Anchor Protocol, wraz ze swoją stopą zwrotu rzędu 19,5% jest największą atrakcją ekosystemu Terra. Jednak w związku z dużą niestabilnością na rynku kryptowalut, oraz szybko topniejącą rezerwą (Anchor Yield Reserve), coraz częściej można było dostrzec niepewność wśród użytkowników tego protokołu.

Jaką funkcję spełnia rezerwa Anchor Yield Reserve ?

Zasada działania jest bardzo prosta. Kiedy zyski z pożyczek przekraczają koszty depozytów, nadwyżka jest kierowana do rezerwy. W odwrotnej sytuacji, kiedy koszty depozytów są wyższe niż przychody protokołu, środki z rezerwy są konsumowane na rzecz utrzymania yieldu w okolicach 19,5%.

Widząc to zamieszanie, oraz rosnącą niepewność, do akcji wkroczył Do Kwon, założyciel ekosystemu Terra. 25 stycznia utworzył on ankietę, z pytaniem jaką kwotą zespół ma dokapitalizować rezerwę. Oczywiście społeczność zagłosowała na największą kwotę, czyli 300 milionów.

10 lutego otrzymaliśmy potwierdzenie, że LFG (więcej o Luna Foundation Guard znajdziesz tutaj) dokapitalizuje rezerwę środkami pochodzącymi ze spalenia 9,5 miliona tokenów $LUNA, pochodzących z własnych rezerw (rezerwa wynosi 50 milionów tokenów $LUNA przekazanych w formie darowizny przez TFL).

W momencie ogłaszania informacji, po bieżącym kursie wychodziło ok. 450 milionów $UST (czyli aż 150 milionów więcej, niż oczekiwała tego społeczność).

W dniu wczorajszym zakończyło się spalanie tokenów $LUNA przez LFG a uzyskana w ten sposób kwota (ok. 500 milionów, czyli jeszcze wyższa od prognozowanej) zasiliła konto Anchora.

Na jak długo wystarczy ta rezerwa?

Na dzień dzisiejszy zdeponowanych jest ok. 6,5 miliarda $UST. Przy odsetkach wynoszących 19,5% rocznie, daje to dzienny koszt ok. 3,5 miliona $UST.

Dzienne zyski generowane przez protokół (odsetki od pożyczek oraz zyski ze stakingu bLUNA oraz bETH) to ok. 1,3 miliona $UST dziennie.

Dzienny bilans Anchora na dzień dzisiejszy to strata 2,2 miliona $UST. Środki te nadal będą uszczuplały rezerwę. Gdyby sytuacja Anchora się nie zmieniła (depozyty, pożyczki oraz bAssety pozostają na tym samym poziomie), to rezerwy wystarczy tylko na 240 dni. Wtedy znów potrzebna byłaby interwencja LFG lub TFL.

Czy tak się stanie?

Patrząc na to jak szybko rozwija się ekosystem Terra, jest to mało prawdopodobne. Już za parę dni startuje Mars Protocol, który powinien zebrać część UST z rynku.  Podobnych protokół i aplikacji w najbliższym czasie pojawi się w ekosystemie sporo.

Ponadto, już niebawem powinniśmy otrzymać duża aktualizację Anchora, za którą pójdą dodatkowe bAssety. Na tę chwilę wiemy o tokenach bAVAX, bSOL oraz bATOM. Zyski generowane przez te tokeny powinny pozwolić na przynajmniej częściowe zabezpieczenie kosztów Anchora. 

Więcej o tym jak działa Anchor Protocol przeczytasz w naszym artykule:

Nie przegap naszego giveawaya!

Może Cię zainteresować:

Aby zawsze być na bieżąco, śledź nas na Twitterze.

TerraInfo.plhttps://twitter.com/terrainfopl

Zachęcamy również do dołączenia do kanału informacyjnego na telegramie, oraz grupy dyskusyjnej na discordzie.

Telegram https://t.me/terrainfopl

Discord https://discord.gg/UwXNuywQ

Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl