BUSAN: Do Kwon, współzałożyciel południowokoreańskiego projektu blockchain Terra, informuje, że ponad 160 projektów zostanie uruchomionych na protokole do początku przyszłego roku, wywierając presję na wzrost ceny rodzimego tokena sieci LUNA.

W komentarzach udzielonych w wywiadzie dla AsiaMarkets, Kwon przypisał nagły wzrost aktywności deweloperów płynnej i bezproblemowej aktualizacji sieci Terra do wersji  'Columbus-5′. Aktualizacja odbyła się we wrześniu.

„Teraz, gdy Columbus-5 działa, ponad 60 projektów przygotowuje się do uruchomienia w ciągu najbliższych sześciu do ośmiu tygodni, a ponad 100 niedawno ogłosiło plany. Plany te przewidują start aplikacji pod koniec roku 2021 lub początek 2022 roku” – powiedział Kwon.

„Więcej projektów w ekosystemie Terra dywersyfikuje i wzmacnia popyt na stablecoin UST, przyspieszając ekspansję podaży stablecoinów i zwiększając wartość dla posiadaczy LUNA”.

Co to jest Columbus-5?

Columbus-5 jest najnowszą aktualizacją mainnetu Terra i najbardziej znaczącą od czasu uruchomienia protokołu Terra.

„Pracowaliśmy nad Columbus-5 od początku roku, co wymagało licznych uaktualnień rdzenia Terra” – powiedział Kwon.

„Przejście było naprawdę płynne i było wynikiem wysiłku wielu osób z zespołu, w tym inżynierów Terraform Labs, deweloperów i projektów stron trzecich, partnerów, walidatorów i innych osób, aby mieć pewność, że tak ogromna aktualizacja została wykonana precyzyjnie”.

„Modernizacja mainnetu to bardzo skomplikowane zadanie, więc jesteśmy zachwyceni wynikiem”.

Kwon mówi, że idąc dalej, Columbus-5 zapewnia kilka ulepszeń skalowalności i interoperacyjności w protokole Terra.

„Uaktualniono również niektóre mechanizmy ekonomiczne protokołu, dzięki czemu w trakcie tworzenia UST 100% tokenów LUNA jest spalane, co zwiększa wartość jednostkową LUNA w miarę wzrostu popytu na UST” – powiedział.

Wzrost UST

Na początku tego roku, Kwon przewidział, że kapitalizacja rynkowa UST przekroczy 10 miliardów dolarów do końca 2021 roku.

W momencie publikacji, liczba ta wynosi zaledwie 2,7 miliarda dolarów, ale Kwon twierdzi, że jego ambitny cel jest nadal osiągalny.

„Dziesiątki projektów wywodzących się z Terry z niecierpliwością czekały na uruchomienie Columbus-5, aby wydać wersje mainnetowe swoich aplikacji” – powiedział Kwon.

„Po drugie, działania regulacyjne przeciwko scentralizowanym stablecoinom, takim jak USDC i Tether (USDT), ożywiły nacisk na zdecentralizowane stablecoiny, takie jak UST.

„Ponieważ powiernicze modele stablecoinów nie skalują się dobrze i służą jako węzły ryzyka w świecie zdecentralizowanych finansowów, oczekujemy zwiększonej adopcji zdecentralizowanych stablecoinów”.

Kwon wskazał również na uruchomienie IBC, a także wsparcie Wormhole dla Terra, które umożliwi eksport UST do dowolnego łańcucha obsługującego IBC, w szczególności do łańcuchów Cosmos, takich jak Cosmos Hub, Akash Network, Secret Network i ThorChain.

„W przypadku protokołów AMM, takich jak Osmosis na Cosmos Hub, UST cieszy się dużym popytem jako główna opcja stablecoin dla puli bazowych w aplikacjach DeFi – gdzie UST może swobodnie przepływać poza Terra” – powiedział Kwon.

„Podobnie jak Wormhole, który jest mostem międzyłańcuchowym do Solany, Ethereum i Binance Smart Chain (BSC). Umożliwia on bezproblemowe przenoszenie aktywów Terra, takich jak UST, do użytkowników w całej branży kryptograficznej. 

„W pełni oczekujemy, że popyt na UST w środowiskach cross-chain przyspieszy ekspansję podaży UST dalej, potencjalnie osiągając pułap 10 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej do końca roku”.

Perspektywy cenowe LUNA

Cena LUNA wzrosła o ponad 11.000% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale Kwon spodziewa się, że wzrost może być jeszcze większy.

Nie jest zaskoczeniem, że absolwent Uniwersytetu Stanforda nie wymienił żadnych konkretnych liczb, ale odesłał AsiaMarkets do szczegółowego raportu mikroekonomisty Murraya Rudda, który przewiduje, że cena LUNA wyniesie 250 dolarów na początku 2022 roku.

Kwon twierdzi, że głównym motorem wzrostu będzie popyt na stablecoina UST. 

„Popyt na UST zostanie przeniesiony z aplikacji do inwestowania, yield farmingu i handlu do protokołów oszczędnościowych podczas zmienności rynku, pomagając ugruntować popyt na UST nawet podczas ekstremalnych warunków rynkowych” – powiedział.

Oryginalny artykuł: Boom time for Terra Network as 160 projects prepare to launch.

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl