W związku z nadchodzącymi wydarzeniami, publikujemy tłumaczenie z AMA Stader.

Czym jest Stader Labs i kto stoi za projektem?

Cześć wszystkim. Jestem Amit Gajjala, współzałożyciel i dyrektor generalny Stader Labs. Mam ponad 10 lat doświadczenia w biznesie, skalowaniu start-upów w Indiach, SEA i Europie.

Założyłem Stader Labs 6 miesięcy temu wraz z Sidem (współzałożyciel, CTO), który ma dekadę doświadczenia w technologii i kryptowalutach.

Stader Labs ma być platformą infrastrukturalną z rozwiązaniami dla branży stakingu. Obecnie skupiamy się na budowie uproszczonego stakingu i liquid stakingu w ekosystemach Terra i Solana. Głównym celem jest ułatwienie stakowania wraz z korzyściami, takimi jak auto-compounding oraz odbiór airdropów jednym kliknięciem. Dodatkowo przygotowujemy wiele strategii na zarabianie, w tym yield farming na Apollo DAO, zyski z launchpadów typu Pylon Protocol i oczywiście liquid staking.

Jaki problem rozwiązujecie?

Stader rozwiązuje problemy, z którymi borykają się dziś stakerzy. Napotykają oni na problemy w całym łańcuchu wartości stakingu:

  • odkrywanie walidatorów
  • zarządzanie nagrodami za stakowanie
  • ubieganie się o airdropy
  • znajdowanie strategii dotyczących nagród za stakowanie itp.

Upraszczamy i automatyzujemy wszystkie te czynności za pomocą naszych smartkontraktów. Wraz z tym tworzymy liquid tokeny, które mogą być dalej wykorzystywane w protokołach DeFi.

W jaki sposób Stader przynosi korzyści stakerom?

Staking u wielu walidatorów za pomocą jednego kliknięcia, odbiór airdropów również za pomocą jednego kliknięcia. Ponadto auto-compounding czy automatyczne strategie farmienia. Wszystkie powyższe rozwiązania zwiększają zyski z gromadzenia środków o 15-20%.

Jak to działa na korzyść walidatorów i co to oznacza dla stakerów?

To jest świetne pytanie. Jedną z naszych misji jest promowanie decentralizacji ekosystemu Terra. Tworzymy indeks walidatorów (5-10 walidatorów na indeks), dzięki czemu stakerzy mogą stakować na tym indeksie za pomocą jednego kliknięcia. Pomaga to rozproszyć stakerów i zabezpieczyć sieć.

Jakie korzyści przynosi to firmie Terra i co to oznacza dla stakerów?

Obecnie, stakerzy zazwyczaj stakują z jednym lub dwoma walidatorami, ponieważ jednoczesne stakowanie u wielu walidatorów jest dość skomplikowane. Nasz smartkontrakt może z łatwością stakować z nawet 10 walidatorami (pula walidatorów) za pomocą jednego kliknięcia. Pomaga to w decentralizacji sieci. Ponadto, stworzymy pule, małych i dobrze działających walidatorów, z niskimi prowizjami, dzięki czemu mogą oni uzyskać więcej delegacji od stakerów.

Czym są „pule walidatorów” i jak działają?

Pule walidatorów są po prostu walidatorami zgrupowanymi razem, tak jak grupa akcji jest zgrupowana razem w ETF. Pomaga to w obniżeniu ryzyka, zmniejszeniu zależności od jednego walidatora i rozproszeniu stakowanych tokenów.

Nasz smartkontrakt stakuje z walidatorami w puli za pomocą jednego kliknięcia. Przykładami puli walidatorów są “Walidatorzy Community”, takcy jak Smartstake lub Terrabites, oraz “Walidatorzy Airdrop”, tacy jak Talis, Orion itp.

Jak długo trwa proces oddelegowania?

Oddelegowanie trwa 21 dni, jeżeli wybierzesz zwykłe stakowanie na Terra. Stader wprowadza również płynne stakowanie, które nie będzie podlegało oddelegowaniu.

Nagrody: Co Stader zrobi z moimi nagrodami?

To jest interesująca część. Stakerom damy wiele opcji do wykorzystania ich nagród.

  1. Możemy co kilka godzin automatycznie kumulować nagrody.
  2. Możemy wziąć nagrody ($LUNA + stablecoiny + airdropy) i umieścić je na yield protokołach typu Apollo DAO, Astroport LP itp. w celu wygenerowania wyższych zysków.
  3. Możemy skierować nagrody do launchpadów.
  4. Pracujemy także z projektami gier jak LoTerra by stworzyć loterię no-loss z nagrodami.

Tak więc zasadniczo, stakerzy mogą wybrać, co chcą zrobić z nagrodami.

Co to jest liquid staking i jakie strategie zostaną zaimplementowane na platformie Stader?

Liquid staking ma na celu uniknięcie blokady aktywów ($LUNA). Stworzymy token do płynnego stakowania z automatycznym uzupełnianiem (typu $aUST), aby uniknąć blokady, dając jednocześnie opcję stakerom na otrzymywanie airdropów. Możesz go spalić na puli LP, aby otrzymać z powrotem $LUNA.

Jak mogę odebrać moje nagrody i airdropy?

Będziemy mieli opcję dla stakerów, aby zachować ich nagrody w niezmienionej formie. Wszystkie nagrody mogą być odebrane, jeśli stakerzy wybiorą tę opcję. Będziemy odbierać wszystkie airdropy dla stakerów z niższymi opłatami transakcyjnymi (poprzez odbiór jednym kliknięciem). 

Stader Token ($SD): Czy będzie airdrop dla stakerów $LUNA?

Jest to interesujące pytanie, ponieważ sami jesteśmy platformą do stakowania $LUNA. Rozpoczynamy z Community farming event dla stakerów $LUNA na Stader. Jeżeli chodzi o airdrop, być może zrobimy to w przyszłości. Ponadto, są przewidziane NFT ze Stakerverse dla stakerów $LUNA.

Przyszłość Stader: Jakie są wasze długoterminowe cele i założenia?

Po prostu zbudowanie infrastruktury stakingowej typu Amazon Web Services, która może być bezpośrednio wykorzystywana przez giełdy, instytucje itp.

Czy Stader dotrze do innych sieci PoS (Ethereum, Solana, Polkadot, Secret, Cosmos)?

Bardzo mi się podobają te pytania. Tak, w chwili obecnej nasz kontrakt jest bliski ukończenia na Solanie. Dążymy również do uruchomienia w innych sieciach EVM. Kilka nadchodzących blockchainów zwraca się do nas z prośbą o zbudowanie infrastruktury stakingowej również dla nich.

Co z Community Farming? Jak to będzie działać?

Po prostu stakujesz $LUNA ze Staderem, a my będziemy wymieniać nagrody $LUNA na tokeny $SD.

Więcej informacji na temat Community Farming znajdziesz w poniższym artykule.

Zapraszam również do zapoznania się z całym Litepaper, który został przetłumaczony specjalnie dla Was!


Wszystkie treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie zawartych na stronach informacji podejmowane są na odpowiedzialność użytkownika serwisu.Redakcja Terrainfo.pl