co istotne będą jednymi z pierwszymi tokenów wymintowanych na Columbus-5 co również nadaje im unikatowości. Oto link do oficjalnej strony internetowej:
https://galacticpunks.io/

Charakterystyka

Maksymalna ilość GP do wymintowania wyniesie 10,921 sztuk czyli dokładnie tyle ile wynosi obwód księżyca.

Każdy z GP jest generowany losowo z elementów o różnym stopniu rzadkości:

1. Common — Zwykły
2. Uncommon — Niezwykły
3. Rare — Rzadki
4. Super Rare — Super Rzadki
5. Epic — Epicki
6. Legendary — Legendarny
7. Godly — Boski
8. Galactic — Galaktyczny
9. Super Galactic — Super Galaktyczny
10. Intergalactic — Intergalaktyczny

Elementy te często nawiązują do ekosystemu Terra, dlatego znajdziemy tu na przykład odzienia stylizowane na konkretne protokoły.

Odnajdziemy tutaj również cyfrowe przedstawienia zasłużonych Lunatyków:

Projektując Galactic Punki twórcy próbują stworzyć własny język wizualny. To co nadaje im dodatkowej niezwykłości to fakt, że są tworzone przez społeczność w przeciwieństwie do Crypto Punków, które były w 100% inicjatywą Larva Labs.

Twórcy GP zbierali pomysły od ludzi poprzez konkursy, pozwalając na tworzenie własnych koncepcji strojów, czapek, okularów, biżuterki, włosów, skóry itd.

Są znakomitą blockchainową pamiątką i tak jak już wcześniej wspomniała Karma, świadczą o przynależności do wczesnej historii Terry. Są jednocześnie uosobieniem międzynarodowej społeczności Lunatyków. Trzeba mieć na uwadze to, że wartość tego typu aktywów z reguły rośnie w bardzo długim okresie czasu (jak dobre wino 😛 ).

Jak wejść w posiadanie Galactic Punka?

Spośród 10,921 sztuk praktycznie wszystkie będą dostępne do publicznego wymintowania przez społeczność, która była aktywna i brała udział w konkursach i działaniach promocyjnych.

1.Kto może wymintować Galactic Punka

  • Pierwsi Galaktyczni Osadnicy — 1,000 najbardziej aktywnych użytkowników Discorda otrzymało możliwość wymintowania 1 Punka na adres przed public sale
  • Osoby, które dostały się na Whiteliste — będą miały możliwość wymintowania do 3 punków na portfel również przed public sale
  • Zwycięskie osoby biorące udział w konkursach indywidualnych

Jeśli więc byłeś aktywnym członkiem społeczności lub brałeś udział w Whiteliście to sprawdź czy nie ma tutaj Twojego adresu:

Galactic Punks Whitelist.pdf

2.Kiedy można wymintować Galactic Punka ?

To zależy do jakiej grupy się zaliczasz i w jakim kraju mieszkasz.
Dla Polski czas przedstawia się następująco.

Jeśli do godziny 18:00 nie zostaną wymintowane wszystkie Galactic Punki przez portfele które miały taką możliwość to wtedy każdy dowolny adres będzie mógł wymintować maksymalnie 25 Punków, po 5 w pojedynczej transakcji.

Oczywiście w trakcie całego procesu mintowania obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy (FCFS — First Come First Serve). Mintowanie pojedynczego GP kosztuje 3 $Luny lub jego ekwiwalent w $UST.

3. Gdzie będę mógł wymintować swojego Galactic Punka ?

Na stronie RandomEarth, który jest Marketplacem dla tokenów NFT (strona uruchamia się 2 października): https://randomearth.io/m/galactic-punks

4. W jaki sposób wymintować Galactic Punka ?

Cała instrukcja krok po kroku w języku angielskim została zamieszczona na Medium Galactic Punków:
https://medium.com/@galacticpunks/galactic-punk-mint-tutorial-on-randomearth-io-2aaf1f5a60a9

5. Co jeśli nie zdołam wymintować Galactic Punka ?

Masz kilka możliwości:

  • zakup GP od innych użytkowników z rynku wtórnego, sprzedaż NFT będzie dostępna niedługo po zakończeniu mintowania na NFT Marketplace czyli RandomEarth: https://randomearth.io/
  • dodanie środków do Puli Pylona Galactic Punków, dzięki czemu będziesz mógł brać udział w 4 losowaniach (jedno na tydzień), a w każdym do wygrania 25 GP, im więcej środków w Puli Pylona, tym więcej ticketów które zwiększą Twoją szansę na zwycięstwo
  • w przyszłości GP pojawią się również na innych NFT Marketplace takich jak Talis Protocolhttps://www.talis.art/

Jakie korzyści może nieść ze sobą posiadanie Galactic Punka?

Wartość GP jest trudna do wyceny, ponieważ opierają się głównie o trudno policzalne wartości takie jak historia, społeczność, upływ czasu, wartość sentymentalna, czy performance danego protokołu, którego barwy nosi dany punk. Jednak Crypto Punki z Ethereum udowodniły, że takie rzeczy są w cenie.

Cytując Karmę:

“NFT to stokenizowany status społeczny, który możesz wizualnie w tym nowym metaverse pokazać”.

Są osoby, które do swoich profili na Linked.in dodają informację o posiadaniu CryptoPunka, co wyraźnie zwiększa ich status społeczny.

“NFT są bardziej społecznym ewenementem niż artystycznym i tak na niego należy patrzeć, przynajmniej w ich obecnej fazie…każdy projekt NFT opiera się na społeczeństwie i jest tylko tak silny i tak dobry jak to społeczeństwo które tworzy”

Posiadanie Galactic Punka daje przede wszystkim poczucie przynależności do początków historii Terry i społeczności Lunatyków. Zaplanowane są również Airdropy dla posiadaczy GP oraz stworzenie DAO (Decentralized Autonomous Organization). W odległej przyszłości na RoadMapie Wormhole znajduje się również możliwość migracji tokenów NFT Terry na inne blockchainy.

Decyzja należy do Was.

Post Scriptum

Kim jest Karma ?
Karma (Twitter: @wagmigently) — entuzjastka NFT, Digital Artist, pracuje międzynarodowo w tradycyjnym świecie sztuki, głównie w obszarze kolekcjonerstwa oraz malarstwa z pomiędzy XVI i XX wieku. Odpowiedzialna jest za wyceny, szacowanie i analizę obrazów w muzeach oraz zbiorów prywatnych, jest również jednym z moderatorów Discorda Galactic Punks oraz zwycięzcą konkursu na plakat TeFi Alpha 2021.

Warto nadmienić, że również Detoxxa (Twitter: @Samsepl0L) czyli założyciel Polskiej Społeczności Lunatyków został mianowany na moderatora Discorda Galactic Punków

Zapraszamy zatem na Discorda! https://discord.gg/Pf8Pjg7Fjd

Opracowanie: Cryptoshinobi27