Na światło dzienne wychodzą nowe informacje dotyczące wezwania Amerykańskiej Giełdy Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wobec Do Kwona, twórcy ekosystemu Terra.

SEC przygląda się sprawie Mirror Protocol już od dłuższego czasu, jednak zaostrzenie sytuacji nastąpiło we wrześniu tego roku.

„W rozmowie z 15 września 2021 r. adwokaci SEC poinformowali, iż uważają za uzasadnione podjęcie działań egzekucyjnych wobec TFL (TerraForm Labs) oraz wszelka współpraca i wdrożenie działań naprawczych w odniesieniu do Mirror Protocol, co skutkowałoby zmniejszoną sankcją finansową w ramach jakiejkolwiek zgody”

W dniach 20–22 września w Nowym Yorku odbyło się spotkanie Messari Mainnet Event, na którym jednym z prelegentów był Do Kwon.
Po zakończeniu wydarzenia, gdy Do opuszczał teren eventu i wjechał na szczyt ruchomych schodów, został mu wręczony dokument przez osobę reprezentującą SEC. Było to prawdopodobnie wezwanie, a świadkiem zdarzenia był Slava Rubin, założyciel Indiegogo. Potwierdził on całe zdarzenie swoim swoim wpisem na Twitterze

Portal DeCrypt kontaktował się z SEC w celu uzyskania informacji dotyczących wezwania, ale rzecznik agencji odpowiedział, że SEC „nie komentuje istnienia lub braku ewentualnego dochodzenia”.

W jednym z wywiadów Ryan Selkis, czyli CEO Messari i twórca eventu powiedział:

“Na to wydarzenie zaprosiliśmy pracowników Kongresu i regulatorów, wolelibyśmy, żeby skorzystali ze swoich przepustek, a oni decydowali się ukryć przy schodach ruchomych, zamiast dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się w branży.”

Po tym wydarzeniu Krypto Twitter zawrzał, a w Internecie pojawiło się mnóstwo spekulacji. Pojawiły się podejrzenia, że sprawa może dotyczyć Mirror Protocol czyli platformy na blockchainie Terra, która pozwala na inwestycje w lustrzane aktywa (mirror assets), czyli syntetyczne odpowiedniki rzeczywistych akcji na rynku amerykańskim.

Kiedy uruchomiono Mirror Protocol, w grudniu 2020 roku, prezes TerraForm Labs, Do Kwon zwrócił uwagę na użyteczność takich aktywów, które:

“kreują drogę dla inwestorów detalicznych z całego świata, do łatwego uczestnictwa w amerykańskim rynku akcji”.

Jednakże, aby inwestorzy detaliczni w USA mogli korzystać z platformy, TFL musiałby zarejestrować produkt w SEC, ponieważ akcje same w sobie są papierami wartościowymi (securities) lub zbywalnymi kontraktami inwestycyjnymi (tradable investment contracts).

Obecnie żadne z aktywów dostępnych w Mirror Protocol nie zostało zarejestrowane w SEC przez TFL.

Do tej pory Do Kwon milczał w kwestii otrzymanego dokumentu od przedstawiciela Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Przełom nastąpił w ostatnich dniach kiedy to Do Kwon potwierdził, że otrzymał wezwanie (ang. subpoena), aby złożyć zeznania amerykańskim regulatorom. Do jako obywatel Korei Południowej zakwestionował to wezwanie.

Co więcej, oprócz ujawnienia informacji o dokumencie otrzymanym od SECu, prezes TerraForm Labs postanowił pozwać SEC.

Pozew TerraForm przeciwko SEC jest niezwykły, ale według prawnika Stephena Palleya, zapobiegawcze działania prawne mogą w tym przypadku mieć sens.

„Jest to przypomnienie dla organów regulacyjnych, że istnieją pewne obowiązujące zasady, których również muszą przestrzegać” — powiedział Palley CoinDesk.

Tutaj możecie znaleźć treść pozwu od TerraForm Labs do Amerykańskiego SEC.

Czekamy zatem na dalszy rozwój sytuacji.

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl